$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

חיים כץ מינה מ"מ למנכ"ל ועורר סערה במשרד

אלין אלול, שתבעה מנכ"ל לשעבר והעזיבה שתי מזכירות בטענה לאי־אמון, תכהן בתפקיד עקב פטירת המנכ"ל. כץ לבכיריו: "מי שלא מתאים לו מוזמן לעזוב"

מיקי פלד 06:5514.12.16

שר העבודה והרווחה חיים כץ מינה ביום שני את אלין אלול לממלאת מקום המנכ"ל אליעזר יבלון, שנפטר במפתיע ביום שישי האחרון. אלול שימשה כראש המטה של יבלון, כך שהעברתה לתפקיד נראית טבעית. ואולם, ל"כלכליסט" נודע כי המהלך עורר רוחות סוערות מאוד בקרב הנהלת משרד הרווחה, עד כדי שכץ נאלץ לכנס את בכיריו לישיבה שלא מן המניין והבהיר: "מי שהשינויים בעבודת המשרד לא מוצאים חן בעיניו מוזמן לעזוב את המשרד". אלול צפויה להתמנות בסופו של דבר למנכ"לית המשרד הקבועה.

 

קידום אנשי שטח ליועצים

 

אלול (50) שימשה בעבר כמנהלת היחידה לחקירות ילדים במשרד הרווחה, אך שמה עלה לכותרות כאשר תבעה את מנכ"ל משרד הרווחה לשעבר יוסי סילמן על הוצאת לשון הרע. אמנם הסכסוך המשפטי בין השניים נסגר, אבל משרד הרווחה עוד רחוק מלהיות שלֵו. השבוע אף הספיקה אלול להעביר שתי מזכירות בלשכת המנכ"ל מתפקידיהן, משום שלטענת גורמים בלשכתו של השר ובלשכת המנכ"ל היה משבר אמון בין השתיים לבין בכירי שתי הלשכות.

 

מימין חיים כץ ואלין אלול מימין חיים כץ ואלין אלול צילומים: עמית שעל, שאול גולן

 

המינוי הזה הוא מרכיב נוסף ביחסים הלא פשוטים בין כץ לבכירי המשרד, אחרי שכמה מהם כבר עזבו את תפקידיהם, אם בהוראה של כץ ואם משום שסירב להאריך את כהונתם. ככלל, כץ קידם אנשים שהוא מגדיר כאנשי שטח לתפקידי יועצים שונים סביבו וסביב המנכ"ל, במקום לקדם את ההנהלה המקורית של המשרד, צעד שבוודאי לא עזר ליחסים המתוחים ממילא בין הצדדים.

 

לכץ נותרו שני מינויים חשובים מאוד לעבודת המשרד ולשליטה שלו בו — תפקיד המשנה למנכ"ל ותפקיד סמנכ"ל כוח אדם, שהאחרון שכיהן בו, משה שיאון, עזב בלחץ לאחר שכץ טען כי אינו ממלא את תפקידו כהלכה.

 

תצטרך להוכיח את עצמה

 

פטירתו של יבלון צפויה לגרום גם לעיכוב במינוי מחליף למנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, פרופ' שלמה מור יוסף, אשר אמור לסיים את הקדנציה שלו בחודשים הקרובים. מתוקף תפקידו כמנכ"ל משרד הרווחה עמד יבלון בראש ועדת האיתור לתפקיד עם חברים במועצת ביטוח לאומי. אלול, שהיתה מהאנשים הקרובים ביותר ליבלון, תחליף אותו לא רק בתפקידו זה; בעיקר תיבחן היכולת שלה לפתח את שתי התוכניות העיקריות שעליהן שקד בחודשים האחרונים שלו במשרד. האחת היא התוכנית הלאומית לנוער בסיכון, והשנייה היא שינוי ארגוני במערך התמיכה באנשים עם מוגבלות בתוך משרד הרווחה באופן שיחסוך משאבי מטה ויגביר את הבקרה התקציבית על השירותים המופרטים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x