$
בארץ

חוק התאגיד אושר בכנסת; יעלה לשידור ב-1 במאי

לאחר דיון בנאומי סרק של המחנה הציוני שנמשך כל הלילה, אישרה מליאת הכנסת הבוקר את חוק דחיית שידורי התאגיד בקריאה שניה ושלישית. החוק אושר ברוב של 32 בעד ו-17 מתנגדים

שחר אילן 08:1703.01.17

לאחר דיון בנאומי סרק שנמשכו כל הלילה (פיליבסטר) של המחנה הציוני, אישרה מליאת הכנסת הבוקר את חוק דחיית שידורי התאגיד בקריאה שניה ושלישית. החוק אושר ברוב של 32 בעד ו-17 מתנגדים. לאחר ההצבעה המשיכה מליאת הכנסת בסדר היום של אתמול. התוצאה יכולה להיות שיבושים בעבודת ועדות הכנסת הבוקר. כדי לאפשר את הפיליבסטר הגיש המחנה הציוני שורת הסתייגויות סיעתיות מהחוק שאפשרה לכל אחד מדוברי הסיעה לדבר במשך 50 דקות. אנשי הקואליציה דרשו לאורך כל הלילה להפסיק את המהלך אך במחנה הציוני סרבו.

 

 

התיקון לחוק קובע כי תבוטל סמכות שרי התקשורת והאוצר להקדים את מועד תחילת השידורים, אם התאגיד יהיה מוכן לכך ולכן השידורים יפתחו רק ב-1 במאי. הוא מיועד לעקר מתוכן את העתירה לבג"ץ שמבקשת להורות לממשלה על פתיחה מיידית של שידורי התאגיד כיוון שהוא מוכן לעלות לאויר.

 

העברת החוק תעניק לראש הממשלה בנימין נתניהו עוד ארבעה חודשים כדי לסכל את הקמת התאגיד. עם זאת, סיעת כולנו הקואליציונית תומכת בפתיחת התאגיד.

 

אלדד קובלנץ בדיון בנושא התאגיד (ארכיון) אלדד קובלנץ בדיון בנושא התאגיד (ארכיון) צילום: אוהד צויגנברג

 

בועידת התחזיות של "כלכליסט" בשבוע שעבר שב יו"ר כולנו שר האוצר משה כחלון והתחייב: "התאגיד יקום". לאחר שתקציב המדינה עבר קשה לראות איזה אמצעי לחץ יש לליכוד על כולנו כדי שיתאפשר ביטול התאגיד. מעבר לכך ספק אם מצבו המשפטי של ראש הממשלה מאפשר לו לנהל היום מאבק מסוג זה.

 

מרכזת האופוזיציה ח״כ מרב מיכאלי מהמחנה הציוני אמרה ש"האופוזיציה משתמשת בכל הכלים שיש לה כדי לסכל את הדברים הרעים שהממשלה הזו עושה". לדבריה, "למרות שהקואליציה איימה לכפות עלינו סדרי דיון ולסכל בבריונות את הפיליבסטר, אנחנו פה וניצלנו את מלוא הזמן שהתקנון מאפשר לנו כדי למחות נגד מה שבקואליציה עושים כדי להעביר את החוקים שחשובים לנתניהו״.

 

ח"כ פרופ' יוסי יונה מהמחנה הציוני אמר ש"הדחיות חוזרות ונשנות בהפעלת התאגיד, אינן אלא פועל יוצא של גחמתו של ראש הממשלה לשלוט ללא מיצרים על גוף תקשורתי גדול. כל מהלכיו בנושא זה בחצי השנה האחרונה, נובעים מהאימה שמא הוא יאבד שליטה על תאגיד השידור הציבורי החדש".

 

יו"ר הועדה לביקורת המדינה ח"כ קארין אלהרר מ"יש עתיד" אמרה ש"יש פה דיל פוליטי שעולה 160 מיליון שקל. אדוני שר האוצר אם היית כל כך חברתי לא היית נותן את ה-160 מיליון שקל לגחמה של שר התקשורת, זה לא ראוי".

 

יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל מהמחנה הציוני השתמש בסיפור שלגיה ואמר שנתניהו מעוניין לפתוח כל בוקר את הטלוויזיה והרדיו ולשאול "טלוויזיה, טלוויזיה, מי האיש החכם בעיר". לדבריו, "אז יענה לו הקול מן הצד השני: "אתה בנימין נתניהו, ראש וראשון, הגדול מכולם'".

 

ח"כ דב חנין מהרשימה הערבית המשותפת אמר ש"ראש הממשלה נתניהו לא רוצה לא רשות ולא תאגיד, כי הוא פשוט לא רוצה שידור ציבורי. הוא רוצה שידור של 'ישראל היום', ששייך למיליארדר מחו"ל, שמטפח את ראש הממשלה". לכן, לדבריו, "עושים צחוק מהכנסת: מעבירים חוק בכנסת, ואז מבטלים אותו, ואז מבטלים את הביטול".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x