$
בארץ

דיווח שוטף

גל שריפות ברחבי הארץ: 75 אלף תושבים פונו מבתיהם, 8 עצורים בחשד למעורבות; נתניהו: "עומדים מול טרור מציתים"

שריפות חסרות תקדים בעיר הצפונית ובמקומות נוספים. 150 נפגעים פונו במהלך היום לשלושת בתי החולים בחיפה, הנמל נסגר. כלא דמון, כלא 6 וכלא כרמל מפונים. המשרד להגנת הסביבה המליץ לפנות את עין השופט בשל זיהום אוויר. שתי שריפות פרצו ביערות מנשה וליד הישוב נחף. הסופרטנקר יגיע מחר בלילה לארץ

כתבי כלכליסט 23:4624.11.16

22:20 - שתי שריפות נוספות פרצו ביערות מנשה, ובין הישוב נחף והר חלוץ (נעמי צורף).

 

22:10 - השר לביטחון פנים גלעד ארדן קיים הערב (ה') הערכת מצב נוספת בחפ"ק בהיכל הספורט בחיפה וסיפר כי לאחר יותר מ-48 שעות של שריפות בכל רחבי הארץ, כשברובן נבדק חשד שמדובר בהצתה על רקע לאומני, הושגה שליטה לעת עתה ברחבי הארץ. במקביל, שעות לאחר שמפכ"ל המשטרה רוני אלשיך אמר כי בוצעו מעצרים על רקע חקירת השב"כ כי ישנו חשד שמדובר בהצתות על רקע לאומני, הערב התברר כי עד כה נעצרו שמונה בני אדם מתחילת היום בחשד למעורבות בהצתות בצפון הארץ (ynet).

 

21:20 - משרד החוץ הישראלי התקשר אמש בחוזה עם חברת גלובל סופרטנקר שמפעילה את מטוס הכיבוי הגדול בעולם – אחיו של הסופרטנקר המפורסם מהשריפה בכרמל. המטוס החדש – בואינג 747-400 נכנס לכשירות מבצעית רק לפני כחצי שנה ונחשב למילה האחרונה במטוסי הכיבוי בעולם. הוא יכול להטיל כ-75 טון מים או חומרים מעכבי בעירה. יש לו מנועים מיוחדים שיוצרים לחץ, זורקים את החומר מלמעלה ויוצרים אפקט של סופת גשם. המטוס שנמצא כרגע בקולורדו ספרינג בארצות הברית, יכול להטיל את החומר והמים בשמונה סבבים. הוא אמור להגיע לישראל ביום שישי בלילה. (איתמר אייכנר, ynet).

 

20:50 - דובר הכבאות במחוז חוף מסר לפני זמן קצר: "נכון לשעה זו מורגשת רגיעה בכל הגזרות. עם זאת, כפועל יוצא של הרוחות אנו מדווחים כל הזמן על מוקדים נוספים אשר מטופלים מיידית בידי למעלה מ-115 הצוותים שפרושים בשטח. הנחיותינו לציבור עומדות בעינן עקב החשש מהתחדשות השריפות" (נעמי צורף).

 

20:04 - שריפה פרצה בשועפאט, בשדה קוצים סמוך. בשלב ראשון פונו שני בתים. כרגע השריפה בשליטה ונראה שאין סכנה למבנים (נעמי צורף).

 

כבאי נלחם באש המשתוללת כבאי נלחם באש המשתוללת צילום: מאיר תורג׳מן

 

19:48 - שורה של מדינות הציעו את עזרתן בכיבוי השריפות. עד כה פעלו שלושה מטוסי כיבוי ששלחה יוון, מטוס כיבוי ששלחה קפריסין פועל בשעה זו, מטוס כיבוי טורקיה נחת סביב השעה 19:30 וטרם החל לפעול, כך גם שני מטוסי כיבוי ששלחה קרואטיה. איטליה שיגרה שני מטוסי כיבוי שצפויים לנחות בישראל סביב השעה 22:30 ושני מטוסי כיבוי ששלחה רוסיה צפויים לנחות סביב חצות. כמו כן צרפת ואוקראינה הציעו גם הן להעמיד לישראל שני מטוסי כיבוי כל אחת, אך הדבר טרם סוכם (רוני זינגר).

