שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

עימותים קשים במחאת הנכים בהרצליה, מפגינה נאזקה

הנכים, שדורשים להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום, דרשו לחסום את מחלף הסירה בכביש 2 למשך שעה. ואולם, שוטרים שהגיעו למקום ביקשו לפזר את המחאה בתוך רבע שעה. בעקבות כך פרצו עימותים בין הצדדים, שבמהלכם אחת המפגינים נאזקה ונכה נוסף עוכב לחקירה

אמיר אלון, ynet 09:3027.09.17
עימותים קשים הבוקר בין נכים לשוטרים: מחאת הנכים, שדורשים להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום, יצאה הבוקר (יום ד') משליטה בעקבות עימותים בין מפגינים לשוטרים במחלף הסירה בכביש 2 בהרצליה. המשטרה דרשה שהמחאה במקום תימשך רבע שעה, אולם הנכים ביקשו לחסום את המחלף למשך שעה. בעקבות פיצוץ המשא ומתן בין הצדדים החלו השוטרים לפנות את הנכים בכוח. מפגינה נכה נאזקה ובהמשך שוחררה. בתמונות מהזירה ניתן לראות את הנכה שנאזקה שוכבת על הכביש, כשחברתה שוכבת מעליה.

 

המחלף נחסם מוקדם יותר על ידי ארגון "הנכים הופכים לפנתרים", שדורש יחד עם שאר ארגוני הנכים להשוות כאמור את קצבת הנכות החודשית לשכר המינימום. במקום פרצו עימותים גם בין נהגים שעברו במקום למפגינים.

הפגנת הנכים במחלף הסירה, הרצליה הפגנת הנכים במחלף הסירה, הרצליה צילום: יואב בר

 

 

אתמול סיכמו ארגוני הנכים בהצלחה את היום הראשון לאחר הצהרת המשטרה, כי לא תאפשר חסימות כבישים. למרות האיומים במתן דו"חות לכל הנכים שישתתפו במחאות וגרירת רכביהם, רק דו"ח אחד ניתן לנכה שהשתתף בחסימת כביש תל אביב-ירושלים. בשאר החסימות שנערכו אתמול לא חולקו דו"חות. עד כה הצליחו ארגוני הנכים להתרים אלפי שקלים בעזרת הציבור לתשלום הדו"ח שניתן והדו"חות העתידיים.

 

אתמול נפגשו נציגי מאבק הנכים עם יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון, שעמד בראש הוועדה לבחינת העלאת קצבאות הנכות, אך ללא תוצאות. בין היתר נזף שמחון בנציגי ארגוני הנכים על כך שהם לא מסכימים לדיפרנציאציה בקצבאות בין רמות שונות של נכות ואמר, "אם כולם מקבלים אותו דבר, כולם מקבלים פחות. הוועדה שלי נותנת לכם תוספת מאוד משמעותית, הקצבה תעלה ל-4,000 שקלים בינואר הקרוב. הדבר הכי גרוע שאפשר לעשות זה לבקש דברים שאף פעם לא יגיעו, כי אז אין על מה לדבר. אם אתם מתעקשים שכולם יקבלו שכר מינימום – אף אחד לא יקבל שכר מינימום. כולם נורא רוצים לתת אבל אין מאיפה".

 

מארגון "הנכים הופכים לפנתרים", שמבצע את החסימה הבוקר, נמסר לאחר הפגישה: "לא הושג כל הסכם. פרופ' שמחון עומד על עמדותיו לגבי מתווה הנכים. הוסבר לשמחון שלא נקבל את עמדותיו, ולכן החסימות ברחבי הארץ יימשכו מדי יום ואף יוחרפו".

 

יו"ר ארגון "נכה, לא חצי בן אדם", אלכס פרידמן, אמר: "הובהר לפרופ' שמחון כי הארגון מסרב בתוקף למתווה הדיפרנציאלי המוצע, שמשאיר מאה אלף נכים ללא תוספת כלל, ודורש פתיחת משא ומתן ישיר מול ראש הממשלה ושרי האוצר והרווחה. המחאה שהתחלתי לפני שנתיים וחצי נועדה לתקן עוול, לא ליצור אחד חדש. אני מצפה מראש הממשלה להיענות לדרישתנו, שהינה צודקת ומוסרית, וכולי תקווה שאנחנו קרובים לפתרון מצוקת הנכים".

 

ארגון "מטה מאבק הנכים", שלא השתתף בפגישה, הודיע כי ימשיך בפעולות המחאה לאחר יום הכיפורים, בשל האבל על הפיגוע הרצחני אתמול בהר אדר.

 

נציגי המאבק ייפגשו היום ב-11:00 עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ראשי ארגוני הנכים, ראשי ועדי העובדים הגדולים, בכירי ההסתדרות ומזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד.

 

בתחילת השבוע חסמו המפגינים הנכים כמה כבישים מרכזיים: נתיבי איילון לכיוון דרום נסגרו במחלף קק"ל לשעתיים לאחר שמפגינים חסמו את נתיבי התנועה במלואם. החסימה נעשתה על ידי אנשי ארגון "הנכים הופכים לפנתרים". בהמשך נרשמו שיבושים גם בדרך השלום בתל אביב, שנפתחה לאחר שעה וחצי. בהמשך שיבשו הנכים את התנועה מחלף רוקח לצפון, שם נעו באיטיות במכוניותיהם. עומסי תנועה נרשמו גם ממחלף חיל שריון לצפון.

 

כמו כן חסמו לתנועה את צומת רעננה לכל הכיוונים, ואת כביש החוף לצפון במחלף יקום. כתוצאה מכך, כביש 2 לצפון נחסם לתנועה במחלף שפיים ושוטרים כוונו את התנועה.

 

בשבוע שעבר התקיים בכנסת דיון מיוחד, אך פחות ממחצית מחברי הכנסת נכחו בו ורובם הגיעו מהאופוזיציה. הדיון התקיים בשל דרישת הנכים להשוות את קצבת הנכות, שעומדת על 2,342 שקלים לחודש, לשכר המינימום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x