• תפריט
בארץ

הבקשה לייצוגית נגד מחיר הגז: שותפות תמר תחשוף את מזכר הכוונות הראשוני מ-2009

כך קבע בית המשפט המחוזי בלוד במסגרת בקשה להכרה בתביעה ייצוגית כנגד השותפות תחת הנימוק שהיא כפתה על חברת החשמל חוזה גז יקר מדי. ניצחון בעתירה עלול להוזיל את תעריפי החשמל בעשרות אחוזים

ליאור גוטמן 14:0006.02.18

שותפות תמר תחשוף את מזכר ההבנות המקורי לרכישת גז שנחתם בדצמבר 2009 מול חברת החשמל, כמו גם את חוזה הגז הסופי מאמצע 2012. כך נקבע היום בביהמ"ש המחוזי בלוד, זאת במסגרת בקשה להכרה בתביעה ייצוגית כנגד השותפות תחת הנימוק שהיא כפתה על חברת החשמל חוזה גז יקר מדי. לטענת העותרים השוואה של מזכר ההבנות המקורי עם החוזה הסופי עשוי להוכיח שחברת החשמל משלמת לכאורה מחיר מופרז. ניצחון בעתירה עלול להוזיל את תעריפי החשמל בעשרות אחוזים.

 

התביעה הוגשה לפני כשנתיים ורק בשבוע שעבר - ולא לפני ניסיון פסילה בבג"צ, שנכשל - החלו שלב שמיעת העדויות במסגרתו מומחי הגנה ומומחי תביעה מנסים לקעקע אחד את האמינות של השני במטרה לנצח במשפט.

 

במהלך הדיונים ביום חמישי התחוור לשמחת ההגנה שהמומחה הזר שהביאה התביעה, פרופ' ג'יימס סמית', הודה שחישובי המחיר שלו (2.47 דולר ליחידת אנרגיה, 40% ממה שחברת החשמל משלמת היום בפועל) היו שגויים, אולם ביהמ"ש לא התיר לעותרים או למומחה להגיש חישוב מחודש.

 

 

תחנת הכוח של חברת החשמל בחיפה תחנת הכוח של חברת החשמל בחיפה צילום: אלעד גרשגורן

 

היום הגלגל התהפך במעט, וגם מומחי ההגנה הסכימו לא מצאו את כל התשובות לשאלות לרבות הכרזה שהצמדה כפי שחוזה חברת החשמל קיבל - מדד מחירים אמריקאי ותוספת אחוז לאורך 8 מתוך 15 שנות החוזה - אינה מאוד מוכרת בעולם או מקובלת בענף, הכרזה שעשויה לחזק את הטענה שהציבור משלם יותר ממה שהיה אמור. כזכור מבקר המדינה כבר קבע שנה שעברה בדו"ח מיוחד שהציבור נושא בתשלום עודף של כ-8.3 מיליארד שקל.

 

העדויות ימשכו בחמישי הקרוב או אז הם יעצרו עד סוף פברואר. בתחילת מרץ צפויים להעיד מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו כמו גם ראש אגף התקציבים באוצר שאול מרידור ומנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x