בארץ

נפטר איש העסקים דב תדמור, בגיל 87

תדמור שימש בין השאר כמנכ"ל דסק"ש והיה במשך שנים אחד האנשים החזקים במשק הישראלי. הורשע ב-2010 בהגשת דו"חות כספיים חסרים והטעיית משקיעים בפרשת דסק"ש

קרן-אור גרינברג 09:0512.06.17

איש העסקים, דב תדמור, הלך אתמול לעולמו בגיל 87. הלוויה תיערך היום (ב') בשעה 12:00 בבית העלמין קרית שאול בת"א.

 

 

תדמור נולד באוגוסט 1929 בעיר בלז'ץ בפולין. את ילדותו העביר עם משפחתו בסיביר. לאחר תום המלחמה בשנת 1946 חזרה המשפחה לפולין. בשנת 1948 בהיותו בן 18 עלה לבדו לישראל והשתתף במלחמת השחרור.

 

הנסיקה שלו החלה בחברות שנוצרה עם דניאל רקאנטי שניהל את בנק דיסקונט בזמן שתדמור, שסיים את לימודיו בבית הספר למשפטים וכלכלה של אוניברסיטת תל אביב, החל לעבוד במחלקה המשפטית של חברת דלק, שהוקמה כשותפות בין בנק דיסקונט ובנק הפועלים.

 

בן 32 התמנה תדמור למנכ"ל חברת הנדל"ן נכסים ובניין, שהקימה משפחת רקנאטי. לאחר 25 שנים בתפקיד זה מונה בשנת 1985 למנכ"ל דיסקונט השקעות (דסק"ש), שהייתה זרוע השקעה עיקרית של קבוצת אי.די.בי.

 

תדמור הוביל את החברה להצלחות בפרט בשוק התקשורת, עם השקעות מוצלחות בחברת סלקום, תבל וטלעד כאשר הייתה אחת הזכיינות של ערוץ 2. הוא כיהן בעשרות דירקטוריונים נוספים כמו תבל תשדורת בינלאומית לישראל, רב-בריח, א.די.סי. ורפא"ל חברה לפיתוח, אלרון תעשיה אלקטרונית ועוד.

 

במשך שנים תדמור היה אחד האנשים החזקים ביותר במשק הישראלי. שנת 1999 היתה שנת מפנה בחייו, לאחר שרשות ניירות ערך הגישה נגדו ונגד מנהלים בכירים בדסק"ש, כתב אישום במה שנודע כפרשת דו"חות "ישקר", בה החזיקה החברה 25% ממניותיה. בכתב האישום נאמר  כי הנאשמים הטעו את ציבור המשקיעים וכי פעלו במשותף להסתרת הדו"חות הכספיים של שלוש החברות הפרטיות ישקר, להבים ותפרון מן הציבור.

 

תדמור, שתחילה הכחיש את ההאשמות נגדו, פרש מתפקידו באותה שנה עם פיצויים בגובה כ-12 מיליון שקל ואופציות למניות סלקום בשווי שהוערך כ-10 מיליון שקל. ב-2002 הורשע בשלום וב-2004 זוכה במחוזי.

דב תדמור ז"ל דב תדמור ז"ל צילום: גיא אסיאג

 

לאחר פרישתו, הקים את קרן ההשקעות ITN, העוסקת במיזמים בתקשורת, בשותפות חברת מרחב, בשליטת יוסי מימן וחברת ישאל, בשליטת אהרון דברת. חברת אלקנית שבשליטת אקירוב אף רכשה ממניות ITN בשנת 2002 ויחד השקיעו בהקמת ערוץ 10 עד שהחלו להעמיק הפסדיו ומכרו את מניותיהם למימן כחצי שנה לאחת השקת הערוץ.

 

אחרי הזיכוי במחוזי המדינה הגישה ערעור לביהמ"ש העליון ובשנת 2010 העליון ביטלו את הזיכוי  וקבע כי תדמור והאחרים בחרו להסתיר את הדו"חות הכספיים של ישקר מהבורסה ומרשם החברות, שם יכול הציבור לעיין בהם, בשל חששם מגילוי נתונים העלולים לסייע למתחרי ישקר ובתוך כך לפגוע בדסק"ש.הוא נקנס ב-600 אלף שקל והוטל עליו מאסר על תנאי.  

 

בשנים האחרונות שימש בחברי נאמנים של מוסדות שונים כמו אוניברסיטת תל אביב, מכון ויצמן, אוניברסיטת ירושלים והטכניון.

 

תדמור הותיר אחריו שני ילדים, ליהי וערן וחמישה נכדים. אשתו שרה נהרגה בתאונת דרכים ב-2005.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x