 

19:46 - שריפה פרצה באזור המועצה האזורית זמר, מצפון לבת חפר ולקיבוץ בחן. ועדת הביטחון של בת חפר הורתה לתושבים להימנע מנסיעה לכיוון (אמיתי גזית).

 

19:42 - גם בית הסוהר כרמל (בסמוך לצומת אורן וצמוד לכלא 6) יפונה בזמן הקרוב. מדובר ב-270 אסירים שיפונו לבתי הכלא חרמון, צלמון ואשל (נעמי צורף).

 

19:29 - שרת המשפטים איילת שקד: "נילחם ללא פשרות בטרור ההצתה. החוק למלחמה בטרור נותן כלים משמעותיים לגורמי אכיפת החוק, ואדאג שהם ישתמשו בו. חוק הטרור קובע עונש של 30 שנה מאסר עולם למציתים שגרמו לנפגעים בגוף באופן המוני, ו- 25 שנה להצתה אחרת שמתבצעת כאירוע טרור". (רוני זינגר)

 

שרת המשפטים איילת שקד שרת המשפטים איילת שקד צילום: אלכס קולומויסקי

 

19:21 - המשרד להגנת הסביבה המליץ לפנות את הקיבוץ עין השופט בשל זיהום אוויר חמור מעל לשמי הקיבוץ בעקבות השריפה ביער הזורע.

 

19:19 - עיריית חיפה מדווחת כי בשכונות הבאות לא יהיה חשמל הלילה ולפחות עד מחר בבוקר: רמת חן, רמת ספיר, רמת אלמוגי, רמת בגין, רמת גולדה, חורב, רוממה הישנה והחדשה (נעמי צורף).

 

18:57 - הושגה שליטה על האש בתוך היישוב נירית בשרון (נעמי צורף).

 

כבאי בפעולה כבאי בפעולה צילום: מאיר תורג׳מן

 

 

18:54 - במהלך היום פונו לקבלת טיפול רפואי בשלושת בתי החולים בחיפה 136 בני אדם, רובם נפגעו כתוצאה משאיפת עשן וחלק קטן הם נפגעי חרדה. עשרות מהם כבר הספיקו להשתחרר בחזרה לבתיהם (ספי קרופסקי).

 

18:52 - שריפה משתוללת צפונית לכפר עין חוד (ליד עין הוד). צוותי מתנדבים של המועצה האזורית יצאו לשטח לסייע בכיבוי השריפה.

 

18:39 - צוותי חברת החשמל בתאום המשטרה וכוחות הכיבוי חיברו את החשמל לשכונות רמת חן, רמת אשכול ורוממה (ליאור גוטמן).

 

18:19 - ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערב הערכת מצב בחפ"ק בחיפה ואמר אח"כ כי  "אנחנו עומדים מול טרור מציתים. אני רוצה לומר באופן הברור ביותר: כל דליקה שנגרמת כתוצאה מהצתה או מהתסה להצתה היא טרור לכל דבר ועניין", הבהיר נתניהו. "מי שמנסה לשרוף חלקים ממדינת ישראל ייענש", הוסיף. בנוגע למאמצי הכיבוי הודיע ראש הממשלה כי הסופרטנקר, מטוס הכיבוי הגדול בעולם שהגיע לארץ באסון הכרמל ב-2010, ימריא הלילה לישראל (רוני זינגר).

 

18:16 - השריפה טרם בשליטה בחיפה. 75 אלף תושבים פונו או התפנו מרצון מבתיהם. התושבים הועברו ל-6 מרכזי פנוי. כל התושבים שפונו מבתיהם ישוכנו בבתי מלון

כרגע מפונים התושבים מ- 6 שכונות מרכזיות: רמת ספיר, רוממה, רמת אשכול, דניה, חורב, רמת חן (אסנת ניר).

 

17:52 - נמשכות פעולות הכיבוי של השריפה בואדי הסמוך לשער הגיא. כביש 1 פתוח לתנועה אך בשל העשן המתמר נסגרה תחנת הדלק במקום (נעמי צורף).

