$
בארץ

רויאל דאץ' מעבירה את מאגר גזה מארין לידי הרשות הפלסטינית

הבעלים של ענקית האנרגיה של, העבירה את הזכויות על המאגר. הוא אמור לשמש את הרשות לצרכיה העצמיים. מי שאמור ליהנות מכך הם תושבי רצועת עזה ואולי גם תושבי יהודה ושומרון

ליאור גוטמן 11:4604.04.18
חברת רויאל דאץ', הבעלים של ענקית האנרגיה של (SHELL) מעבירה את הזכויות על מאגר הגז "גזה מארין" לידי הרשות הפלסטינית. כך על פי דיווחי החברה בחו"ל. המאגר אמור לשמש את הרשות לצרכיה העצמיים לרבות אספקת גז לתחנות כוח. מי שאמור ליהנות מכך הם תושבי רצועת עזה ואולי גם תושבי יהודה ושומרון, שתי אוכלוסיות שתלויות באספקת חשמל מישראל.

 

מאגר גזה מארין התגלה לפני כ-20 שנה, עוד בתקופה שהמשק הישראלי לא השתמש בגז טבעי לייצור חשמל. ראש הממשלה דאז אהוד ברק העביר את הזכויות על המאגר לידי הפסלטינאים במטרה שהם יפתחו אותו לצרכי השוק המקומי שם בעזרת חברת בריטיש גז (BG). עם התחלפות השלטון שם, סרב ראש הממשלה אריק שרון שהמאגר יפותח מחשש שמכירת הגז תשמש כמקור כספי לארגוני טרור.

 

 

מאגר גז (ארכיון) מאגר גז (ארכיון) צילום: אלעד גרשגורן

 

בשנים האחרונות נעשו ניסיונות לפתח את המאגר, לרבות מצד חברת החשמל הישראלית, אולם עד היום כל הניסיונות הסתיימו בכלום והמאגר נשאר מתחת למים.

 

מבחינת גודל המאגר, גזה מארין נחשב למאגר קטן, כאשר נפח הגז בו דומה ואולי נמוך ממאגר כריש, או סביב 30 מיליארד מ"ק. במונחי הביקוש הנוכחי במשק הישראלי מדובר על כשלוש שנות צריכה, אולם במונחי צרכי החשמל של רצועת עזה, קיימת אפשרות לאספקת גז לייצור חשמל ל-15 עד 20 שנה. במידה שהעסקה תושלם, מי שיוכלות לאבד חוזים הן ספקיות הגז הישראליות, שכבר מנהלות משא ומתן למכירת גז לרשות הפלסטינית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x