משפטיפ

בעלי עסקים, נתבעתם? כך תחסכו את כספכם

לבעלי עסקים שנתבעים באופן שרירותי מומלץ לא להפעיל אוטומטית את פוליסת הביטוח. כך ניתן לחסוך הרבה מאוד כסף

מערכת משפטיפ 10:5614.09.16

בעלי עסקים קטנים, חברות ואף גופים ציבוריים מתמודדים מדי שנה עם מאות תביעות סרק שמוגשות כנגדם. פעמים רבות גופים אלה, במיוחד - קבלנים, יועצי בטיחות, בודקי מעליות ומתקנים אחרים, מהנדסים וחברות פיקוח, משתרבבים לתביעות באופן שרירותי, כנתבעים או כצדדים שלישיים, על אף שאין להם כל אחריות או מעורבות לאירוע התאונה שאירע.

רבים מגופים אלה ממהרים להודיע לחברת הביטוח ולהפעיל את פוליסת הביטוח שרכשו על מנת לקבל ייצוג משפטי וכיסוי להוצאות המשפטיות. ואולם, יש לזכור, כי הפעלת הפוליסה כרוכה בתשלום השתתפות עצמית וכן בהעלאת הפרמיה השנתית בעת חידוש הפוליסה.

 

יתרה מזאת, פעמים רבות סכום ההשתתפות העצמית המשולם בתיקים אלה גבוה יותר מסכום הפיצוי שנפסק בפועל לתובע בבית המשפט. ובמילים אחרות - חברת הביטוח מרוויחה פעמיים על חשבון המבוטח. כלומר, בעל הפוליסה משלם לחברת הביטוח סכום גבוה יותר מהסכום שחברת הביטוח משלמת כפיצוי לתובע בתביעה. ואם אין די בכך, לא פעם חברות הביטוח אף מסרבות להמשיך ולבטח את אותו גורם שנתבע פעמים רבות על לא עוול בכפו.

  

אמיליה ברדה, יונתן מאייר וליטל שוורץ אמיליה ברדה, יונתן מאייר וליטל שוורץ
נתבעת? אל תפעיל את פוליסת הביטוח שלך באופן אוטומטי - יכול להיות שאתה יכול לחסוך כסף

  

חברה הבודקת מעליות, נתבעה ע"י אישה שנפלה ביציאה ממעלית ונפגעה בכל חלקי גופה. בעל החברה, שמאס בכך שהחברה מוכנסת באופן אוטומטי לכל תביעה אשר מוגשת בגין נפילה במעליות שעברו בדיקה על ידו, החליט שלא להפעיל את פוליסת הביטוח ולפנות למשרד עורכי דין לצורך הערכת הסיכונים בתיק ומתן המלצה האם כדאי להפעיל את פוליסת הביטוח או לא.

 

במקרה של חברה זו, עו"ד ליטל שוורץ ממשרד עורכי הדין שוורץ, מאייר, ברדה, המליצה לבעל החברה, לאחר בחינת נסיבות המקרה, שלא להפעיל את פוליסת הביטוח ולעמוד על דחייה וסילוק התביעה כנגד החברה.

 

לאחר ניהול ההליך המשפטי, ללא מעורבות של חברת הביטוח וייצוג באופן פרטי, נדחתה התביעה כנגד חברת בדיקת המעליות. לא רק שמדובר בתוצאה המשפטית הטובה ביותר עבורה החברה, אלא שתשלום שכר הטרחה בגין הטיפול המשפטי, שנדרשה החברה לשלם, היה נמוך בהרבה מהתשלום שהייתה נדרשת לשלם כהשתתפות עצמית לחברת הביטוח, אילו הייתה מפעילה את הפוליסה.

 

עו"ד שוורץ, מוסיפה ומספרת, כי מניסיונה, בתי המשפט אף נוהגים לפסוק הוצאות לטובת מי שהתביעה כנגדו נדחתה ביתר קלות כאשר אותו גורם מיוצג באופן פרטי ולא ע"י חברת ביטוח.

  

משרד עורכי הדין שוורץ, מאייר, ברדה עוסק, בין היתר, בניהול סיכונים לעסקים פרטיים ולגופים ציבוריים בבחינת הסיכויים והסיכונים הכרוכים בכל תביעה, לרבות, האם לפנות לחברת הביטוח ולבקש להפעיל את הפוליסה או להיות מיוצג באופן פרטי ע"י עורך דין מבלי להפעיל את הפוליסה כלל.

 

לאחר שנים שעורכי הדין ליטל שוורץ, יהונתן מאייר ואמיליה ברדה-ארביב ייצגו חברות ביטוח, לקוחות פרטיים, עובדים ומעסיקים בערכאות המשפטיות השונות, החליטו השלושה, חברים טובים מהוד השרון, לשלב כוחות ולפתוח משרד עורכי הדין המתעסק בנזיקין, ביטוח ודיני עבודה.

 

עורכי הדין במשרד שוורץ, מאייר, ברדה עורכי הדין במשרד שוורץ, מאייר, ברדה

 

הייחודיות של המשרד טמונה בשימוש בניסיון המקצועי ובכלים המשפטיים אותם רכשו השותפים למשרד במהלך השנים הרבות בהן ייצגו חברות ביטוח. הניסיון המקצועי והכרת דרך הפעולה של חברות הביטוח מאפשרת לעורכי הדין במשרד לערוך ניהול סיכונים ולהמליץ ללקוח מהי דרך הפעולה הטובה ביותר בשבילו.

