בארץ

גלאון וגילאון פורשים מהתמודדות לראשות מרצ

יו"ר מרצ שהתפטרה בשנה שעברה מהכנסת לטובת מהלך פתיחת ההתמודדות בפריימריז, הודיעה על פרישתה מהמרוץ: "הייתי עושה את הכול שוב גם בידיעת המחיר האישי מראש". גם ח"כ אילן גילאון הודיע על פרישה: "אמשיך לשרת כיו"ר הסיעה". המשמעות: ח"כ זנדברג היא המועמדת המובילה

ynet ושירות כלכליסט 12:5828.02.18

יו"ר מפלגת מרצ זהבה גלאון הודיעה כי היא מסירה את מועמדותה מהמרוץ לראשות המפלגה בפריימריז הקרובים. "התרשמתי שמתפקדי מרצ מעוניינים בהנהגה חדשה", מסרה גלאון והוסיפה: "אני גאה בפתיחת מרצ לפריימריז, שבזכותן היו"ר הבא או הבאה יקבלו מפלגה מבוססת וחזקה מזו שקיבלתי לידיי". אחריה פרסם יו"ר סיעת מרצ בכנסת, ח"כ אילן גילאון, כי גם הוא מסיר את מועמדתו בשל אירוע רפואי שעבר.

 

גלאון כתבה בהודעת הפרישה: "מאז פרישתי מהכנסת הקדשתי את כל זמני ויכולותיי לשיקומה של מרצ. האמנתי בכל ליבי שהדרך היחידה להציל את מרצ היא לפתוח אותה.היה צריך להילחם בשיניים כדי שהמהלך הזה יעבור ופירותיו היום עולים על כל הציפיות: מרצ הגיעה לשיא של 31 אלף מתפקדים. לאורך כל הדרך ידעתי שהמהלך הזה עשוי לפגוע בי אישית. אבל הוא היה חשוב מדי ולא הייתי סולחת לעצמי אם הייתי מוותרת עליו. מרצ היא המפלגה היחידה שלא גמגמה ולא התפשרה על הערכים שלה, והמטרות המשותפות שלנו חשובות יותר מגורלי האישי".

 

גלאון עוד כתבה כי "לא פעם מתחתי ביקורת על פוליטיקאים שנדבקו לכיסא. והיום יש לי הזדמנות לא רק לדרוש, אלא גם לקיים ולהעביר מסר: נבחר ציבור הוא שליח הציבור, והכיסא צריך להיות אמצעי, ואף פעם לא מטרה בפני עצמה".

 

 

גילאון וגלאון. פורשים מהמרוץ גילאון וגלאון. פורשים מהמרוץ צילום: טל שחר

 

ח"כ אילן גילאון ח"כ אילן גילאון צילום: צביקה טישלר

 

כאמור, גם ח"כ אילן גילאון הודיע על פרישה מהמרוץ. עברתי אירוע רפואי שמגביל את היכולת שלי להמשיך בקמפיין כפי שהייתי רוצה. אמשיך לשרת את הציבור כיושב ראש סיעת מרצ בכנסת - ולקדם את הערכים שבעבורם שלחתם אותי לכנסת", כתב גילאון בעמוד הפייסבוק שלו.

 

"המשימה שלנו, של יצירת שמאל אחר וישראל אחרת, לא השתנתה. בימים הקרובים נתכנס האדומים, הקבוצה הפוליטית הגדולה והמשמעותית ביותר בציונות הסוציאליסטית, ונקבל את ההחלטות לגבי המשך דרכנו המשותפת. יש לנו עוד דרך ארוכה ביחד.

  

ארבעה מועמדים נותרו במרוץ

 

גלאון הייתה ממייסדי ארגון "בצלם" ושימשה כמנכ"לית הראשונה של הארגון. ב-1999 היא נבחרה לכנסת ושימשה כח"כית מאז. למרות הקריירה הפוליטית הארוכה, גלאון מעולם לא שימשה כחברת ממשלה.

 

 כעת במרוץ נותרו ארבעה: חברת הכנסת המכהנת תמר זנדברג, מזכ"ל שלום עכשיו אבי בוסקילה והמועמדים אבי דבוש ואימרי קלמן. בקרב המועמדים שנותרו, פרישתה של גלאון מחזקת כך על פי ההערכות את הסיכויים של זנדברג לזכות בפריימריז שייערכו ב-22 במרס. אם אף אחד מהמועמדים לא מקבל 40% בסיבוב ראשון, יתקיים סיבוב שני.

  

"זהבה היא מנהיגה אמיצה ופורצת דרך שנמצאת בשורה אחת עם שולמית אלוני ויוסי שריד", אמרה זנדברג לאחר הודעתה של גלאון. "היא הובילה את מרצ והשמאל הישראלי להישגים משמעותיים בתקופה של טלטלות לא פשוטות. גלאון הוכיחה אומץ ואחריות כשהובילה את פתיחת השורות במרצ. זהו סיום של פרק אחד בקריירה המפוארת של גלאון, ואני משוכנעת שהיא תמשיך להיות חלק בהנהגת מרצ בפרק החדש שלה".

  

בוסקילה הגיב גם כן: "זהבה גלאון היא אחת ממנהיגות השמאל המרשימות ביותר שהיו כאן. מאז תחילת הדרך היא תמיד דיברה בקול צלול נגד הכיבוש, בעד צדק חברתי, התעסקה בנושאי זכויות אדם גם שאף אחד אחר לא התקרב לנושא הזה וקידמה נושאים אזרחיים. גלאון תישאר חלק מרכזי ממרצ כי אין לנו את האפשרות לוותר על אנשים כמוה".

 

חברת הכנסת ממרצ מיכל רוזין: "בפרישתה כמו גם בכהונתה לאורך השנים היא עשתה זאת בראש מורם, באומץ ובחדות האופיינית לה. חברתי זהבה עשתה היסטוריה בפוליטיקה הישראלית והיא תמשיך להוות קול חשוב ויחיד בשמאל הישראלי. אין ספק כי שינתה באופן חסר תקדים את פניה ועתידה של מרצ כמפלגה פלורליסטית, מגוונת ומכילה. באופן אישי, זהבה וקולה הייחודי יחסר לי. אני בטוחה שבהמשך הדרך צפויה לה המשך עשייה ענפה והצלחות רבות. נמשיך להצעיד את מרצ לעבר שמאל חזק וגדול".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x