$
בארץ

בכיר במרכז השלטון המקומי: "חוק חיפה כימיקלים יסייע לטייקונים"

ועדת הפנים צפויה לאשר מחר את החוק שיאפשר לממשלה לקחת מרשויות מקומיות את סמכות מתן רישיון העסק לגבי מפעלים שיוכרזו כבעלי "חשיבות לאומית"; מרכז השלטון המקומי: "מתנגד נחרצות להלאמת סמכויות הרישוי בנושאים עלומים"

שחר אילן 18:5718.02.18

ועדת הפנים של הכנסת צפויה לאשר מחר (ב') את חוק חיפה כימיקלים שיאפשר לממשלה לקחת מרשויות מקומיות את סמכות מתן רישיון העסק לגבי מפעלים שיוכרזו כבעלי "חשיבות לאומית".

 

 

 

מרכז השלטון המקומי הודיע במכתב לוועדה כי הוא "מתנגד נחרצות להלאמת סמכויות הרישוי בנושאים עלומים שייקבעו מעת לעת בהחלטות ממשלה". בכיר במרכז טוען שמדובר בחוק שמיועד להיטיב עם משפחות טראמפ ועופר בעלות חיפה כימיקלים ובזן. ועדת הפנים בראשות ח"כ יואב קיש מהליכוד סיימה היום את הדיון על הצעת החוק, אבל ההצבעות יתקיימו מחר בצהרים.

 

מדובר בפרק בחוק ההסדרים שיאפשר לממשלה להעניק רישיון עסק למפעלים שיוגדרו כבעלי חשיבות לאומית. זהו בעצם חוק עוקף יונה יהב, שנולד בשל סירובו של ראש עיריית חיפה להעניק רישיון עסק למפעל חיפה כימיקלים. כתוצאה מכך מושבתת פעילות המפעל עד לסיום החקיקה. עם זאת, מרגע שייוצר ההליך החדש ניתן יהיה להעביר למסלול שייצור גם מפעלים נוספים שגורמים נזקים גדולים לסביבה ולבריאות התושבים.

 

על פי הצעת החוק, הממשלה תהיה רשאית להכריז על מפעל כבעל חשיבות לאומית ולקחת מהרשות המקומית את הסמכות להעניק לו רישיון עסק. הצעת החוק קובעת מנגנון לקבלת ההחלטה. ועדה שתכלול כת מנכ"לי משרד ראש הממשלה, משרד הפנים ומשרד האוצר, תעביר המלצה לממשלה לאחר שתתייעץ עם מנכ"לי משרדים נוספים רלבנטיים (דוגמת המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות), אם תחליט הממשלה להכיר המפעל כבעל חשיבות לאומית, יעניק לו משרד הפנים את רישיון העסק במקום הרשות המקומית והוא שיבדוק אם המפעל עומד בתנאי הרישיון.

 

 

ח"כ יעל כהן פארן ח"כ יעל כהן פארן

 

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) והגופים הירוקים הנאבקים בחוק השיגו הישג מסוים כאשר קיש הסכים שלהכרזה על מפעל כבעל חשיבות לאומית יקדם פרסום תזכיר להערות הציבור. זה יהפוך את הליך ההכרזה על מפעל כבעל חשיבות לאומית לשקוף יותר ויפתח אותו לדיון ציבורי.קיש אמר שההליך שיוצרת הועדה מורכב ולא יאפשר להכניס מפעל בקלות לקטגוריה של בעל חשיבות לאומית. לדבריו, "זה חוק נכון"

 

מנכ"ל פורום ה-15 (15 הערים המבוססות) עו"ד איתן אטיה אמר כי "70 שנה לא התעוררו שום בעיות עם רישוי עסקים גדולים. זה חוק למקרה נקודתי של חיפה כימיקלים שיפגע באינטרס הציבורי, באיכות הסביבה בביטחון ובבטיחות".

 

עם זאת לישיבת ועדת הפנים היום לא הגיע אף ראש עיר שהתנגד לחוק. לעומת זאת הגיע ראש עיריית דימונה בני ביטון מהליכוד שהביע תמיכה בחוק. תחילה הוא אף טען שהוא מדבר בשם השלטון המקומי אבל אז הבהיר אטיה שיש מכתב רשמי של המרכז נגד החוק. קיש אמר על כך ש"לשלטון המקומי יש כנראה דעה מעורבת".

 

בכיר במרכז השלטון המקומי אמר ש"מדובר בחוק מסלול עוקף" שמיועד לסייע לטייקונים הכי מיליארדרים. צריך לבדוק כמה הם תורמים למפלגות. עכשיו כשיגידו להם להתקין מערכת שעולה כמה עשרות מיליונים הם ידעו שהם לא צריכים להתאמץ וירימו טלפון לביבי".

 

ח"כ כהן פארן אמרה ש"זה חוק שנועד לעקוף עיריות, גרוע ומושחת, שמיועד להיטיב עם הבעלים של חיפה כימיקלים ג'ולס טראמפ". היועצת המשפטית של עיריית חיפה עו"ד ימית קליין אמרהשמדובר ב"חקיקה פרסונלית ופסולה".ד"ר יובל ארבל מעמותת צלול אמר ש"החוק מסכן אותנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x