$
משפטיפ

אומנות השיווק בקרב עורכי-דין (גם במחיר של אי-אמירת אמת)

התחרות העזה בתחום גורמת לכך שעורכי דין רבים נלחמים על כל לקוח באמצעות שיחות מכירה ודמגוגיה, שלא יביישו גם את אחרון הרוכלים

מערכת משפטיפ 13:3912.12.16

מקצוע עריכת הדין כבר מזמן אינו שמור למשפטנים מובהקים או לשוחרי צדק. ברוח התקופה ולנוכח הצפת המקצוע באין ספור עורכי-דין מידי כחצי שנה, מוצאים עצמם עורכי הדין עוסקים במלאכת שיווק אגרסיבית, אשר באה במקרים רבים על חשבון מקצועיות ויושר.

 

ככל שהתחרות בקרב אנשי המקצוע גדלה, כך גם עורכי-הדין החלו להילחם על כל לקוח באמצעות שיחות מכירה ודמגוגיה, שלא יביישו גם את אחרון הרוכלים. למרבה הצער, התחרות השיווקית העזה לא פסחה גם על תחום אמוציונאלי כדיני המשפחה והגירושין.

 

פנינו לעו"ד רועי קורץ, מבכירי עורכי-הדין בתחום הגירושין, על-מנת לשמוע את דעתו על התמורות שחווה מקצוע עריכת-הדין בתחומו בשנים האחרונות. לדבריו, "לדאבוני הרב, ב-20 שנותיי בתחום אני יכול לומר כיום בבירור, כי רוב רובם של הלקוחות, לא ישכרו את שירותיו של עורך-דין מסוים על-פי כשרונו או מידת מקצועיותו. לקוח ממוצע, יעדיף לשכור את שרותיו של עורך דין, על סמך כמות ההבטחות אותן יקבל מאותו עורך דין – גם אם להבטחות אלה אין כל בסיס.״

 

התחרות העזה לא פסחה גם בתיקי גירושין ומזונות התחרות העזה לא פסחה גם בתיקי גירושין ומזונות צילום: bigstock

 

"לקוח לעולם יעדיף לשכור את שרותיו של מי שישמיע לו את מה שנוח לו לשמוע. מאידך, אותו לקוח יעדיף להתרחק מעורך דין שישמיע לו דברים קשים, גם אם הם נכונים. זו כנראה דרכו של עולם."

 

תחום דיני המשפחה מוצף מקרים כאלה", מספר בכאב עו"ד קורץ: "דוגמא החוזרת על עצמה שוב ושוב ניתן למצוא בתיקי מזונות. לא פעם אני נתקל בלקוחות שהגיעו למשרדי לאחר שכבר היו בפגישת ייעוץ במשרד אחר. כשאני פורס בפניהם את הסכומים לגביהם אין לי כל ספק שייאלצו לשלם, אני נתקל לא פעם באכזבה וחוסר שביעות רצון לגבי המידע אותו אני מספק. ברור לי שבעל תמיד יעדיף לשכור את שירותיו של עורך-דין אשר יבטיח לו כי עליו לשלם סכום נמוך במיוחד גם אם בסופו של יום, אין לסכום זה כל אחיזה במציאות. למרבה הצער, עורך-הדין יודע היטב כי אם לא ישמיע ללקוח את מה שהלקוח מעונין לשמוע – הלקוח לא ישכור את שירותיו."

  

"חבל שלא הקשבנו לך"

"במקרה מסוים", משתף עו"ד קורץ, "הגיעה למשרדי אישה צעירה אשר נקלעה להליך גירושין. במסגרת התביעות אותן הגיש נגדה הבעל, הוגשה גם תביעה לקביעת הסדרי ראייה בין האב לבין שני ילדיו (תאומים בני שנתיים). בפגישתי עמה הדגישה האם בפניי כי היא עומדת על כך שהאב לא יקבל את ילדיו להסדרי ראייה עד הגיעם לגיל 6. לאחר שהבנתי כי האב הינו אדם נורמטיבי ללא כל בעיה הורית, ולאחר שהובהר לי כי החשש של האם אינו מוצדק ומונע מנקמה בלבד, הסברתי לאם כי אינני רואה כל סיכוי שמשאלותיה יתמלאו ואף הסברתי לה את ההשלכות החמורות שעלולות להיגרם מכך. יעצתי לאם כיצד ראוי שתפעל לטובת ילדיה, אולם היא לא קיבלה את עצתי ואף לא שכרה את שירותיי.

 

עו"ד רועי קורץ עו"ד רועי קורץ צילום: רונית ינון

 

ממש לאחרונה שבה למשרדי אותה האם והפעם בלווית הוריה. מתברר כי שרותי הרווחה הכריזו על הילדים כילדים בסיכון, ואילו בית המשפט הכריז על האם – כהורה מנכר. בהגינותם סיפרו לי הורי האם כי בזמנו העדיפו לשכור את שירותיה של אותה עורכת-דין מתחרה בעקבות ההבטחה של עורכת-הדין כי האב לא יקבל הסדרי ראייה עם ילדיו עד גיל 6. בדיעבד, התברר להם כי בשלב שיחת המכירה אצל עורכת-הדין, הופרכו לאוויר אין ספור הבטחות אשר "שבו את לבה" של בתם, אולם בסופו של יום, בדיוק כפי שצפיתי, נתבררו כבלתי ישימות."

 

"אדם מטבעו מעדיף להיות בקרבת אנשים אשר מקבלים את דעותיו והשקפת עולמו – גם מקום בו דעותיו שגויות. אלא שבמקרים רבים, עלינו להתמודד עם אמיתות גם במקום בו האמת תהיה לנו פחות נוחה."

 

עו"ד קורץ מסכם: "בחירת עורך דין על פי כמות הבטחותיו וצביעת הדברים בוורוד, הינה מוטעית מיסודה. לקוח אשר נתון בהליך משפטי וזקוק לשירותיו של עורך-דין, שיקול-הדעת שלו לקוי על-פי רוב.״

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x