• תפריט
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

תיקון לחוק התכנון והבנייה עשוי למוטט אלפי פרויקטים של תמ"א 38

התיקון, שבו תדון מחר ועדת הפנים, מאפשר לוועדות המקומיות לגבות היטל השבחה של 25% בפרויקטים של תמ"א 38

אמיתי גזית 23:2219.03.17
תיקון חדש לחוק התכנון והבנייה מאיים למוטט אלפי פרויקטים של תמ"א 38. מדובר בסעיף קטן שהתווסף במפתיע בשעות האחרונות לטיוטת של חוק שנולד בכלל למטרה אחרת והיא: לאפשר לועדות מקומיות לדרוש מיזמים כתבי שיפוי.

 

הטיוטה נשלחה לחברי ועדת הפנים של הכנסת לקראת דיון שייערך בבוקר (שני) ובו תכין הוועדה את החוק להצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

 

התיקון המפתיע מאפשר לוועדות מקומיות לגבות בפרויקטים של תמ"א 38 היטל השבחה בשיעור של 25% מגובה עליית ערך הנכס. זאת בעוד שכיום החוק נותן פטור מלא מהיטל השבחה בעת קבלת היתר בניה לפרויקט של תמ"א 38.

 

פרויקט תמ"א 38 פרויקט תמ"א 38 צילום: אוראל כהן
במקור, התיקון לחוק כלל לא עוסק בהיטלי השבחה, אלא מבקש לפתור בעיה אחרת שצצה לפני כמה חודשים. חוק התכנון והבנייה מאפשר לתושבים לתבוע מוועדות מקומיות פיצויים בגין ירידת ערך שנגרמה לביתם בעקבות אישור תוכנית בבניין סמוך. למשל - במקרה של תוספת קומות שמסתירות נוף.

 

בשנים האחרונות השתרש נוהג לפיו ועדות מקומיות דרשו מיזמים כתבי שיפוי שבהם התחייבות של היזם לשלם פיצויים במקרה של תביעה כזו. אלא שבדצמבר פסק בית המשפט העליון כי ההליך אינו חוקי. לפיכך, ועדות מקומיות שחששו כי יצטרכו לשאת בתשלומי פיצויים יקרים, איימו כי יפסיקו להוציא היתרי בנייה. בעקבות זאת נולד התיקון לחוק שעליו תדון מחר הוועדה, בראשות ח"כ דודי אמסלם.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x