 

17:51 - המשטרה הצבאית מתחילה כעת בפינוי כלא 6 במורדות הכרמל באמצעות העברת הכלואים למתקני מעצר חלופיים ושחרור הכלואים בהתאם להחלטות נקודתיות (נעמי צורף).

 

17:35 - בהתאם להערכת המצב הוחלט על עוצר יציאות למערך ההכשרות ולמערך הלוחם של צה"ל (נעמי צורף).

 

אש בחיפה אש בחיפה צילום: גיל נחושתן

 

17:14 - נציבת בתי הסוהר רב גונדר עפרה קלינגר הורתה על פינוי כלא דמון. מדובר בפינוי של 57 אנשי סגל ו-307 אסירים. האסירים יועברו לבתי הכלא קישון, צלמון, גלבוע והשרון (נעמי צורף).

 

16:56 - בהמשך לדיווח על אירוע השריפה בצומת סביון, לפני זמן קצר הושגה שליטה על האש (נעמי צורף).

 

16:42 - בית החולים כרמל מדווח על 44 נפגעים שפונו היום למיון, מרביתם סובלים מנזקי שאיפות עשן וחלקם הקטן נפגעי חרדה. 37 מהם שחררו ו-7 נפגעים עדיין מטופלים. למעט אשה בת 80 שפונתה במצב בינוני לבית החולים בני ציון בעיר, כל עשרות הנפגעים שטופלו היום בשלושת בתי החולים בחיפה פונו אליהם במצב קל, לרוב בשל שאיפת עשן (ספי קרופסקי). 

 

 


 

16:32 - הלימודים באוניברסיטת חיפה לא יתקיימו מחר בשל גל השרפות, למעט הלימודים בקמפוס הנמל שבעיר התחתית. במהלך סוף השבוע יוחלט אם לשוב ללימודים ביום ראשון (ספי קרופסקי).

 

16:25 - מהרכבת נמסר כי הקטע בנימינה-חדרה נפתח לתנועה. תנועת הרכבות תחזור לשגרה בזמן הקרוב.

 

16:22 - קניון מרכז חורב במרכז שכונת אחוזה בחיפה פונה.נכון לעכשיו השריפה לא הגיעה למתחם ולא נגרם נזק. בקרבת אזור התעשייה קריית ביאליק בו מרוכזים עשרות מפעלי תעשייה פרצה דליקה מוקדם יותר אך הכבאים השתלטו עליה (אסנת ניר).

 

16:10 - שריפת יער משתוללת מעל למושב מדרך עוז שבעמק יזרעאל. יותר מעשרה צוותי כיבוי פועלים במקום.

 

כבאי בפעולה בחיפה כבאי בפעולה בחיפה צילום: גיל נחושתן

 

פינוי קשישים פינוי קשישים צילום: גיל נחושתן

 

16:02 - שישה קווי מתח גבוה הופסקו בחיפה זאת בשל דרישת שירותי הבטחון. נכון לעכשיו כ-7,000 לקוחות ללא חשמל. בנוסף הופסק קו מתח גבוה לישוב נירית לבקשת כוחות כיבוי והצלה בשל השריפה במקום (ליאור גוטמן).

 

‏‏בזק מדווחת על תקלה ביחידת תקשורת אחת של בזק המנותקת כעת מפעילות ומשבשת את קווי הטלפון במספר שכונות בחיפה. בנוסף, עוד 8 יחידות תקשורת המשרתות כאלפיים לקוחות עובדות על מצברים בעקבות ניתוק החשמל באזורים בחיפה (אלירן מלכי). 

 

מתפנים מהבתים מתפנים מהבתים צילום: גיל נחושתן

 

15:59 - מפכ״ל המשטרה, רנ״צ רוני אלשיך, התייחס למניע שעומד מאחורי גל השריפות שפוקד בימים האחרונים את הארץ. בתדרוך עיתונאים שערך בחפ"ק שבחיפה אמר אלשיך: "סביר להניח שההצתות הן ממניע לאומני". הוא גם הוסיף שבוצעו מעצרים. המפכ"ל הורה לראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, להקים צוות ארצי משולב לריכוז הטיפול החקירתי באירועי הדליקות ברחבי הארץ. בראש הצוות יעמוד ראש מדור חקירות בדרגת סנ״צ ויהיו בו נציגים מהחטיבות השונות.

