$
בארץ

הכנסת אישרה: העלאת גיל הפרישה לנשים תידחה לפברואר 2018

הצעת החוק עצרה את ההעלאה האוטומטית של גיל הפרישה לנשים עד לגיל 64 בכמה פעימות; זאת הפעם השנייה שהכנסת דוחה את העלאת גיל הפרישה לנשים

שחר אילן 21:1224.07.17
מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שדוחה פעם נוספת את העלאת גיל הפרישה לנשים, הפעם מ-1 לאוגוסט השנה עד 15 בפברואר 2018. הצעת החוק עצרה את ההעלאה האוטומטית של גיל הפרישה לנשים עד לגיל 64 בכמה פעימות. זאת הפעם השנייה שהכנסת דוחה את העלאת גיל הפרישה לנשים. בסוף השנה שעברה היא דחתה אותה מתחילת 2017 לאוגוסט הקרוב.

 

האוצר מבקש להעלות את גיל הפרישה לנשים ל-64. הדחיות החוזרות נובעות מחוסר היכולת של ועדת הכספים והאוצר להגיע להסכמות על פתרונות לנשים שעובדות במקצועות שוחקים או כאלו שנפלטות ממעגל העבודה לפני גיל 62, ויוותרו עוד שנתיים ללא פרנסה. הדחייה באה בעקבות הימנעותו של שר האוצר, משה כחלון, מהבעת עמדה ברורה בנושא ולאחר שלא הגיש לוועדת הכספים את המלצתו בעניין, כפי שמתחייב בחוק.

 

את הצעת החוק הגישו חברות הכנסת מרב מיכאלי (המחנה הציוני), זהבה גלאון (מרצ) ואורלי לוי-אבקסיס והן קודמו בתמיכה מסיבית של יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה). בדיונים בוועדת כספים טענו חבריה ש"השר כחלון מסתתר מאחורי פקידי האוצר על-מנת שלא ידבק בו עניין העלאת גיל הפרישה". בפועל סביר להניח שכפי ששר האוצר לא הגיש המלצות בסיבוב הנוכחי הוא ימנע מכך גם בסיבוב הבא ויהיה צורך בדחיה נוספת. לבקשת ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), נקבע בנוסח הצעת החוק, "שאם שר האוצר לא ייתן המלצה ועקב כך הוועדה לא תכריע, גיל הפרישה לנשים יישאר על גיל 62".

 

אורלי לוי-אבקסיס אורלי לוי-אבקסיס צילום: עומר מסינגר

 

ח"כ מיכאלי אמרה: "היתה תחושה שהאוצר מנסה להעלות את גיל הפרישה לנשים בגניבה. החוק שהעברנו היום מוודא שזה לא יקרה. גיל הפרישה צריך לעלות באופן שמיטיב עם הציבור, לא באופן שפוגע בחלקים המוחלשות ביותר שלו".

 

ח"כ לוי-אבקסיס אמרה: "החוק נותן ודאות לנשים שעתידן היה עד כה בסימן שאלה, ומאפשר לנו לקבל החלטות נכונות וטובות יותר עבור הנשים המוחלשות במשק. היום הבהרנו לשר האוצר ולממשלה בכלל – גם להתחמק מהחלטה זה להחליט. ולא נאפשר התחמקות". לדבריה, "יבוא המשרד, יציג סעדים ופתרונות, ויחד נקדם צעדים שיסייעו לדור העתיד מחד, ולא יקריבו את הפורשות בהווה לחיי מצוקה ודלות מאידך."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x