$
חדשות נדל

המהפכה בלה גוארדיה אושרה ויוצאת לביצוע

ועדת התכנון המקומית ת"א אישרה תוכנית התחדשות דרמטית לרחוב המרכזי של שכונת יד אליהו, בניסיון להפוך אותו למתחם בילויים. התושבים פחות נלהבים

אמיתי גזית 08:2403.04.17

אישורה של תוכנית תא/4123 בוועדת התכנון המקומית תל אביב בשבוע שעבר מעניק חיזוק רציני לתוכניתה של עיריית תל אביב לשנות את פניו של רחוב לה גוארדיה ולהופכו למרכז עירוני שוקק. התוכנית, שמכשירה התחדשות עירונית בשטח של 63 דונם בין הבניינים 56–35, אושרה למתן תוקף בתום דיון סוער בהתנגדויות שהגישו חלק מתושבי המקום. אלו חוששים משינוי אופייה של שכונת יד אליהו שבמזרח העיר, ומאובדן זכויות בנייה שהוענקו להם בעבר.

 

 

 

תוכנית תא/4123 היא רק אחת מתוך שבע תוכניות פינוי־בינוי שמקודמות בשנים האחרונות לאורך רחוב לה גוארדיה ממזרח לנתיבי איילון, ששלוש מתוכן חלות על אותה קבוצת בתים שבין הבניינים 35 ל־46. במקביל מקדמת חברת־הבת של עיריית תל אביב עזרה ובצרון תוכנית פינוי־בינוי לבניינים 45–35 בצד הצפוני של הרחוב, שבתחילה תוכננה להגיע עד לבית מספר 55 אך צומצמה עקב התנגדות התושבים. לפי הערכות גורמים בעירייה, נוסף לשבע התוכניות שמקודמות בוועדות התכנון, ארבע תוכניות התחדשות עירונית נוספות ברחוב נמצאות בשלבי גיבוש ראשוניים.

 

תושבי הרחוב רוצים פרבר שינה ולא חנויות

 

להערכת העירייה, התוכניות שמקודמות ברחוב צפויות להוסיף 2,400 דירות ל־880 הדירות הקיימות. תוספת דירות זו בולטת על רקע דו"ח מבקר המדינה מאשתקד, לפיו ב־15 השנים האחרונות נבנו מדי שנה בממוצע 500 דירות חדשות בלבד במיזמי פינוי־בינוי בכל הארץ. לדברי אדריכל אייל רונן, מתכנן עיר בכיר בעיריית תל אביב, ההתעניינות הגוברת ברחוב לה גוארדיה מצד יזמים נובעת מאישור מסמך מדיניות ב־2010 שהתווה כללים להתחדשות עירונית בשכונה. מסמך זה יצר ודאות תכנונית, שגברה בעקבות אישור תוכנית המתאר החדשה של תל אביב לפני חודשיים.

 

המדיניות שמקדמת עיריית תל אביב מתכננת להכפיל את מספר הדירות הסופי במתחם לה גוארדיה פי 3.8–3.2, כך שמספר התושבים ברחוב ישלש את עצמו. תוכנית העירייה מדמיינת בניינים בגובה 15–8 קומות שחזיתותיהם יאוישו בחנויות ובתי קפה. אלא שתוכניות אלה זוכות להתנגדות מצד חלק מתושבי הרחוב, שריכזו את התנגדויותיהם לתוכנית תא/4123 במסמך בן 40 עמודים. עיקר טענות התושבים, שמובלים בידי מספר דיירים ובהם סטלה אבידן, עוסקות בהגברת צפיפות הבנייה, שתגדל מ־8 דירות לדונם כיום ל־40–25 דירות לדונם, ובשאיפתם לשמר את אופי השכונה כפרבר שינה.

 

אלא שמול טענות אלו עולות תלונות סותרות על כך שהתוכנית מבטלת תוכנית ישנה שאפשרה להגדיל את שטח הדירות ב־40 מ"ר ולעתים אף למעלה מכך. לטענת אבידן, שנתמכת לדבריה ב־350 מדיירי הרחוב, התושבים דורשים שהתוכניות החדשות יתחשבו בזכויות אלו, אף אם לא נוצלו. בעירייה עם זאת מתעקשים כי הזכויות המקסימליות שיינתנו לכל דירה יעמדו על 25 מ"ר בלבד.

 

הדמיית רחוב לה גווארדיה העתידי הדמיית רחוב לה גווארדיה העתידי הדמיה: כנען שנהב אדריכלים

 

"צריך לראות מה עומד מאחורי ההתנגדויות ואילו בעלי אינטרסים", אומרת נעמה בן זאב, סמנכ"לית התחדשות עירונית בעזרה ובצרון. בן זאב חוששת כי מאחורי ההתנגדויות עומדים יזמים שמסכמים עם דיירים על תמורות גדולות יותר בתמורה לתמיכתו והסטת שכניו.

 

חשש מהגברת עומסי התנועה בשכונה

 

במקביל להתנגדויות התושבים מעלה סגנית ראש העיר מיטל להבי ביקורת על אי־ביצוע בדיקת היתכנות תחבורתית בשכונת יד אליהו על רקע ריבוי התוכניות המקודמות בה. "יד אליהו תגדל מ־20 אלף תושבים לכ־80 אלף", אמרה להבי, שחוששת שהגידול במספר האוכלוסייה יגביר גם את עומסי התנועה בשכונה.

 

תוכנית תא/4123, שקודמה בידי צוות התכנון של עיריית תל אביב, החלה כתוכנית עיבוי וחיזוק מבנים במתכונת של תמ"א 38. במהלך הדיונים התברר לצוות התכנון כי רבים מהתושבים ברחוב לה גוארדיה מעדיפים פינוי־בינוי שיאפשר להרוס את הבניין ולהקים חדש במקומו. בעקבות זאת התוכנית המאושרת מאפשרת לדיירים לבחור בין מימוש חלופה של עיבוי לבין חלופה של פינוי־בינוי, שדורשת התאגדות של שלושה בניינים לפחות.

 

מעיריית תל אביב נמסר: "התוכניות המקודמות ביד אליהו ובלה גוארדיה כוללות נספחי תנועה. בימים אלה מבצעת העירייה בשיתוף משרד התחבורה בחינה תחבורתית לכל מרחב יד אליהו. במסגרת תוכניות ההתפתחות יחודש גם המרחב הציבורי וייבנו מבני ציבור לשימוש ונוחות התושבים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x