 

לדברי רנ"צ אלשיך, ״מדובר באירוע מאוד מורכב, לאור העובדה שהוא נמצא בשכונות מיושבות בתוך העיר חיפה. נעשים מאמצים אדירים מבחינת מאמצי הכיבוי וגם באמצעות מטוסי הכיבוי של הטייסת האווירית שלנו יחד עם המטוסים שהגיעו היום מחו״ל לתגבר. כולם עושים עבודה מדהימה. לצד מאמצי הכיבוי, אנו פועלים בשטח על מנת לסייע לאוכלוסייה ולצמצם סיכון של חיי אדם. בשכונות האלה בחיפה, נמצאים מאות שוטרים ומאות מתגברים מפיקוד העורף וכוחות ההצלה״.

 

המפכ״ל התייחס גם לגורמי השריפות והחשד להצתות: ״אני ער לכותרות ולאמירות השונות בנושא ההצתות. אני לא אפרט איפה אנחנו חושדים שמדובר בהצתה ואיפה לא בכדי לא להפריע לחקירות ולשבש אותן. סביר להניח שמי שהצית לא מצית רק מתוך פירומניה, וזה ככל הנראה הולך לאזור הלאומני. אנחנו במציאות שמי שרואה בחדשות שיש לו הזדמנות מנסה לנצל אותה״.

 

עוד הוסיף מפכ״ל המשטרה: ״יש גם מעצרים ואני לא חושב שזה נכון לפרט מעבר לכך בשלב זה. אני רק מציע להשאיר את זה בפרופיל הרלוונטי בכדי לאפשר לנו לעשות את העבודה בצורה מקצועית ולא לפגוע בחקירה (נעמי צורף).

 

15:48 - שריפה משתוללת סמוך ליישוב נירית שבשרון, מכיוון יער חורשים. בעקבות השריפה המשטרה מבצעת פינוי של רחוב מוריה ביישוב.

 

15:45 - דיווח על שריפה בצומת סביון בחיפה, בסמוך לתחנת דלק. כוחות משטרה ומכבי אש נמצאים במקום ופועלים לכיבוי השריפה בהקדם (נעמי צורף).

 

15:38 - שירות בתי הסוהר נערך לפינוי בתי סוהר מאזורי שריפה. בית הסוהר כרמל ובית הסוהר דמון ייערכו מיידית לפינוי כ-600 אסירים וכ-150 אנשי סגל שב"ס.

יחידת "נחשון" של שב"ס ערוכה ברכבים ייעודיים להסעה מאובטחת של האסירים, שיועברו לחמישה בתי סוהר אחרים ברחבי הארץ אשר ערוכים לקליטתם. בנוסף לפינוי אסירים וסוהרים, יפונו מבתי הסוהר כלבים וסוסים (נעמי צורף).

 

15:36 - בעקבות גל השריפות בעיר בהנחיית גורמי הכבאות פונו התושבים מ-15 שכונות. עיריית חיפה פתחה מרכזים לטובת תושבים שפונו (אסנת ניר).

 

15:26 - בעקבות שריפות הענק בחיפה, מרכז רפואי שיקומי "בית בלב" בנשר קולט את החולים המונשמים שפונו מבית החולים פלימן, ונערך במתכונת חירום.

 

15:23 - סגירת שדה התעופה בחיפה בעקבות השריפות גורמות להסטת טיסות: טיסת ישראייר 430 מאילת לחיפה הוסטה לשדה דב. נוסעי טיסת ישראייר 430 מאילת לחיפה יוסטו גם הם לשדה דב. במקביל מודיעה ארקיע כי טיסה 938 מאילת לחיפה תנחת בשדה דב. לרשות הנוסעים הועמדו אוטובוסים ומוניות להעברה לחיפה. נוסעי טיסה 939 שהייתה עתידה לצאת מחיפה עודכנו על העברתה לשדה דב.

 

במקביל נערכת מדינת ישראל לקליטת מטוסי כיבוי. במסגרת זו הגיעו ארצה 3 מטוסי כיבוי מיוון ומטוס קפריסאי אחד. בדרך שני מטוסים מטורקיה, שני מטוסים מאיטליה, מסוק בריטי אחד, שני מטוסים רוסים וצמד מטוסים מקרואטיה.

