חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

חשוך בצמרת: קבוצת מבנה כיבתה את האור לדיירי מגדלי תל אביב

מבנה, שמנהלת את המגדלים, החשיכה את החניון התת קרקעי בטענה לחובות עתק של הדיירים. אלה משיבים: "זו סכנת נפשות, עלולה לקרות תאונה"

ענת דניאלי 07:0406.06.18

קבוצת מבנה (מבני תעשייה לשעבר) ניתקה השבוע את החשמל בחניון הדיירים בפרויקט מגדלי תל אביב ברחוב תוצרת הארץ שבשכונת נחלת יצחק בתל אביב, כך נודע ל”כלכליסט”. לטענת החברה, המחזיקה בשטחי משרדים ומסחר בקומפלקס, לדיירים חוב של 1.7 מיליון שקל כלפיה בגין אחזקת השטחים המשותפים.

 

"החשמל בחניון הדיירים נותק: לאחת הדיירות נגמרה הסוללה בנייד ובלי תאורה היא לא הצליחה לצאת משם. יכולה להיות תאונה במצב כזה", מספר אחד מבעלי הדירות בבניין. "זה רכוש פרטי משותף של הדיירים ולא נותנים לנו לעשות שימוש סביר בחניון".

 

"בכוונתנו לנתק"

 

הפרויקט כולל ארבעה מגדלים של 34-32 קומות, ו־480 דירות בסך הכל. שני המגדלים הצפוניים נבנו על ידי מבני תעשייה ואוכלסו ב־2000. השטח כולל מתחם קניות בקומת הקרקע, שטחי משרדים וקאנטרי קלאב. שני מגדלים נוספים הוקמו ב־2014, על ידי קבוצת חג'ג' ואקרו נדל"ן והם למגורים בלבד. חניון המגדלים מתפרש על פני ארבע קומות תת־קרקעיות. שלוש מהן לשימוש מסחרי, וכ־750 חניות הדיירים מרוכזות במפלס מינוס 4.

 

קבוצת מבנה היא חברה ציבורית, ובראשה עומד דוד זבידה. בעבר היתה הקבוצה בשליטת אליעזר פישמן, וכיום היא פועלת ללא גרעין שליטה. לטענת הקבוצה, הסיבה למהלך החריג היא חובות של הדיירים לחברה בגין השתתפות ואחזקה של המערכות המשותפות בפרויקט שעומדים על סך 449.7 אלף שקל (כולל מע"מ והפרשי הצמדה וריבית) לכל מבנה.

 

בתחילת השבוע שעבר שלחה החברה לכל אחד מהדיירים מכתב התראה עם דרישת תשלום של 4,000-3,500 שקל: "אם עד 3 ליוני לא תישא בחלקך בתשלום בכוונתנו לנתק את אספקת החשמל בחניונים בהתאם לזכותנו להסכם".

 

מגדלי תל אביב. להיתקע בלי אור בקומה מינוס ארבע מגדלי תל אביב. להיתקע בלי אור בקומה מינוס ארבע צילום: עמית שעל

 

"סכנה של ממש"

 

ביום ראשון השבוע אחר הצהריים, מומש האיום והחשמל נותק "זו בריונות לשמה", אמר אחד מהם, "זו לא דרך לנהל מו"מ. אם יש חוב תציגו לנו אסמכתות. המכתב לא הסביר כיצד הם הגיעו לסכומי החוב הללו, וגם לא כלל הוראה להעברת התשלום".

 

במכתב שהעבירו ביום שני נציגויות הדיירים של ארבעת מגדלי הפרויקט באמצעות עו"ד דוד עמיחי נכתב: "חרף דרישות חוזרות ונשנות לקבל את האסמכתות לטענות בדבר קיום החוב, נתקלנו מצדכם בדחייה... הריני להתריע בפניכם כי החשכת החניון לא רק שמהווה פעולה בלתי חוקית מצדכם אלא מהווה סכנה של ממש לפגיעה בגוף וברכוש". היום צפויים הדיירים להגיש תביעה למתן צו שיחייב את החברה להשיב את הזרם.

 

מקבוצת מבנה נמסר כי הדיירים אינם משלמים לחברת הניהול של הפרויקט עוד מ־2015, בניגוד להסכמים שנחתמו מולם. כתוצאה מכך, צברו הדיירים חובות רבים בגין חשמל, ארנונה... ושירותים נוספים שניתנו להם. החוב המצטבר של הדיירים מסתכם בכ־1.7 מיליון שקל כאשר עד כה לא שולם ולו שקל אחד לפירעון חוב זה, על אף התראות רבות שנשלחו לדיירים.

 

"מבני תעשייה הינה חברה ציבורית המחויבת לפעול לטובת בעלי מניותיה. לפיכך, אין בכוונתה לממן חשבונות צריכה של כ־470 הדיירים... החברה הודיעה לדיירים מראש על כוונתה להפסיק לממן את השירותים ואף הציבה שילוט בנושא הפסקת החשמל הצפויה, על מנת שהדיירים המשתמשים בחניון יוכלו להיערך בהתאם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x