$
בארץ

נחשף בכלכליסט

כחלון ופלוג הציגו רפורמה במעבר בין הבנקים: "מזכיר את הרפורמה בסלולר"

בין השאר, תוקם מערכת לניוד חשבונות שתאפשר ללקוחות הבנקים לעבור בצורה בטוחה וקלה מבנק לבנק. כמו כן תתאפשר השוואת מחירים בין בנקים לגבי פעולות שונות. ובנוסף, יוקם מערך מחשוב לטובת בנקים חדשים

עמרי מילמן 16:0513.12.17

במסיבת עיתונאים שמקיימים בשעה זו (ד') שר האוצר משה כחלון יחד עם נגידת בנק ישראל קרנית פלוג הכריזו השניים על שלושה מהלכים שיקדמו בענף הבנקאות במסגרת תקציב 2019 במטרה לעודד את התחרות. "כלכליסט" פרסם השבוע לראשונה על הרפורמה.

 

 

לדברי כחלון "היום אנחנו עוסקים בחסם גדול מאד בתחרות הבנקים - ניידות חשבונות, אנשים לא אוהבים לעבור בנק כי אחר כך מסתבכים להם הויזה הצ'קים הדחויים, החשבונות. הבשורה של היום זה שיחד עם בנק ישראל נטפל בניידות החשבונות, כל לקוח שיחליט שעובר בנק במשך שבוע הבנק מחויב לבצע עבורו את כל הפעולות. מזכיר את הרפורמה בסלולר. אחד החסמים היה שאנשים לא רצו להיפרד מהמספר שלהם. ברגע שחוקקנו שחברות חייבות להעביר את המספר הקיים ראינו שיטפון".

 

הקמת מערכת לניוד חשבונות, יאפשר ללקוחות הבנקים לעבור בצורה בטוחה וקלה מבנק לבנק, ובכך יתרום באופן ישיר לתחרות בין הבנקים על איכות ומחיר השירותים שהם מספקים.

 

מהלך נוסף עליו סיכמו בנק ישראל והאוצר לדברי כחלון הוא "השוואת מחירים, שניתן יהיה להשוות מחירים בין בנקים לגבי פעולות והדבר השלישי כדי לקדם את התחרות, יש חסם לא פחות גדול זה מחשוב, זה עולה לבנקים חדשים הרבה מאד כסף. גם כאן יש החלטה. שתגיע לאישור הממשלה במסגרת התקציב". 

משה כחלון וקרנית פלוג (ארכיון) משה כחלון וקרנית פלוג (ארכיון) צילום: דר בון

 

מהלך שלישי הוא יצירת מערך מחשוב שיאפשר לבנקים חדשים להתבסס עליו. לדברי מנכ"ל האוצר שי באב"ד "כדי לעזור לשחקנים חדשים להכנס, כדי שלא כל בנק יידרש להקים פלטפורמת מחשוב, תהיה פלטופורמה ששחקנים יוכלו להשתמש בה, משרד האוצר שם עבור זה 200 מיליון שקל. אנחנו חושבים שזה"

 

לדברי פלוג, המהלך של השוואת המחירים שיצריך "הקמת פלטפורמה לשיתוף מידע, API, בין הבנקים לבין עצמם ובנוסף גישה גם לצדדים שלישיים, הפועלים מטעם הלקוח ולטובתו, תגביר את זרימת המידע בתוך המערכת הפיננסית".

 

עוד הוסיפה פלוג כי "מדובר בצעדים תשתיתיים משמעותיים, ולאחר יישומם הם יביאו לשינוי מהותי במידת התחרות במערכת הפיננסית. אך לא רק צעדים אלו, ישנם עוד צעדים רבים שבנק ישראל מקדם, בחלקם עם משרד האוצר, בחלקם כחלק מהמלצות וועדת שטרום".

 

המפקחת על הבנקים חדוה בר אמרה במהלך מסיבת העיתונאים כי "מערכת הבנקאות עוברת שינוי אדיר בזכות הרפורמות מהשנתיים האחרונות. אמרתי לשר בפגישה הקודמת שאני רואה את זה כמו כביש 6, בונים את כביש 6 של הבנקאות, זה לוקח זמן, זה תשתשתי אבל ישנה את פני הבנקאות כמו שכביש 6 שינה. " עוד הוסיפה כי "אנחנו רואים את עמלות הסליקה שבתי עסק משלמים יורדות בצורה דרמטית, רואים שציבור משקי הבית משלם פחות עמלות, במיוחד כשהוא עושה פעולות באפיקים הדיגיטליים. היום 50% מהפעלות נעשות שם".

 

המהלכים אמנם אמורים לעבור את אישור הממשלה והכנסת במסגרת התקציב אולם לאור המורכבות שלהם הערכה היא כי יכנסו לפועל בעוד לפחות שנתיים. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x