$
בארץ

הערעור נדחה: מצרים מחויבת לשלם לחברת החשמל כ-1.76 מיליארד דולר

חברת החשמל דיווחה על דחיית הערעור המצרי על פסיקת הבוררות בינה לבין חברות הגז ממדינה זו; זאת לאחר שלא קיבלה את הגז המובטח בשל פיצוץ הצינור ב-2011; עם זאת, לא ברור איך תוכל לגבות את הכסף

ליאור גוטמן 17:2527.04.17
חברת החשמל דיווחה היום (ה') על דחיית הערעור המצרי על פסיקת הבוררות בינה לבין חברות הגז ממדינה זו, ועולה שממשלת מצרים מחוייבת עתה לשלם לה פיצוי ענק על סך 1.76 מיליארד דולר. זאת בשל אי הזרמת גז לישראל, מהלך שהסב לחברת החשמל נזק כספי של מיליארדי שקלים.

 

 

 

בתחילת 2011 פוצץ צינור הגז של חברת EMG שהוביל גז ממצרים דרך סיני לאשקלון ומשם לתחנות הכוח של חברת החשמל. חברת החשמל פנתה לבוררות בינלאומית מול ממשלת מצרים וחברות הגז הלאומיות שלה בטענה של פגיעה עסקית שלוותה בדרישת פיצוי. גם EMG תבעה בזמנו את ממשלת מצרים בגין אי הזרמת הגז וזכתה בכ-320 מיליון דולר.

 צילום: אי פי איי

 

בדצמבר 2015 נקבע בבוררות הפיצוי בסך 1.76 מיליארד דולר לטובת חברת החשמל. אולם הממשלה המצרית ערערה עליו כאשר שרים מצריים טענו שמדובר בצעד לא מקובל ושעלול בין השאר להביא לביטול תוכניות כלשהן לרכישת גז מישראל.

 

היום כאמור מדווחת חברת החשמל ש"ב-27 באפריל 2017 נתקבלה בחברה החלטת בית המשפט העליון בשוויץ אשר דחתה את הערעור שהגישו חברות הגז הלאומיות המצריות (EGAS ו-EGPC) וקבעה כי על העותרים לשלם את אגרת בית המשפט וכי העותרים יחויבו לשלם לחברה שיפוי בגין ההליך בבית המשפט בסך 250 אלף פרנקים שוויצריים" - זאת מעבר לתשלום הפיצויים שנקבע במקור. לשם השוואה, במידה שהממשלה המצרית תשלם את הסכום במלואו מדובר בסכום כסף ששקול להכנסות הרבעוניות של חברת החשמל.

 

 

 

למרות הבשורות הטובות בחברת החשמל לא יודעים לספר מתי יגיע הכסף ואיך הם יגבו אותו. כבר בשנה שעברה התפרסמו דיווחים בתקשורת הזרה על פשרה שמתגבשת בין הצדדים ושתכלול תשלום רק של מחצית החוב, וגם הוא יועבר על פני עשר שנים ויותר. בחברת החשמל סירבו להתייחס אז, וגם היום הם מסתפקים בדיווח שהערעור של המצרים על פסק הבוררות המקורי נדחה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x