$
בארץ

נפתחה חקירה פלילית נגד כרמל אולפינים על זיהום אוויר; נקנסה ב-2.7 מיליון שקל

מדובר בסדרת אירועי זיהום אוויר בין ספטמבר לאוקטובר 2016 מהמפעל במפרץ חיפה; הטענות העיקריות של המשרד להגנת הסביבה הן הפרות לכאורה של תנאי היתר הפליטה, כולל חשד לתפעול לא תקין של לפידי החברה ואי מסירת דיווחים; כרמל אולפינים: "כפי שהובהר בשימוע לא נפל כל דופי בתפעול המתקנים"

ליאור גוטמן 12:0821.05.17

בעקבות סדרת אירועי זיהום אוויר לכאורה שהתקיימו בין ספטמבר לאוקטובר 2016 במפעל כרמל אולפינים (כאו"ל), המשרד להגנת הסביבה מקשיח את הפיקוח על החברה לרבות המלצה לחקירה פלילית. כך הודיע הבוקר (א') המשרד שבראשות השר זאב אלקין.

 

 

הטענות העיקריות הן הפרות לכאורה של תנאי היתר הפליטה, כולל חשד לתפעול לא תקין של לפידי החברה ואי מסירת דיווחים. כרמל אולפינים עוסקת בייצור פולימרים והיא פועלת תחת קבוצת בזן (בתי הזיקוק) שממוקמת באזור חיפה.

 

"בעקבות האירועים שהתרחשו והחומר שהתקבל, המשרד להגנת הסביבה החליט על מספר צעדים", אומרים שם, ומחדדים שהוחלט "לפתוח בחקירה פלילית נגד כרמל אולפינים ובעלי תפקידים בה בחשד לתפעול לקוי של לפידי החברה והפרות נוספות על היתר הפליטה וההוראות האישיות". ההחלטה הזו התקיימה לאחר שבמשך כמה חודשים "התקיימה חקירה סמויה במסגרתה גובשו הראיות, והחקירה הפכה לגלויה בחודש שעבר, עם התחלת שלב החקירות".

 

זיהום אוויר ממפעל כרמל אולפינים במפרץ חיפה ב-2016 זיהום אוויר ממפעל כרמל אולפינים במפרץ חיפה ב-2016

 

עוד הוחלט להטיל על החברה קנס של 2.7 מיליון שקל בשל "הפרת תנאים ודרישות בהיתר הפליטה מתוקף חוק אוויר נקי". הצעד האחרון הוא הקשחת הדרישות בהיתר הפליטה כך שהפעלת הלפיד תהיה יעילה יותר ותפחית את ריכוז החומרים האורגניים הנפלטים לאוויר. "התוספת לתנאים תביא לשיפור אמצעי הניטור והבקרה על פעולת הלפיד כך שבזמן אמת יהיה בידי המשרד מערך בקרה יותר קפדני", אומרים במשרד.

 

"בעקבות הארועים הקשים בכרמל אולפינים, החלטתי להוביל מדיניות אכיפה כוללת במשרד להגנת הסביבה - שימוש בכלל הכלים האפשריים להפחתת הזיהומים, לרבות חקירות פליליות כנגד מנהלים אחראים. לאור חומרת האירוע בכאו"ל המשרד הפעיל אכיפה פלילית כנגד מנהלי המפעל, אכיפה מינהלית, ופתיחת היתר הפליטה, על מנת למנוע מקרים כאלו בעתיד. כדאי שיידעו המזהמים כי המשרד לא יהסס לפעול כנגדם בהמשך באופן דומה. מדיניות זו הופעלה גם לפני מספר ימים מול איגוד ערים שרון מזרחי עקב הזיהום החמור שהוא גרם לנחל הירקון", אומר השר זאב אלקין.

 

סגן השר ירון מזוז הוסיף שהוא "רואה בחומרה את סדרת האירועים שהביאה לפתיחת חקירה פלילית וכפי שכבר הצהרתי בעבר, אנו נטפל ביד חזקה ולא נניח לשום מפעל מזהם המסכן את בריאות תושבי ישראל".

 

תגובת כרמל אולפינים: "כפי שהובהר בשימוע, במהלך האירועים המדוברים לא היו פליטות החורגות מתקני איכות הסביבה החלים על קבוצת בזן, שהינם מהמחמירים בעולם, ולא נפל כל דופי בתפעול המתקנים. פעולת הלפיד שהינה אמצעי בטיחותי וסביבתי נועדה לצמצם פליטת מזהמים לאוויר. במידה והמשרד מעוניין להחמיר בעתיד את הרגולציה (המחמירה ממילא) שחלה על התעשיה הרי שהנושא ראוי שיעמוד לדיון ציבורי רחב, על המשמעויות הנובעות מכך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x