בארץ

"סימני שאלה סביב מותו של צוער שניווט בקורס קצינים עם ניר חפץ"

על פי תחקיר שפורסם הערב בערוץ 10, צוער שערך ניווט לילי עם ניר חפץ בעת קורס קצינים בשנת 1984 נדרס על ידי רכבת באופן מסתורי. במהלך חקירתו במצ"ח טען חפץ כי נרדם והצוער נרדם גם הוא - על פסי הרכבת. מאוחר יותר עלה חשד לפליטת כדור על ידי חפץ, אולם חפץ נמצא דובר אמת בפוליגרף ותיק החקירה נסגר

שירות כלכליסט 21:1416.03.18

תחקיר של איילה חסון בערוץ 10 העלה הערב סימני שאלה סביב מותו המסתורי של צוער בקורס קצינים, שיצא לניווט לילי עם הצוער דאז ניר חפץ - ונדרס על ידי רכבת משא שריסקה את גופו.

 

מהתחקיר עלה כי חפץ - לימים יועץ התקשורת של משפחת נתניהו ועד מדינה בתיק 4000 - והצוער המנוח רונן ילין מרמת גן יצאו בשנת 1984, זמן קצר לאחר ראש השנה, לניווט לילי בתל שוקת בנגב. 8 דקות לפני חצות רכבת משא בת 32 קרונות שהגיעה למקום בדהרה ריסקה את גופו של ילין שהיה על המסילה. הנשק האישי והאפוד של ילין לא נמצאו עליו.

 

ניר חפץ ניר חפץ צילום: אפי שריר

 

על פי התחקיר, כשהובא חפץ לתשאול במצ"ח, הוא טען כי "ב-23:26 נרדמתי כשהנשק האישי והאפוד עלי. עד שנרדמתי ראיתי את המנוח יושב לצידי כשהאפוד עליו, ולפתע שמעתי רכבת עוברת מעלי. כשהתעוררתי הסתכלתי בשעון וראיתי ש-23:52. כשעליתי ראיתי את הנשק של המנוח וראיתי שקרה משהו".

 

בתחקיר עלו סימני שאלה סביב סבירות הטענה, שלפיה הצוער המנוח עזב את המקום ופרש לישון על המסילה. "או שמישהו ניסה להתאבד או שמישהו ניסה להעלים משהו", טען קצין בבה"ד 1 שרואיין בכתבה. "צריך להיות ממש אידיוט כדי לעשות את זה (לישון לרוחב המסילה - ש"כ). זה נשמע מאוד מאוד מוזר".

 

בעקבות המוות המסתורי, עלו טענות כאילו המנוח שם קץ לחייו, אולם קרובי משפחתו וחבריו של הצוער דחו אותן על הסף וטענו כי הוא היה בחור אהוב ומלא חיים: "היה עתיד לפניו. הוא היה אהוב, אהבו אותו".

 

דו"ח החקירה במצ"ח הצביע על כך שהמחסנית לא נמצאה בנשק האישי של ילין. בנוסף, הרובה והאפוד האישי שלו נמצאו במרחק רב מהגופה. למרות האיסור החמור להירדם במהלך משימת ניווט, צה"ל לא הפסיק את ההכשרה של חפץ כקצין, והוא סיים את קורס קצינים והפך לסגן.

 

בתחקיר צוין כי בשנת 1987 הגיע למצ"ח מידע חדש, שלפיו הצוער מת, כביכול, מפליטת כדור של חפץ ונפתחה נגדו חקירה צבאית בחשד לגרימת מוות ברשלנות. על פי הטענות שהועלו אז, ולא אומתו, הצוער ילין מת כתוצאה מפליטת כדור. באותה עת עלו שאלות האם הצוער נגרר מהמקום אל פסי הרכבת כדי להסוות את האירוע.

 

ואולם, החשדות לא אומתו מעולם. חפץ נחקר בפוליגרף ונמצא דובר אמת, ותיק החקירה במצ"ח לא חשף מה הוא אמר בהקשר זה לחוקרים. 

 

חפץ לא מסר לערוץ 10 תגובה לתחקיר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x