חדשות נדל"ן

ניצחון למתנגדים: תוכנית כיכר אתרים בת"א תחזור לדיון בוועדה לשמירת החופים

מתנגדי התוכנית, תושבי הסביבה וכן שחיינים בבריכת גורדון הסמוכה, טענו כי לאחר שהוועדה המחוזית אישרה את הגדלת הזכויות במגדלים וכן את הבנייה למגורים התוכנית לא הוחזרה שוב לדיון בוולחוף

דותן לוי 12:5123.04.18

ניצחון למתנגדי תוכנית המגדלים של כיכר אתרים. סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת צילה צפת, קבעה כי תוכנית המגדלים של כיכר אתרים תחזור לוועדה לשמירה על הסביבה החופית (ולחוף).

 

 

 

את העתירה הגישה בינואר 2018 עמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים" המורכבת מתושבי הסביבה וכן משחיינים רבים מבריכת גורדון הסמוכה.

 

באמצעות עוה"ד אלי וילצ'יק ורוית צימנט ממשרד כהן וילצ'יק, טענו המתנגדים, כי התוכנית תחסום את הנוף לים ואת האוויר ותוביל לבעיות של תנועה, חניה, תחבורה נזקי רעש וזיהום אוויר. עוד טענו המתנגדים כי בנייה למגורים במקום תנציח מצב שבו רק לעשירים שיש באפשרותם לרכוש דירה במגדל יהיה נוף לים שהינו משאב ציבורי.

 

כיכר אתרים, מבט מלמעלה כיכר אתרים, מבט מלמעלה צילום: גלעד קוולרצ'יק

 

עוד נטען בעתירה, כי לפי תוכנית המתאר של ת"א (תא 5000) ניתן לבנות בכיכר אתרים עד 25 קומות של מלונאות. בתחילת הדרך התוכנית הוגשה במתכונת זו, ואושרה בוולחוף ב-2013. לאחר מכן התוכנית פורסמה להתנגדויות והוגשו לה התנגדויות של חברת מרינה המאגדת מספר בעלי קרקע בכיכר אשר ביקשו להגדיל את זכויות הבניה.

 

החוקר מטעם הועדה החליט לאשר תוספת קומות כך שניתן יהיה להקים מגדלים של עד 40 קומות ולאפשר בנוסף למלונאות גם מגורים. הוועדה המחוזית אימצה את המלצתו, וכך פורסמה התוכנית ב-2015. לפי התוכנית החדשה, התווספו ל-3 מגדלים המתוכננים כ-80 אלף מ"ר והם יכללו עד 340 יחידות דיור למגורים בשטח ממוצע של 80 מ"ר לדירה וכ-600 חדרי מלון.

 

אלא שלטענת המתנגדים, התוכנית במתכונתה החדשה לא חזרה לאישור הוולחוף. הדבר התגלה בחודש נובמבר האחרון ובעקבות זאת הוגשה העתירה.

 

 

מהחברה היזמית JTLV נמסר: "אנו מברכים על פסיקת בית המשפט אשר נתן תוקף להסכמות בין הצדדים, וקבע שיש להעביר את הנושא לדיון בוולחוף בחודשים הקרובים. ביהמ"ש מכיר בכך שאין צורך להפקיד את תכנית ת"א 5000 להתנגדויות. בעקבות כך, אנו מצפים כי ההליכים יסתיימו מוקדם ככל הניתן כדי להמשיך בפיתוח הפרויקט. זוהי הזדמנות היסטורית שחיכו לה שנים רבות לתיקון הכיכר המוזנחת, שהפכה להיות מפגע בלב תל אביב. התכנון החדש יאפשר בעתיד גישה ישירה מהרחוב לים".

 

עידו זיגלבוים, מפעילי עמותת לא למגדלים בכיכר אתרים, הגיב על ההחלטה: "בשלוש השנים האחרונות פעלה עיריית תל אביב בניגוד לנהלים וקידמה 'קיצורי דרך' כלשון כבוד השופטת. ואולם, בית המשפט הכיר בכך שאין להקל ראש בעתיד תושבי העיר. אני שמח שהנושא החשוב לכולנו יידון עכשיו בכובד הראש המגיע לו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x