בארץ

טראמפ סיים את ביקורו בישראל בטקס בנתב"ג

בנאום במוזיאון ישראל אמר הנשיא האמריקאי כי "הקשרים של העם היהודי לארץ הקדושה הזאת הם עתיקים ונצחיים". עוד אמר טראמפ: איראן תשמיד את ישראל? לא עם דונלד ג'יי טראמפ, תאמינו לי"; קודם לכן ביקר הנשיא האמריקאי באוהל יזכור ביד ושם; אדלשטיין: טראמפ נאם במוזיאון ולא בכנסת בשל החשש מקריאות ביניים

כתבי כלכליסט ו-ynet 16:1823.05.17

דונלד טראמפ סיים את ביקורו בארץ. לאחר 28 שעות עמוסות בישראל, מטוס ה"אייר פורס 1" של נשיא ארה"ב ימריא בעוד זמן קצר לאירופה. נשיא המדינה ראובן ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו נפרדו מהנשיא האמריקני בנמל התעופה בן גוריון.

 

לנתב"ג הגיע טראמפ ממוזיאון ישראל בו נשא את הנאום המרכזי של ביקורו. "הגעתי לחזק את הברית בין ישראל וארה"ב", אמר נשיא ארה"ב במוזיאון ישראל. טראמפ הדגיש כי "הממשל שלי יעמוד תמיד לצד ישראל. הקשר של העם היהודי לארץ הקדושה - עתיק ונצחי".

 

טראמפ פתח את נאומו בשליחת ניחומים לקורבנות הפיגוע במנצ'סטר: "כולכם צפיתם, ראיתם כמה זה נורא, ילדים יפים וצעירים נרצחו בפראות בהתקפה האיומה הזאת על האנושות. אני חוזר שוב: עלינו להוקיע את הטרוריסטים, להשמיד את האידיאולוגיה הנוראית הזאת ולהגן על האזרחים שלנו ואזרחי העולם. כל האומות המתורבתות חייבות להצטרף למאמץ הזה. המסע הזה (למזרח התיכון) ממוקד במטרה הזאת: לאחד אומות מסביב למטרה להביס את הטרור שמאיים על העולם".

 

תום הביקור בנתב"ג תום הביקור בנתב"ג צילום מסך: Ynet

 

לאחר מכן התייחס הנשיא האמריקני במרומז למעמדה של ירושלים: "זו זכות לעמוד כאן בעיר העתיקה של ירושלים, לפנות לאזרחי ישראל ולכל האנשים במזרח התיכון שרוצים שלום ושגשוג. ירושלים היא עיר קדושה. איזו מורשת. הקשרים של העם היהודי לארץ הקדושה הזאת הם עתיקים ונצחיים. הם הולכים אחורה אלפי שנים, אל ימיו של המלך דוד שכוכבו מתנופף עכשיו על הדגל כחול לבן של ישראל".

  

טראמפ המשיך: "ישראל היא עדות לרוחות הבלתי ניתנת לשבירה של העם היהודי. מכל חלקי הארץ הזאת יוצא מסר אחד, מסר של תקווה. במשך הדורות העם היהודי סבל רדיפות, דיכוי וניסיונות להשמידו. אבל במשך כל זה היהודים שרדו ושגשגו. אני נפעם מהישגי העם היהודי. ואני מבטיח לכם: הממשל שלי תמיד יעמוד לצד ישראל. אני קורא לכל האנשים - יהודים, נוצרים מוסלמים וכל דת, כל שבט, כל אמונה - לשאוב השראה מירושלים, לשים בצד את חילוקי הדעות והשנאה, ולתת לכל הילדים את התקווה והכבוד שכתוב בנשמותינו".

 

בנימין נתניהו וטראמפ בבנק ישראל בנימין נתניהו וטראמפ בבנק ישראל צילום: רויטרס

 

 

נשיא ארה"ב התייחס לביקור שלו בסעודיה ולפגישתו עם המנהיגים המוסלמים, שעמם הוא מקווה להקים קואליציה סונית-מתונה למאבק בטרור: "אירח אותי המלך סלמן, איש חכם מאוד. שם עודדתי את חברינו מהעולם המוסלמי להצטרף אלינו בבניית יציבות וביטחון, וקיבלתי השראה מהרצון של כל כך הרבה מנהיגים להצטרף אלינו במטרות המשותפות האלה. הסכסוכים לא יכולים להימשך לנצח. השאלה היחידה היא מתי אומות יחליטו שהיה להן מספיק שפיכות דמים, מספיק הרג. זו הזדמנות לאנשים במזה"ת להתגבר על חילוקי דעות ולהגדיר מטרות משותפות, להפוך את עתיד האזור לכל כך יותר טוב ממה שהוא עכשיו".

