שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

היזמת וגם בלמת? גלנט טרפד בניית 7,000 דירות בטמרה

משרד השיכון בעצמו יזם את הרחבת טמרה, אולם החזיר את התוכנית לקבינט הדיור בעקבות עתירה שהגיש יישוב מצפה אבי”ב. גלנט: "ההתרחבות פוגעת בהתיישבות היהודית בגליל". ראש עיריית טמרה: "גלנט גזען, צריך להתפטר"

אמיתי גזית 06:5930.11.17

התנגדויות לתוכניות בנייה הן דבר שבשגרה, אך נדיר שמי שיזם את התוכנית בעצמו הוא זה שפועל כדי לבלום אותה. אבל זה בדיוק מה שקרה עם התוכנית להרחבת העיר הערבית טמרה. לאחרונה חבר משרד הבינוי והשיכון, בראשות יואב גלנט, אל היישוב הקהילתי מצפה אבי"ב בגליל התחתון כדי לטרפד בניית 7,000 דירות בטמרה, תוכנית שיזם אותה משרד השיכון בעצמו.

 

 

 

בתשובת משרד השיכון לעתירה שהגיש היישוב מצפה אבי”ב נגד הרחבת טמרה, קיבל המשרד את דרישת היישוב, בן 230 המשפחות, להחזיר את התוכנית – שכבר אושרה פעמיים על ידי הוועדה להאצת אישורי בנייה (הוותמ"ל) – לדיונים מחודשים בקבינט הדיור. בשיחה עם “כלכליסט” אישר השר גלנט כי משמעות המהלך בפועל היא גניזת התוכנית לאלתר.

  צילום: נחום סגל

 

 

סיבת ההתנגדות של היישוב הקהילתי ושל המועצה האזורית משגב היא שלשכונות החדשות ייבנה כביש שיקשר אותן עם הכביש הראשי 781, שעד כה שימש את תושבי מצפה אבי”ב בלבד. "אין לנו התנגדות להרחבה של טמרה, רק לא רוצים שאחד מהכבישים ייפול בדיוק על מצפה אבי”ב", אומר רון שני, ראש המועצה המקומית משגב. "לא מדביקים עיר של 60 אלף תושבים ליישוב של 300 משפחות. לא יוצרים עורק תנועה לעיר גדולה כשצמוד אליו יישוב קטן במרחק עשרות מטרים".

 

הוותמ"ל דנה כבר פעמיים בטענות מצפה אבי”ב, ופעמיים החליטה לדחותן ולאשר את התוכנית עם כביש הגישה המתוכנן. בעקבות זאת הגישו המתנגדים עתירה בנושא.

בשיחה עם “כלכליסט” תקף ראש עיריית טמרה סוהיל דיאב את שר השיכון במילים קשות: "אני קורא להתפטרותו לאלתר. גלנט מונע משיקולים גזעניים במטרה לפגוע באופן ישיר בחיי המיעוט הערבי במדינה".

 

גלנט מצדו אמר כי אין בכוונתו להחזיר את התוכנית לקבינט הדיור וגם לא להמשיך לקדם אותה: ”ההתיישבות היהודית בגליל חיונית לחוסנה ולביטחונה של ישראל. אין לי כוונה לקדם תוכנית אשר תפגע בהתיישבות בגליל. גושי ההתיישבות היהודיים בגליל חייבים להתרחב ולהתחזק. זו תפיסתי מאז ומעולם, הנובעת משיקולים ציוניים לאומיים ולטעמי משקפת היסטורית את תפיסת כל המפלגות הציוניות במדינה. אנו פועלים במרץ ובדחיפות כדי לסייע בפתרונות דיור ואיכות חיים לאוכלוסייה הערבית”.

 

מימין: ד"ר סוהיל יאב ראש עיריית טמרה ושר השיכון יואב גלנט מימין: ד"ר סוהיל יאב ראש עיריית טמרה ושר השיכון יואב גלנט צילום: יאיר שגיא

 

על פי הלמ”ס, 32 אלף תושבים מתגוררים בטמרה ב־7,000 דירות. מאז 2010 שיווקה המדינה קרקע לבניית 75 דירות, אף שהעיר גדלה בקצב של כ־500 תושבים בשנה. העיר סובלת מבעיות תחבורה קשות, שכן כיום היא נשענת על כביש גישה בודד, המחבר אותה מערבה לכביש 70.

 

ביולי 2015 הכריז קבינט הדיור על השטחים שמדרום וממזרח לעיר כמתחם מועדף למגורים, וביולי 2016 אישרה הוותמ"ל שתי תוכניות בנייה רחבות היקף: האחת ביוזמת משרד השיכון, לבניית 5,300 דירות, אשר כוללת את הכניסה החדשה לעיר; והשנייה ביוזמת רמ"י, לבניית 1,600 דירות דירות נוספות.

 

בעקבות האישור הגישה המועצה האזורית משגב עתירה נגד התוכנית, אך באותה תקופה עוד הגן משרד השיכון על התוכנית, ובנובמבר 2016 משכה המועצה את עתירתה. אלא שזמן קצר לאחר מכן, מסיבות שאינן ברורות, שינה גלנט את עמדתו בנושא ב־180 מעלות. בעקבות זאת נמנע משרד השיכון מלהעביר לוותמ"ל מסמכים הדרושים למתן תוקף סופי לתוכנית ופרסומה ברשומות.

 

במהלך השנה קידם משרד הבינוי תוכנית חלופית, שבה בוטל כביש המריבה, ובמקומו נמתח כביש גישה אחר בדרום־מערב היישוב. בספטמבר הגיעה התוכנית לוותמ"ל ועוררה את כעס חברי הוועדה. "לא מובן מדוע התוכנית מועלית שנית בפני הוועדה, לא כל שכן בשל סוגיה תכנונית לא מהותית כלל הנוגעת לכביש הגישה לתוכנית", אמר נציג הירוקים דרור בוימל. "זה מייצר תקדים שאינו מקובל, בו יזם אשר מתנגד להחלטת ועדה שאינה לרוחו מתנה את קידום התוכנית בהתיישרות לעמדתו".

 

דיקלה פרסיקו, מתכננת הוותמ"ל, הבהירה כי כביש המריבה המזרחי הוא החלופה הטובה מבחינה תכנונית משום שהוא מוביל למרכז הכובד של היישוב כיום ולאזור שאליו יצמח היישוב בעתיד הקרוב. לאחר דברים אלה אישרה הוועדה את התוכנית פעם נוספת.

 

בטמרה סברו כי הפרשה הסתיימה, אך שמחתם היתה מוקדמת. ב־7 בנובמבר הגיש היישוב מצפה אבי”ב עתירה נוספת, ובה טען כי לוותמ"ל לא היתה סמכות לאשר את התוכנית, שכן שטח התוכנית שאושרה גדול מהשטח שעליו הכריז קבינט הדיור. מדובר בטענות דומות לאלה שהעלתה המועצה האזורית משגב, שנאלצה למשוך עתירתה שנה קודם, אך הפעם עמדת המדינה הית אחרת.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x