 

אצטדיון סמי עופר אצטדיון סמי עופר

 

 מטוס כיבוי מטוס כיבוי

 

במקביל לצוותי הכבאים, שני צוותים מלאים של כבאים תעופתיים שהועמדו על ידי רשות שדות התעופה, עם כבאיות תעופתיות הופנו למחוז מרכז. לחיפה הועברה כבאית תעופתית הנושאת 13 אלף ליטר מים עם שישה לוחמי אש תעופתיים בחיפה. מאילת - יצאה כבאית תעופתית פלוס צוות ע"ג מוביל לסיוע בחיפה (תומר הדר).

 

15:13 - חודשה תנועת הרכבות מ/אל תחנות פאתי מודיעין ומודיעין מרכז (ליאור גוטמן).

 

 

רכבים שרופים רכבים שרופים

 

השריפות בחיפה פגעו בסיב אופטי של חברת HOT העובר מחיפה לאפק. החברה מדווחת כי התקלה גרמה להשבתת השירותים לכ-20 אלף מנויים. במקביל החברה מדווחת כי בהתאם להוראות כיבוי אש ולמען בטחון עובדי HOT, היא נאלצת לפנות את מוקד השירות בחיפה הנמצא בצלע ההר ובשל כך יתכנו זמני מענה ארוכים יותר. מHOT נמסר כי ״אנו מתגברים את מוקדי השירות שלנו ככל הניתן על מנת להמשיך לתת שירות מיטבי ללקוחותינו״ (אלירן מלכי).

 

15:06 - השיבושים במערך התחבורה הציבורית מגיעים גם לאוטובוסים. חברת סופרוס מוסרת שבהנחיית כוחות הביטחון, חל שיבוש בהפעלת התחבורה בחיפה, ביקנעם ובקווים בינעירוניים (ליאור גוטמן).

  

14:57 - תחנת רכבת מודיעין בוערת (נעמי צורף).

 

הלהבות בחיפה הלהבות בחיפה

 

14:47 - בהנחיית כוחות הביטחון, נסגרה תחנת הרכבת פאתי מודיעין, בשל שריפה שפרצה בסמוך לה. תחנות מודיעין נסגרו והרכבות תחלנה ותסיימנה נסיעתן בתחנת נתב"ג (ליאור גוטמן).

 

14:45 - בשל השריפה מופסק החשמל בשכונות רמות ספיר. רמת חן, אלמוגי, בן גוריון, רוממה, אחוזה, בגין. מתבצעת כעת הערכה ולפי המצב בשטח נשקלת האפשרות לנתק גם את חיבור החשמל לשכונות רמת גולדה, נאות פרס ודניה (ליאור גוטמן).

 

14:42 - שריפת קוצים בסמוך לתחנת רכבת מודיעין בקרבת חניון כלי הרכב. כוחות משטרה וכיבוי בדרך אל המקום (נעמי צורף).

 

14:40 - עדכון מהמרכז הרפואי בני ציון: מספר הנפגעים שפונו עלה ל-19 מתוכם 3 ילדים. מצבם קל למעט, אישה כבת 80 במצב בינוני כתוצאה משאיפת עשן. (ספי קרופסקי)

 

בשכונות הכרמל בחיפה שוררת חרדה רבה מאד בקרב התושבים. הוראות הפינוי מתייחסות לשטחים נרחבים בחיפה, אך האש והעשן נצפים ומורגשים היטב גם בכל יתר חלקי העיר. תושבים רבים נמצאים בתחושה שאין הכוונה ואין הנחיות ברורות מה עליהם לעשות. כל האיזור ממרכז חורב לכיוון מרכז הכרמל פקוק, וברחובות המוני אנשים שנוהרים חלקם ברגל עם ילדים קטנים, כדי להתרחק ממוקדי האש. מי שניסו לתכנן מסלול נסיעה באמצעות אפליקציית וויז למשל, מצאו את עצמם לעיתים ממש בתוך מוקדי האש. 