 

"אף אב או אם רוצים שילדיהם יחיו בעולם שבו טרוריסטים חופשיים, תלמידי בית ספר נרצחים ואהובים נלקחים. אף ילד לא נולד עם שנאה בלבו. אסור ללמד ילדים לשנוא ולהרוג. העולם המתורבת לא יכול לסבול רצח של חפים מפשע בנשק כימי. המסר שלי לוועידה בסעודיה היה המסר שיש לי לכם: אנו חייבים קואליציה שחולקת מטרה לנצח את הקיצונים ואת האלימות ולספק לילדינו עתיד מלא שלום ותקווה. אבל עתיד כזה במזה"ת מחייב את העולם להכיר בתפקידה החשוב של מדינת ישראל.

 

"ישראלים חוו את השנאה והטרור של אלימות קיצונית. ישראלים נרצחו על ידי טרוריסטים בסכינים ופצצות. חמאס וחיזבאללה שיגרו טילים לעבר קהילות בישראל, היכן שילדים צריכים להתאמן בלרוץ למקלט בפחד ובמהירות. דאע"ש מכוון לקהילות אזרחים ומנהיגי איראן קוראים להשמדת ישראל. איראן תשמיד את ישראל? לא עם דונלד ג'יי טראמפ, תאמינו לי".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בנאומו כי "הברית בין ישראל לארה"ב חשובה מאי פעם. ביחד נביס את האיסלאם הקיצוני שמחפש להשמיד את העולם המתורבת".

 

הביקור ביד ושם

 

קודם לכן ביקר טראמפ במוזיאון השואה "יד ושם" בירושלים. הנשיא ואשתו מלניה הניחו זר באוהל יזכור ואח"כ חתם בספר האורחים. "מילים לא יכולות לתאר את הזוועה", כך פתח טראמפ את נאומו ביד ושם. "אנחנו כאן ב'יד ושם' לכבד את זכרם של שישה מיליון יהודים שנרצחו בשואה. שני שלישים מהיהודים באירופה נשלחו אל מותם. מילים לא יכולות לתאר את הרוע בשעתה האפלה ביותר של ההיסטוריה. גברים, נשים וילדים נכחדו, כחלק מניסיון שיטתי להשמיד את העם היהודי. זה היה הפשע האכזרי ביותר נגד אלוהים וילדיו. אנחנו כאן לכבד חיים שנלקחו באכזריות, וכמו שאלי ויזל אמר, 'עבור המתים והחיים עלינו לשאת עדות'. המילים האלה צריכות להיות חרוטות על מצפון האנושות לנצח", אמר הנשיא.

 

טראמפ הוסיף: "רק כאשר אנו זוכרים את המשפחות שנקרעו, שסבלו את הזוועות הבלתי נסבלות של השואה, רק אז נוכל למנוע שתחזור על עצמה הזוועה הזאת. המקום הזה והאומה כולה הוא עדות לרוחו הבלתי ניתנת לשבירה של העם היהודי. העם שעבר רדיפה, מוות, דיכוי, אך שרד". טראמפ ציין כי היהודים "הפכו לכל כך מוצלחים בכל כך הרבה מקומות. הם האירו את העולם. מדינת ישראל היא עדות חזקה למשפט - לעולם לא עוד. מתהומות הסבל, בני העם היהודי בנו אומה אדירה".

 

לדברי טראמפ, "ככל שנסרב לשתוק אל מול הזוועות ולעמעם את אור האמת מול החושך, בכל פעם שנסרב לעמוד מן הצד למול הברבריות, נדע שהשלום והטוב בסופו של דבר ינצחו. העצב על החיים שנגנבו. שאלוהים יברך את זכרון המתים ואת הניצולים ואת העם היהודי ואת מדינת ישראל".

