$
בארץ

הממשלה אישרה: ארבעה סופי שבוע ארוכים - במקום שישה

הממשלה קיבלה את המלצות ועדת המנכ"לים בראשות אלי גרונר, לפיה תחול עלייה התדרגתית בסופי השבוע הארוכים, בניגוד להצעה המקורית שדיברה על 6 סופי שבוע וזכתה להתנגדות מצד התעשיינים

אסנת ניר 16:5208.01.17
הממשלה אישרה את המלצות ועדת המנכ"לים, הצעת החוק קוצרה לארבעה סופי שבוע ארוכים בלבד.

 

הממשלה אישרה את המלצות ועדת המנכ"לים להחלת סוף שבוע ארוך בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, שהוצגו בפניה היום (א'). על פי המסתמן, תחול עלייה מדורגת ל-4 סופי שבוע ארוכים בשנה בלבד (מחמישי ועד חזרה לעבודה בשני), זאת בניגוד להצעת החוק המקורית של ח"כ אלי כהן (כולנו) שדיברה על שישה סופי שבוע וזכתה להתנגדות מצד התעשיינים.

 

במקביל להצעת החוק, מקדם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, מדיניות לקיצור שבוע העבודה ל-40 שעות שבועיות, בניגוד ל-43 הנהוגות כיום, בהתאם לנורמה הקיימת במדינות ה-OECD, בהן היקף שעות העבודה עומד על 40-35 שעות שבועיות. תוספת סופי השבוע הארוכים תקצר את שעות העבודה מ-43 שעות שבועיות ל-42, כך שגם לאחר החקיקה, היקף שעות העבודה בישראל יהיה מעל לרף של מדינות אלו.

 

עומס בעבודה. בישראל עובדים הרבה שעות, אך הפריון נמוך עומס בעבודה. בישראל עובדים הרבה שעות, אך הפריון נמוך צילום: שאטרסטוק

 

ההתנגדות העיקרית הגיעה מהתאחדות התעשיינים, שטענו כי סופ"ש ארוך אחד עולה למשק מיליארד וחצי שקלים ו- 6 ימים של סופ"ש ארוך יעלו למשק 9 מיליארד שקלים. "כיום פריון העבודה בישראל נמוך בכ- 25 אחוז ממדינות ה-OECD . רק אם נעלה את הפריון לממוצע במדינות אלו, נוכל להוריד בהתאמה את שעות העבודה במשק" אמר היום נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש.

 

ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס אמר כי: "ימי ראשון חופשיים נשמעים נפלא, אם העובדים היו משלימים את כל שעות העבודה שהחסירו באותם ימים, פרוסים לאורך השנה. אבל כמו תמיד, מצופה, שמי שיממן את זה הם העסקים הקטנים והבינוניים, שכבר קורסים תחת נטל החקיקה, שמגדילה את עלויות השכר".

 

התנגדות נשמעות גם מצד נשיא להב (שכת ארגוני העצמאים ועסקים קטנים) עו"ד רועי כהן שמסר כי: שוב ממשלת ישראל רואה לנגד עיניה רק את ציבור השכירים ולא לוקחת בחשבון את ההשלכות של הצעת החוק על ציבור העצמאים והעסקים הקטנים. יש לתת תמריצים אשר יסייעו למעסיקים הקטנים והעצמאים להתמודד עם העלויות הנילוות.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון ושר התיירות יריב לוין הביעו תמיכה בהצעת החוק, וארגונים עסקיים כולל איגוד לשכות המסחר בראשות עו"ד אוריאל לין והתאחדות המלונות בראשות אלי גונן הביעו את תמיכתם במהלך.

 

ימי החופשה יתווספו בתיאום עם שנת הלימודים, כך שמספר ימי הלימוד של התלמידים יוותר ללא שינוי. במסגרת החקיקה יוגדרו אילו עסקים ייפתחו בימי ראשון, כשהדגש יהיה על עסקים בתחום המסחר, התיירות, הפנאי והתרבות, וכן תפעל תחבורה ציבורית. בעניין זה, ייבחן השכר שישולם לעובדים באותם ימים שיהיה בשיעור של 125%-150%.

 

לדברי יוזם ההצעה, ח"כ אלי כהן, ההצעה להחלת סוף שבוע ארוך עלתה על רקע מספר השעות הגבוה במיוחד שעובד העובד הישראלי ביחס לעמיתיו בעולם. מלבד הפגיעה ברווחת העובדים וביכולתם לאזן בין העבודה לבין המשפחה והחיים הפרטיים, יש לכך גם השפעה שלילית על פריון העבודה בישראל, שנחשב לאחד מן הנמוכים במדינות ה-OECD. במדינות כדוגמת ארה"ב וגרמניה בהן שעות העבודה הן בין 38-40 שעות, רמת הפריון גבוהה משמעותית.

 

החקיקה תעבור כעת לועדת העבודה והרווחה לניסוח סופי.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x