שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

עקב המט"ח: בנק ישראל רשם הפסד של 5.3 מיליארד שקל ב-2016

דו"ח בנק ישראל מלמד על המחיר שמשלם הבנק המרכזי על ההתערבות בשוק המט"ח עם הפסד מהפרשי שערי מטבע של 7.1 מיליארד שקל בשנה שעברה. הדו"ח מגלה עוד כי עלות השכר הממוצעת ל-753 עובדי הבנק היא כ-35 אלף שקל בחודש וההתחייבויות לפנסיה תקציבית עומדות על 6 מיליארד שקל ל-1,100 עובדים וגמלאים

מיקי פלד 14:1522.05.17

בנק ישראל רשם הפסד של 5.3 מיליארד שקל בשנה שעברה, בעיקר עקב הפרשי שערי מטבע חוץ על יתרות המט"ח שהוא מחזיק, כך עולה מהדוחות הכספיים של הבנק שפורסמו היום. ההפסד הישיר מהפרשי השער הסתכם ב-7.1 מיליארד שקל בשנה שעברה, בעיקר עקב היחלשות היורו והליש"ט מול השקל.

 

ההפסד שרשם הבנק בשנה שעברה קטן ב-2.8 מיליארד שקל לעומת זה של 2015, כלומר ירידה של 35% אך מדובר בנתון שבסופו של דבר יש לו חשיבות חשבונאית בלבד, שכן מדובר על הפסד "על הנייר" כתוצאה מהחזקת יתרות בסך של כ-100 מיליארד שקל נכון לסוף השנה שעברה, ובסדרי גודל כאלו ההשפעה של התנודתיות של שערי החליפין על הרווח וההפסד של בנק ישראל היא משמעותית. כך או כך, בניגוד לבנקים פרטיים כמו בנק הפועלים או בנק מזרחי, לבנק המרכזי של מדינה אין מטרה להרוויח אלא תפקידו לשמור על יציבות המחירים ושיפור המצב הכלכלי במשק, ולשם כך בנקים מרכזיים נוטים "לספוג" הפסדים שאלמלא כן היו מוטלים על המגזר הפרטי. עם זאת, אם בנק ישראל היה מרוויח במשך מספר שנים הוא היה צריך להעביר חלק מרווחיו לממשלה ואז הכסף היה נכנס לתוך תקציב המדינה ומשמש את כלל הציבור.

 

ד"ר קרנית פלוג נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג נגידת בנק ישראל צילום: אוראל כהן

 

הדו"ח הכספי של בנק מלמד עוד כי עלות השכר הממוצעת של 753 עובדי הבנק עמדה על 34,900 שקל בחודש, עלייה של 4% לעומת 2015. למעשה, במקרה של בנק ישראל הממוצע הזה הוא בעייתי משום שפערי השכר בין דור א' ודור ב' הם גדולים יחסית, כאשר קבוצה קטנה של כ-15 עובדים ותיקים ובכירים (נכון לסוף 2015) משתכרת מעל ל-58 אלף שקל בחודש ברוטו.

 

ההתחייבויות לפנסיה של עובדי הבנק עמדו בשנה שעברה על 6.04 מיליארד שקל, עלייה של כ-10% לעומת 2015. מדובר בהתחייבויות של הבנק לפנסיה תקציבית לעובדים שהחלו בעבדותם לפני ספטמבר 2002 ולגמלאים של הבנק. נכון לסוף השנה שעברה, מדובר על 248 עובדים ו-854 גמלאים ושאריהם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x