 

לפני נאומו של טראמפ שרה מקהלת אנקור את "הליכה לקיסריה" של חנה סנש, והחזן הצבאי הראשי לשעבר שי אברמסון נשא את תפילת אל מלא רחמים.   

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר שנאומו המרכזי של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בישראל התקיים במוזיאון ישראל ולא בכנסת בשל החשש מקריאות ביניים. אדלשטיין אמר את הדברים עם סיום ישיבת המליאה היום (ג'). בשל הביקור ביומיים האחרונים התקיימו במליאת הכנסת ישיבות קצרות ביותר שכללו רק נאומים בני דקה של חברי הכנסת.

 

אדלשטיין סיפר שהכנסת הייתה האופציה הראשונה למיקום הנאום של הנשיא טראמפ. אך בשל חוסר יכולתה של המשלחת הישראלית להתחייב לנאום ללא הפרעות, ירדה האפשרות מסדר היום. "בגלל חמישה חברי כנסת שעשרים שניות של תהילה מדומה חשובה להם יותר מכבודה של הכנסת, מליאת הכנסת הייתה היום ריקה. עצוב, אבל זאת המציאות".

 

הנשיא האחרון של ארצות הברית שנאם במליאה היה ג'ורג בוש הבן בביקורו ב-2007. לעומת זאת, הנשיא ברק אובמה נשא את הנאום המרכזי בביקורו ב-2013 בבנייני האומה בפני סטודנטים ישראלים.

 

טראמפ והפמלייה ביד ושם טראמפ והפמלייה ביד ושם צילום: רויטרס

 

ביקור בבית לחם

 

לפני כן קיים טראמפ פגישה בבית לחם עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן. בתחילת הביקור במוקטעה בבית לחם נשמעו ההמנון האמריקני וההמנון הפלסטיני, ולאחר מכן סקרו שני הנשיאים את מסדר הכבוד של כוחות הביטחון הפלסטיניים. במקביל מתקיימת תמיכה באסירים שובתי הרעב בבתי הכלא בישראל. המשתתפים קראו לנשיא האמריקני להתערב בנושא. 

 

אחרי הפגישה פתח טראמפ את דבריו בגינוי הפיגוע במנצ'סטר הלילה ואמר: "תנחומים לאלה שנפגעו בהתקפה הטרוריסטית הזו. המחבלים לא מפלצות, הם לוזרים. החברה שלנו לא יכולה לגלות סובלנות להמשך שפיכות הדמים הזו. במתקפה נהרגו בעיקר ילדים תמימים".

 

על המו"מ מול ישראל אמר טראמפ: "כפי שדנתי עם הנשיא עבאס בוושינגטון, אני מחויב להשיג הסכם שלום בין הישראלים לפלסטינים ואני מתכוון לעשות כל שביכולתי כדי לעזור להם להשיג את המטרה הזו. הנשיא עבאס הבטיח לי שהוא מוכן לעבוד למען המטרה הזו וכך גם ראש הממשלה נתניהו. אני מצפה בכיליון עיניים לעבוד עם המנהיגים האלה למען שלום מתמשך. אני גם מצפה לעבוד עם הנשיא עבאס על עוד עניינים כמו פיצוח הפוטנציאל הכלכלי של הפלסטינים".

 

 

קודם לכן אמר אמר אבו מאזן: "העם הפלסטיני דורש חירות ועצמאות. זהו המפתח לשלום באזור ובעולם. הפגישה איתך אדוני הנשיא נתנה לעם הפלסטיני תקווה, והיא נותנת לכל האומות באזור הרבה תקווה לאפשרות להגשים את החלום והשאיפה לשלום יציב ומתמשך. זהו המפתח לשלום ויציבות באזור ובעולם - שהילדים בישראל וברשות ייהנו שלום וביטחון.

 

"אנחנו מדגישים שוב את המחויבות להמשיך לעבוד עמכם כשותפים בלחימה נגד הטרור. אנו מדגישים שוב את עמדתנו בכל הנוגע לפתרון שתי המדינות: מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים, החיה לצדה של מדינת ישראל, ופתרון סוגיות הקבע כולן בהתבסס על החוק הבינלאומי והחלטת האו"ם. אדוני הנשיא, כפי שראית אתמול במהלך ביקורך במקומות הקדושים, ירושלים המזרחית כבושה. הבעיה הבסיסית שלנו הינה עם הכיבוש וההתנחלויות ואי הכרתה של ישראל במדינת פלסטין, כפי שאנחנו הכרנו בישראל. הבעיה אינה בינינו לבין היהדות, כי אם בינינו לבין הכיבוש".

