$
חדשות נדל"ן

ועד ההקדשות, המפעיל את מתחם קבר שמעון בר יוחאי: המדינה מנסה להשתלט על הזכויות במקום

לטענת הוועד, משרד הדתות הפר את החלטת הביניים של בג"ץ כשהפקיד תוכנית להשתלטות על השטח - בזמן שמתנהל משא ומתן בין הצדדים על אופן ניהול המתחם

אביב גוטר 08:2827.02.17
ועד ההקדשות, הגוף המפעיל את מתחם קבר רבי שמעון בן יוחאי (רשב"י) במירון, טוען שמשרד הדתות הפר את החלטת הביניים של בג"ץ כשהפקיד תוכנית להשתלטות על השטח - בזמן שמתנהל משא ומתן בין הצדדים על אופן ניהול המתחם.

בדו"ח המבקר מ־2008, שבדק את ההיערכות הכושלת להילולת ל"ג בעומר, הומלץ להפקיע מוועד ההקדשות, המורכב משני גופי הקדש ספרדיים ושניים אשכנזיים, את הבעלות ואת זכויות הניהול במקום, ולהקים במקומו ועדה בת חמישה חברים שתנהל את המתחם. הוועדה תורכב מארבעה נציגים לכל אחד מגופי ההקדש ונציג מדינה שיכהן כיו"ר עם קול מכריע.

 

שר האוצר דאז יאיר לפיד על צו המעביר למדינה את הבעלות על המתחם, אולם החלטת ביניים של בג"ץ מאפריל 2016 שלחה את הצדדים לנהל מו"מ כדי ש"בשלב ראשון יבנו מודל ניסיוני במקום לממש את ההפקעה".

 

מתחם קבר הרשב"י נמנה עם האתרים הקדושים ליהדות, ומגיעים אליו מאות אלפי מאמינים בשנה.

 

עו"ד יפעת בן אריה ממשרד עו"ד צבי שוב, המייצגת את ועד ההקדשות, הגישה התנגדות לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה צפון: "בית המשפט ציין כי הפקעה היא אקט קיצוני, וזו חלופה אחרונה שיש לנקוט. התנהלות המדינה מרמזת על ניסיון לבצע הפקעה 'בדלת האחורית', בניגוד לדין".

 

ממשרד הדתות נמסר: "ככל שבמו"מ יוחלט לא להפקיע, הוראת ההפקעה תבוטל. בכל מקרה ההקדשות יכללו את נושא ההפקעה בהתנגדויות המוגשות על ידם לתוכנית".

 

קבר הרשב"י. מו"מ על ניהול המתחם קבר הרשב"י. מו"מ על ניהול המתחם צילום: אפי שריר

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x