 

מקרה נוסף שטופל ע"י משרד עורכי הדין שוורץ, מאייר, ברדה ממחיש את החשיבות בבדיקת ניהול סיכונים מקדים טרם הפעלת פוליסת הביטוח. עו"ד אמיליה ברדה-ארביב ייצגה קבלן עבודות פיתוח שנתבע ע"י אישה שנתקלה במפגע ברחוב בו בוצעו עבודות בנייה. במקרה זה, הקבלן אותו ייצגה, טרם התחיל בביצוע העבודות, ואף על פי כן התביעה הוגשה גם כנגדו.

 

לו היה מפעיל הקבלן את פוליסת הביטוח שלו והיה נותן לחברת הביטוח לייצגו בתביעה, נדרש היה לשלם השתתפות עצמית גבוהה בסך של 15,000 שקלים, גם אם בסופו של ההליך בית המשפט היה קובע כי לא היה מקום להגשת התביעה כנגדו והתביעה הייתה נדחית. במקרה זה, עו"ד ברדה-ארביב המליצה לקבלן שלא להפעיל את פוליסת הביטוח ולעמוד על דחיית התביעה באמצעות משרדה. המלצה זו חסכה לקבלן תשלום השתתפות עצמית גבוהה לחברת הביטוח.

 

עו"ד יהונתן מאייר מוסיף: "כשאנחנו עורכים הערכת סיכונים ללקוח, אנו בוחנים את הסיכונים והסיכויים שלו בקבלת התביעה כנגדו ע"י בית המשפט וכן מבצעים הערכה לגבי סכום הפיצוי אותו יידרש לשלם. רק כאשר אנו סבורים כי מדובר בהליך שניהולו באופן פרטי, לרבות הוצאות ניהול משפט, יעלה פחות ללקוח אנו נמליץ ללקוח שלא להפעיל את פוליסת הביטוח ולקבל ייצוג באופן פרטי, לרבות על ידי משרדנו".

 

משרד עורכי הדין שוורץ, מאייר, ברדה מייצג באופן שוטף חברות ואף לקוחות פרטיים אשר נוהגים לפנות למשרדנו לצורך הערכת ניהולסיכונים, בכל פעם שמוגשת תביעה כנגדם, וטרם פנייה לחברת הביטוח.

 

כך למשל, י', העוסק כיועץ הנדסה ובטיחות, שחברתו משתרבבת באופן תדיר לתביעות בתחום הנזיקין, פנה להתקשרות עם המשרד לאחר שחברות הביטוח בארץ הפסיקו לבטח את חברתו בגלל ריבוי התביעות כנגדה והוא נאלץ לבטח את חברתו ע"י חברת ביטוח בחו"ל. על מנת שלא לפנות בכל תביעה ותביעה לחברת הביטוח המבטחת אנו דואגים לבחון את הנסיבות של כל תביעה אשר מוגשת כנגד חברתו, ובהתאם לנסיבות הספציפיות של אותה תביעה, אנו ממליצים לו האם יש מקום להפעיל את פוליסת הביטוח או לפנות לקבלת ייצוג באופן פרטי.

  

כמו כן, משרדם אף עורך ניהול סיכונים לבחינת סכום הפיצוי הצפוי בתביעות נזקי גוף ובהתאם ממליץ ללקוחותיו כיצד לפעול ואיך לנהל את התביעה.

  

הוגשה תביעה כנגדך- איך תדע האם משתלם לך כלכלית להפעיל את פוליסת הביטוח או לא?

אז מה זה בכלל ניהול הערכת סיכונים ומי באמת צריך את זה? כל אדם המוגשת כנגדו תביעה, במיוחד תביעות בתחום עיסוקם של נותני שירותים ובעלי מקצוע, אשר חושב כי מדובר בתביעה ללא עילה אמיתית, מומלץ כי יערוך ניהול סיכונים אצל עורך דין המתמחה בתחום טרם פנייה לחברת הביטוח.

 

במסגרת הערכת ניהול הסיכונים מתבצעת הערכה משפטית של הסיכונים והסיכויים הקיימים והצפויים בניהול התיק, לרבות בדבר חיסכון כספי ע"י בחירת הגורם אשר ינהל את התיק ודרך ניהול התיק, וכן מה היא הדרך הטובה ביותר למניעת פגיעה במוניטין העסקי ו/או האישי של הגורם הנתבע.

 

עורכי הדין במשרד שוורץ, מאייר, ברדה מוסיפים, כי "לעיתים קרובות אף ניתן בשיחה טלפונית עם הלקוח ובהעברת כתב התביעה למשרדם, טרם קיום פגישה, כבר לבצע הערכה ראשונית ולהמליץ ללקוח כיצד עליו לפעול בניהול התיק והאם עליו להפעיל את פוליסת הביטוח או לאו".

 

מניסיונם, יש חברות או אנשים פרטיים, שאינם מעוניינים להתעסק עם התביעה או חוששים מעלויות גבוהות בעריכת ניהול סיכונים עבורם אצל עורכי דין, ואולם, המדובר בטעות. ביצוע עריכת סיכונים יכול להקטין משמעותית את עלויות ניהול התיק ולמנוע עליית פרמיה לחברת הביטוח בעת חידוש הפוליסה.

 

עורכי דין שוורץ, מאייר, ברדה - משרד העוסק בנזיקין.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x