 

עקב הביקור נחסמו כבישים רבים בירושלים. אבו מאזן הביע אופטימיות לקראת ביקורו של טראמפ בבית לחם, ואמר: "אני תמיד מציאותי, בכל פגישה יש משהו. אם לא, ניפגש פעם נוספת. חובתנו לפתור את הסוגיה שלנו". 

מימין: דונלד טראמפ ואבו מאזן בבית לחם מימין: דונלד טראמפ ואבו מאזן בבית לחם צילום: רויטרס

 

מחמוד עבאס (אבו מאזן) עמד שלשום בראש משלחת פלסטינית שהגיעה לכינוס 50 ראשי מדינות האיסלם בבירת סעודיה ריאד, לכבוד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. אולם להבדיל מעבאס, רוב הציבור הפלסטיני רחוק מלחלוק כבוד לטראמפ ולמדיניותיו. שלשום קידמו הפלסטינים את פניו של טראמפ בשביתה כללית ובהפגנות ואתמול הוכרז "יום זעם" והזדהות עם שביתת הרעב של האסירים הפלסטינים, הנכנסת ליומה ה־36.

 

עם כל הכבוד לטראמפ, הרחוב הפלסטיני עסוק בעיקר בשביתת הרעב, שכוללת נכון לכתיבת שורות אלו כאלף אסירים. השביתה, שאותה יזם פעיל הפתח מרוואן ברגותי, זוכה לתמיכה של כמעט כל הפלגים הפלסטיניים, גם אלה המתנגדים לפתח. על רקע זה, פגישת טראמפ עם אבו־מאזן שתתרחש היום צפויה להיות מתוחה מאוד.

 

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: איי אף פי

 

הסיבה העיקרית לעוינות הפלסטינית לטראמפ היא העובדה שבנאומו בריאד הוא כלל את חמאס יחד עם דאע"ש ואל־קאעידה ברשימת ארגוני הטרור הקיצוניים שבהם יש להילחם עד חורמה. מבחינת פלסטינים רבים, וגם מבחינת הרשות, חמאס היא יריב פוליטי שיש להיאבק נגדו — אבל אינה תנועת טרור מטילת אימה נוסח דאע"ש.

 

הנהגת חמאס עושה זה שנים מאמצים לגנות את אל־קאעידה ודאע"ש ולהתנער מהם. בימים האחרונים עשתה התנועה שורה של צעדים כדי להבדיל אפילו בינה ובין תנועת האחים המוסלמים שבה החלו כל מנהיגי חמאס את דרכם. על רקע הנעשה במצרים והטרור בסיני, בחמאס משקיעים מאמצים רבים כדי להגדיר את עצמם כתנועה המדגישה את המאבק הפלסטיני הלאומי לפני המאבק הדתי.

 

ישראל פרסמה לקראת הביקור שורה של צעדים לסיוע לכלכלה ולאיכות החיים של הפלסטינים, אם כי בגדה בלבד. הצעד המשמעותי היחיד: פתיחת מעבר הגבול בגשר אלנבי בכל שעות היום והלילה. בקרב הפלסטינים, ההודעות הישראליות נתפסו כחסרות משמעות וככאלו שנועדו בעיקר לאוזניהם של האמריקאים.

 

 צילום: רויטרס

 

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן נפגש הבוקר עם גארי כהן, היועץ הכלכלי של הנשיא טראמפ וראש המועצה הלאומית לכלכלה בבית הלבן. גארי כהן הבטיח בשיחה לפעול לחיזוק מערכת היחסים הכלכלית בין המדינות, ולהמשיך ולחזק את שתי הכלכלות האיתנות של ארה"ב וישראל.

השר אלי כהן אמר כי "ארה"ב הנה ידידתנו הגדולה והחשובה ביותר, ושותפת הסחר החשובה ביותר לישראל. נמשיך לפעול יחדיו על מנת להרחיב את היקף היצוא לארה"ב וההשקעות בישראל ממנה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x