$
בארץ

העליון הכריע: מכל האמוניה ירוקן עד ה-18 בספטמבר

השופטים הסכימו להאריך את ריקון המכל בפעם האחרונה ולא חסכו ביקורת מהמשרד להגנת הסביבה על כך ששינה את דעתו פעם אחר פעם בהתנהלות מול חיפה כימיקלים, כמו גם על החברה עצמה

ליאור גוטמן 13:4227.07.17

מכל האמוניה בחיפה ירוקן עד ה-18 בספטמבר, ללא עיכובים נוספים. כך קבע לפני שעה קלה (ה') ביהמש העליון. בפסק דין של השופטים מלצר, סולברג ועמית נמתחת ביקורת נוקבת על המשרד להגנת הסביבה ששינה את דעתו פעם אחר פעם בהתנהלות מול חיפה כימיקלים, כמו גם על החברה עצמה, ששניהם לכאורה "מרחו את הזמן" במציאת פתרונות או באכיפתם. עיון בפסק הדין מלמד ש"שהמערערת (חיפה כימיקלים - ל"ג) עשתה דין לעצמה וחדלה, באמצע חודש מאי 2017 לערך, מלקדם את המהלכים למימוש השיטה שנבחרה (לריקון המכל - ל"ג), ואילו המשרד להגנת הסביבה לא הגיב כראוי. בנסיבות אלו – המערערת העלתה לפתע מחדש את השיטה של אידוי טבעי בעזרת מפוחים חיצוניים (המחייבת דחייה משמעותית בלוח הזמנים של ריקון המיכל), והמשרד להגנת הסביבה נענה שוב למפוקח והיה נכון עקרונית לאשר את שינוי שיטת הריקון (על הדחייה בלוח הזמנים הכרוכה בכך)".

 

 

במקור, פסק הדין של העליון היה לרוקן את המכל עד לסוף יולי, אולם המדינה ביקשה דחייה לינואר 2018 מטעמים של שלום הציבור, כך שהפתרון שנראה להם הוא אידוי איטי של החומר.

 

השופטים ראו בחומרה את המציאות הזו ולא חסכו ביקורת מהמצב שנולד. "לא ניתן ליתן יד להתנהלות שכזו, ואולם בשים לב לכך שהועמדנו בפני עובדה מוגמרת ובהתחשב בכך שטובת הציבור ובטיחותו היא בראש מעיינינו – נצעד באותו נתיב בו הלכנו עד כה ונאשר דחייה נוספת ואחרונה לריקון סופי ומוחלט של המיכל עד 20 לתאריך 2017.09.18 ,בכל שיטה שהמשרד להגנת הסביבה ורשויות הביטחון יאשרו", אומרים שם.

 

מכל האמוניה. דחייה נוספת ואחרונה מכל האמוניה. דחייה נוספת ואחרונה צילום: זהר שחר

 

 

השופטים גם התייחסו לשינויי העמדה של המשרד להגנת הסביבה בכל הטיפול במכל האמוניה וכותבים בפירוש ש"מסתבר שלעיתים קרובות (מדי) – הרגולטור קיבל פה את עמדת המפוקח ולפרקים הוא אפילו שינה את גישתו הרגולטורית הבסיסית (פעמים לכאורה אפילו ללא פשר), וזאת, בין השאר, כדי להתאימה לדרישות של הנתון לביקורתו". 

 

מעיריית חיפה נמסר: "עיריית חיפה מברכת על כך שבית המשפט העליון דחה את עמדת המדינה שדומה באופן ״מפליא״ לעמדת חיפה כימקלים והורה על ריקון המיכל בתוך חודש וחצי. עיריית חיפה מפנה את הציבור לסעיף 40 ב בפסק הדין הקובע את שאנו חשים מזה זמן רב, ובו נאמר כי הרגולטור משנה את עמדתו ללא סיבה בהתאם לעמדתה של חיפה כימקלים".

 

מחיפה כימיקלים נמסר, "היום, בפס"ד, חזר בית המשפט העליון על החלטתו לסגור את המיכל והחליט להאריך את המועד האחרון לריקון המיכל עד לתאריך 18 בספטמבר 2017 "בכל שיטה שהמשרד להגנ"ס ורשויות הביטחון יאשרו.

 

"חיפה כימיקלים החלה בהליך ריקון המיכל, אשר אינו פועל מתאריך 23 במרץ, כפי שהנחו הרגולטורים, ותמשיך בהליך הריקון ע"פ האישורים הנדרשים. מפעלי החברה מושבתים מזה ארבעה חודשים והיא ממתינה לפתרון חלופי, מידי וישים לאספקת אמוניה , החברה לא תוכל להמשיך במצב הנוכחי עוד ימים רבים".

 

ממשרד להגנת הסביבה נמסר, "המשרד להגנת הסביבה קיבל את החלטותיו המקצועיות לעניין ריקון המכל ולעניין החלופות למערך ייבוא האמוניה, בין היתר, תוך היוועצות במומחים מהארץ ומהעולם וכן בשיתוף מומחי פיקוד העורף, ותוך שיתוף כלל רגולטורים הרלוונטיים במסגרת פורום ה"מנחה הלאומי" לחומרים מסוכנים.נוסף על כך, עמדת המשרד בנוגע לחלופות אושרה על-ידי ממשלת ישראל בהחלטתה בנושא מיום 3.7.17. המשרד לומד את החלטת בית המשפט ואת משמעותיה, ויפעל ליישומה. המשרד להגנת הסביבה מבהיר, כי אינו פועל לטובת או נגד מפעל חיפה כימיקלים או מפעל כלשהו בישראל, אלא פועל ליישום אחריותו בהגנה על בריאות הציבור והסביבה. המשרד היה זה שסגר את מערך ייבוא האמוניה של מפעל חיפה כימיקלים בשל הסיכון שהעמיד לבריאות הציבור והסביבה. המשרד סבור שטוב ייעשה, אם כל סוגיה תיבחן בכלים מקצועיים ולא לפי התרומה או הפגיעה שתיגרם כתוצאה מכך לחיפה כימיקלים או לכל גורם תעשייה אחר - וכך פעל וימשיך לפעול"

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x