 

אש בחיפה אש בחיפה

 

העירייה קוראת לתושבים להתפנות למרכזים קהילתיים שונים ברחבי העיר, אך תושבים רבים חוששים שהאש תתפשט גם לשם. בנוסף באותם איזורים ממש גם התקבלו הוראות פינוי לגני ילדים ומוסדות חינוך, מה שעוד יותר מגדיל את הבלבול והחרדה גם בקרב מי שאינם נמצאים ממש בתוך מוקדי השריפות.

 

ליד אוניברסיטת חיפה בעת שהתקבלה הוראת פינוי, יצאו בבת אחת אלפי סטודנטים לכיוון תחנת האוטובוס היחידה במקום. חלק מהסטודנטים החלו להמלט ברגל לכיוון מרכז הכרמל, מרחק של כ5 קילומטרים, אך נתקעו סמוך למרכז חורב שם מצויים מוקדי אש ועשן סמיך שאינם מאפשרים מעבר. (ענת רואה).

 

תושבי העיר מודיעין התעוררו הבוקר לריחה של שריפת קוצים שהחלה בשעות הבוקר והתפשטה במהירות בעזרת משבי רוח עזים לתוך העיר מודיעין. השריפה לא הגיע אל בתי התושבים אבל כילתה צמחיה וחורש על פני גבעת התיתורא אשר נמצאת במרכז העיר בסמוך לכביש 443 . עד להשתלטות על השריפה נאלצו תושבי האזור להישאר בבתיהם ובתי הספר החלו באיחור של מספר שעות, כאשר תלמידים רבים לא הגיעו לבית הספר. (מאיר אורבך)

 

השריפה בחיפה השריפה בחיפה צילום: סהר פלג

 

14:30- ברכבת ישראל מודיעים כי בשל השריפה רכבות מכיוון דרום תפעלנה עד לתחנת חדרה. רכבות בצפון תפעלנה בין נהריה ובנימינה, בשני הכיוונים. רכבת ישראל הזמינה אוטובוסים לתחנות חדרה ובנימינה, על מנת לספק שירות לנוסעים בין התחנות. ברכבת חוששים מעומסים בשל הביקוש הגבוה מצד חיילים בימי חמישי. כזכור, קו תל אביב חיפה משרת בין 150 ל-200 אלף איש ביום. (ליאור גוטמן)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח לפני זמן קצר בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. פוטין נענה מייד לבקשת רה"מ נתניהו לסיוע בכיבוי השריפות, ואמר כי רוסיה תשלח באופן מיידי שני מטוסי ענק לכיבוי שריפות. המטוסים הם מדגםBeriev be-200 . במקביל פנתה טורקיה לישראל והציעה לשלוח מטוס כיבוי גדול.

ישראל נענתה להצעה. נתניהו אומר כי הוא מעריך את ההצעה והסיוע מצד ממשלת טורקיה. מדינות נוספות ששולחות מטוסים: יוון, איטליה, קרואטיה וקפריסין.

בסה"כ יישלחו לישראל 10 מטוסים. (רוני זינגר)

 

כל בתי החולים בחיפה נמצאים בכוננות מוגברת בעקבות גל השריפות המשתולל בעיר הצפונית. עד כה פונו 51 נפגעים לשלושת בתי החולים בעיר, רובם במצב קל כתוצאה משאיפת עשן וחרדה. 27 מהם פונו לבית החולים כרמל, 20 לרמב"ם ו-4 לבית החולים בני ציון. בכל בתי החולים נפתחו מרכזי חירום והם ערוכים לקלוט נפגעים נוספים במידת הצורך (ספי קרופסקי).

 

 

עשן מעל חיפה עשן מעל חיפה צילום: רות דרדיקמן עירון
 
14:25 - בהמשך להתפשטות השריפה בחיפה, משטרת ישראל פתחה חפ"ק קדמי בפיקוד מפקד המחוז, ניצב עמוס יעקב ובהשתתפות גורמי החירום על מנת לתת מענה מיטבי. מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, נמצא אף הוא בחפ"ק הקדמי בחיפה. טייסת הכיבוי שבפיקוד של משטרת ישראל מפעילה בשעות אלו 14 מטוסי כיבוי שפועלים לכבות את האש באזור חיפה. 12 מטוסים של טייסת הכיבוי המשטרתית בסיוע שני מטוסים יווניים (נעמי צורף).

