שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

יחימוביץ' תוקפת את טבע: זו הפעם השנייה שכלכליסט חושף פיטורים ואתם מתעלמים

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה האשימה את חברת טבע בהפעלת לחצים כבדים כדי לסכל כל דיון בכנסת על גל הפיטורים הצפוי בחברה, בטענה ששום דבר לא סגור

שחר אילן 12:1827.11.17

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ שלי יחימוביץ' האשימה את חברת טבע בהפעלת לחצים כבדים כדי לסכל כל דיון בכנסת על גל הפיטורים הצפוי בחברה, בטענה ששום דבר לא סגור.

 

לדברי יחימוביץ' "מדובר בשקר". בדיון בוועדה שנערך הבוקר (ב') היא ציינה שזו הפעם השנייה ש"כלכליסט" חושף פיטורים, ובפעם הקודמת שעשה זאת - הוכח שצדק. בטבע טוענים בתגובה שהדיון מוקדם מדי.

יחימוביץ' דרשה שוב ושוב לחשוף את הנתונים על היקף הטבות המס שקיבלה טבע מאז 2014 מהמדינה.

 

לדבריה, אלה "שנים עלומות שעלטה שורה עליהן. זה היעדר שקיפות מוחלט. צפויים פיטורים של אלפיים עובדים מחברה שקיבלה הטבות מס של 20 מיליארד שקל עד 2013". למרות הטבות הענק, בכל העשור נוספו רק אלף עובדים.

 

היא הגדירה את הפיטורים הצפויים כ"פיגוע. אלפיים משפחות הולכות להיזרק לרחוב. אני המומה שלא נשמע ציוץ מראש הממשלה ושר האוצר. זו התנערות מאחריות".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' ח"כ שלי יחימוביץ' צילום: אלכס קולומויסקי

 

מנהלת תחום בכירה באגף הכלכלן הראשי גלית בן נעים מסרה שהנתונים מ-2014 לא פורסמו כי "אין שומה סופית ויש נתונים מאוד חלקיים".

 

ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני אמר שטבע הקימה בחו"ל חברות קש ולא חברות בת כפי שטענה. הוא הסביר ש"טבע פתחה מרכזים פיקטיביים בדרום מזרח אסיה שאין בהם כלום, וטענה שהשקיעה בהם למעלה מ-3 מיליארד שקל". זאת מהכספים הכלואים שלא שולמו עליהם מיסים.

 

לדברי רוזנטל, "היה שם שלט על שם הנציגות. בניינים גדולים עם שלט קטן. כתוב קומה שביעית, אבל בקומה השביעית אין כלום. גנבו מהמדינה כסף. זה היה ב-2011-2010". לדבריו, גם אחרי החשיפה "המדינה לא דרשה אגורה".

 

ח"כ איילת נחמיאס ורבין מהמחנה הציוני אמרה כי "140 מיליון דולר זה רק שיעור הקנס שהיא משלמת על מתן שוחד בחו"ל. אני חושבת שאפשר להעסיק בזה אלפיים עובדים".

 

ח"כ איתן ברושי אמר שאינו מבין את פשר שכר העתק של מנכ"ל טבע החדש שקיבל מענק חתימה של 35 מיליון דולר. "בשביל לפטר עובדים לא צריך להיות מומחה כזה גדול".

 

מנכ"ל טבע החדש קור שולץ מנכ"ל טבע החדש קור שולץ

 

טבע העבירה במהלך הישיבה לוועדה ול"כלכליסט" מכתב ששלח ליחימוביץ' סמנכ"ל התפעול בישראל, דוד לוסטיג. במכתב טען ש"הזימון הבהול לוועדה עוד בטרם הושלמה כל תוכנית עסקית, נעשה בטרם עת".

 

"זו חוצפה לא להגיע לוועדה"

יחימוביץ' אמרה שלא תיקרא התגובה כי אנשי טבע סירבו לבוא לדיון. "זו חוצפה לא להגיע לוועדה, לנסות למנוע דיונים ולשלוח תגובה בכתב".

 

לוסטיג כותב ש"מצבה העסקי של החברה מורכב, נוכח האתגרים איתם היא מתמודדת בזירת התחרות הגלובלית והצורך בשיפור היעילות הפנימית של החברה. זאת כאשר ברקע כניסה של תחרות גנרית לתרופת הקופקסון, המשך השחיקה בשוק הגנרי בארה"ב, והחוב הכבד של כ-35 מיליארד דולר במאזנה של החברה". במכתב נטען ש"במצב זה טבע מחויבת לנקוט בפעולות מיידיות ומקיפות בכדי לייצב את מצבה הפיננסי".

 

עוד נאמר ש"המנכ"ל החדש של טבע, קור שולץ, נכנס לתפקידו בתחילת נובמבר, והחברה בהובלתו עומלת על תוכנית עסקית מקיפה כדי להתמודד עם האתגרים ולייצב את טבע לטווח הבינוני והארוך. עם השלמת התוכנית ופרטיה נפעל בשקיפות ובדיאלוג, כפי שתמיד נהגנו, ונעדכן בהתאם את עובדי החברה, נציגויות העובדים, ההסתדרות, הממשלה וכנסת ישראל".

 

לוסטיג מפרט במכתב את תרומתה של טבע בעבר למשק הישראלי. לדבריו "בתקופה שבין 2016-2010 טבע השקיעה מעל 21 מיליארד שקל בישראל בייצור ובמחקר ופיתוח. היא הקימה בישראל, ובפריפריה בפרט, מפעלים וקווי ייצור חדשים.

 

"החברה גייסה והכשירה מאות מדענים ואלפי עובדי ייצור והיוותה עוגן לתעשיית ביוטק מרשימה שהתפתחה כאן בישראל". לטענתו, "משנת 2000 טבע יותר מהכפילה את מצבת כוח האדם שלה בישראל. כמו כן, טבע מייצרת תעסוקה ל-21,000 ישראליים במעגל התעסוקה השני".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x