שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פרסום ראשון

היועמ"ש מגיב לפרשת המזל"ט: "יש מקום לפתיחה בהליך משמעתי נגד מנכ"ל משרד החקלאות"

אביחי מנדלבליט שלח היום מכתבים לראש הממשלה, לחשבת הכללית ולנציב שירות המדינה ובו הוא מציין כי הוא רואה בחומרה מתן מתנה בשווי 200 אלף שקל, כאשר הוראות התכ"ם "הכתובות ומנוסחות באופן בהיר", לדבריו, מאשרות מתנות בשווי של עד 700 שקל

עמרי מילמן 14:0324.11.16

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שלח היום מכתבים חריפים לראש הממשלה, החשבת הכללית ונציב שירות המדינה משה דיין. במכתב שהגיע לידי "כלכליסט" עולה כי היועץ שלח שלושה מכתבים לראש הממשלה בנוגע להתנהלתו של שר החקלאות אורי אריאל, לחשבת הכללית בנוגע להפרת הוראות התכ"ם האוסרות על מתן מתנות מעבר לסכום של 700 שקל, ולנציב שירות המדינה האחראי גם על בעלי המשרות הבכירות בנוגע להתנהלותו של מנכ"ל המשרד שלמה בן אליהו.

 

המכתב של היועץ המשפטי נשלח לאחר שמספר גורמים פנו אליו, הן מהממשלה והן ממכון וולקני, לאחר שנחשף ב"כלכליסט" כי השר אריאל מסר במסגרת תערוכה של מכון וולקני מסוק זעיר ללא טייס בשווי 200 אלף שקל לראש הממשלה הרוסי, דמיטרי מדבדב, מבלי לקבל את האישורים לכך.

 

במכתב מציין היועץ המשפטי לממשלה כי הוא "רואה בחומרה את ההתנהלות במסגרתה נמסר בניגוד לדין, בלא קבלת האישורים הנדרשים ובלא בחינת משמעויות הדבר, המסוק לראש ממשלת רוסיה. על כן פניתי בעניין אף לראש הממשלה על מנת להביא לידיעתו את התנהלותו של השר אריאל".

 

אורי אריאל והמסוק הזעיר. מתנה בשווי 200 אלף שקל אורי אריאל והמסוק הזעיר. מתנה בשווי 200 אלף שקל צילום: יוסי אלוני

 

היועץ המשפטי פנה לנציב שירות המדינה במטרה "להביא בפניו את נסיבות המקרה ואת העובדה כי אני סבור שיש מקום לפתוח בהליך משמעתי כנגד התנהלות המנכ"ל, ומתן האישור להעניק את המתנה, אשר הייתה כאמור שלא בסמכות".

 

בפנייה לחשבת הכללית, מיכל עבאדי בויאנג'ו, מציין היועמ"ש כי כמי שאחראית על הוראות התכ"מ יש לשקול "את הצורך ברענון עצם קיומה של ההנחיה והוראותיה בקרב עובדי ציבורי בכירים, עובדי מדינה ושרים כאחד". היועץ מציין כי מהלך כזה יכול לסייע ממקרים כאלה לחזור בשנית אולם מוסיף כי "אבקש להבהיר כי הוראות תכ"ם בעניין זה מנוסחת באופן בהיר ולא ניתן לפרש את הוראותיה לשתי פנים".

 

היועץ המשפטי מציין במכתבו כי "במסגרת ההתייחסויות שהועברו אלינו ממשרדי הממשלה הצריכים לעניין עולה, כי קיימים פערי גרסאות מסוימים ביחס לנסיבות האירוע. כך, נמסר על ידי מנכ"ל משרד החקלאות, כי ההצעה למסור את המסוק במתנה הועלתה על ידי שר החקלאות בבדיחות הדעת וכך אף התייחס אליה המנכ"ל כאשר השיב שאין לכך מניעה. מנכ"ל משרד החקלאות מסר, כי סבר שאף ראש הממשלה הרוסי התבדח בעניין. עוד נמסר, כי למרות התרשמות זו, כעבור שעה קלה הגיעו נציגי המשלחת הרוסית וביקשו לקבל את המסוק."

 

במכתב מתייחס היועץ המשפטי לשלושה היבטים כאשר העיקרי בהם הוא ההיבט המדיני, ומציין כי "במשרד החוץ ובמשרד הביטחון נבחנים כיום היבטים אלה וזאת הן ביחס להתחייבויות המדינה בהתאם לאמנות ולהסדרים בינלאומיים, והן ביחס להתחייבויות ברישיון הספיציפי לרכישת המסוק. בין היתר, נקבע, כי המסוק ואמצעים נוספים שנרכשו לא יועברו לגורם אחר שאינו מנהל המחקר החקלאי - end user - וכן נחתמה התחייבו לשמירת סודיות".

 

ההיבט השני אליו מתייחס היועץ המשפטי במכתב שהגיע לידי "כלכליסט", הוא כי מדובר ב"מתן מתנה בשווי מאות אלפי שקלים בניגוד להוראות חוק נכסי המדינה, וכן הוראות התכ"מ המחייבות." היועץ המשפטי מפרט כי הוראות התכ"מ קובעות כי הגורמים המוסמכים לאשר העברת נכס בשווי כזה הם מנכ"ל המשרד והחשב הכללי יחד, ומציין כי "מההתייחסויות שהועברו אלינו עולה במפורש, כי לא התקבל אישור חשבת המשרד להעברת המסוק וכי פניה אליה נעשתה רק בדיעבד". היועץ המשפטי מוסיף כי "בנסיבות אלה נראה כי העברת המסוק במתנה היתה בניגוד להוראות חוק נכסי המדינה. מנדלבליט מציין כי אין בחוק שום הוראות בנוגע לענישה כלפי מי שעובר על הוראות החוק אך מבהיר כי "הענקת המתנה על ידי השר אריאל, ששוויה מוערך בכ-200 אלף שקל, חורגת בצורה קיצונית בעליל מהכללים הקבועים בהוראת התכ"מ ומהווה הפרה שלהם".

 

היועץ המשפטי מתייחס גם לפגיעה במחקר החקלאי של מכון וולקני בעקבות מסירת המסוק שתעכב את המחקר במספר חודשים לפחות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x