 

יום שלישי לגל השריפות: היום (ה') מתמודדת העיר חיפה עם שורת שריפות ועשן סמיך מכסה את הכרמל. שריפת חורש שפרצה בשני מוקדים בכרמל הביאה לפינוי מוסדות חינוך ותושבים מבתיהם בשכונות רוממה, רמות ספיר, אחוזה, רמות רמז, רמות בן גוריון (רוממה החדשה) ורמות אשכול. מטוסים מטילים חומרים מעכבי בערה על בתים בשכונה. קווי מתח גבוה לחיפה נותקו.

 

במשטרה קראו לתושבי 13 שכונות ובהן רמות ספיר, רמת חן, רמת אלמוגי, רמת בן גוריון, אחוזה, מרכז חורב, רוממה, רמת אשכול, בגין, רמת גולדה

נאות פרס, להתפנות מיידית מבתיהם. הם נדרשים להגיע למתנ"ס בת גלים ואצטדיון קריית אליעזר הישן.

שריפה באזור המוסכים בחיפה שריפה באזור המוסכים בחיפה צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף
שריפה ליד קניון עזריאלי בחיפה שריפה ליד קניון עזריאלי בחיפה צילום: רות דרדיקמן עירון
 צוותי הצלה, חיפה צוותי הצלה, חיפה צילום: רות דרדיקמן עירון
בסך הכול נפגעו מהבוקר בחיפה 12 בני אדם משאיפת עשן, כולם במצב קל. שבעה שוטרים נפצעו קל בהתהפכות כלי הרכב שלהם בדרך לאירוע בגשר פז. מנהל חדר המיון בבית חולים כרמל, ד"ר סלים חלבי, עדכן שחדר המיון פרוס עם צוותים מתוגברים. בבית החולים נפתח מרכז מידע טלפוני לבירורים על אודות נפגעים (1255142).

 

בבוקר נחסמה הכניסה הצפון-מזרחית לעיר בעקבות אש באזור מוסכים סמוך לגשר פז. כלי רכב ומבנים עלו באש בחוף שמן בעיר. השריפה משתוללת סמוך לתחנת הכיבוי המרכזית של חיפה, וכל הכבאים ששהו במקום נאבקים כעת בלהבות. עשן סמיך אופף את אזור הכניסה הצפון-מזרחית לחיפה. האש "דילגה" אל מעבר לרחוב חלץ והכבאים ניסו למנוע ממנה לאחוז בבניין מסחרי גדול במקום.

 

במקביל התקבלו דיווחים על שריפה שלישית - סמוך לאצטדיון העירוני בדרום העיר. קודם לכן פרצה אש בשטח פתוח ברחוב האשלג במפרץ חיפה. השריפה סמוכה לבתי עסק רבים. למקום הוזנקו שלושה צוותי כיבוי שהשתלטו על האש ומנעו פגיעה במבנים.

 

בעקבות גל השריפות באזור הוחלט על ביטול המשך כנס חיפה למשפט שהתקיים באוניברסיטת חיפה.

 

בצפון פרצה שריפת יער גדולה בין יובלים לאשחר במשגב, בינתיים היא לא מסכנת בתים. שמונה צוותים מתחנה אזורית חדרה, בפיקודו של רשף אילן קודיש, פועלים לכיבוי שריפת יער באום אל פחם-עקאדה. למקום הוזנקו מטוסי כיבוי וניתנה הוראה על פינוי אוכלוסייה.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הבוקר בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שישלח שני מטוסי ענק לסיוע בכיבוי שריפות. המטוסים הם מדגם be-200.

 

מזג האוויר היום יוסיף להיות נפיץ מבחינת דליקות. מחברת "מטאו-טק" נמסר כי ינשבו רוחות מזרחיות חזקות בכל רחבי הארץ, ישרור יובש קיצוני וייעשה אביך. עוד נמסר כי ייתכנו סופות חול. בתום דיון מפקדים שהתקיים במשלט הארצי של הרשות הארצית לכבאות והצלה, ועל רקע תחזית מזג האוויר, החליט ממלא מקום הנציב, טפסר בכיר שמעון בן נר, שכוחות הכיבוי ימשיכו לעבוד במתכונת חירום עד יום שלישי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x