$
משפטיפ

שוכרים ומשכירים: דגשים חשובים בנושא ביטוח

זה לא סוד שחסכון, עלול לא פעם, לעלות לכם ביוקר. לפניכם דגשים חשובים בנושא ביטוחים שחשוב והכרחי לדעת

בשיתוף משפטיפ- ניר ריבק 14:5230.08.16
הורים רבים מעוניינים לייתר את הצורך בהחלפת מסגרת חינוכית-לימודית באמצע השנה על מנת לשמר את יציבות הילדים ולמנוע אצלם בלבול מיותר. גם סטודנטים וצעירים בכלל, מאופיינים במעבר דירות בתקופה זו של השנה, מאחר שרוצים לשים מאחוריהם את פרשת הנדודים ולהתחיל את שנת הלימודים האקדמית ו/או התעסוקתית, בראש נקי.

 

מי שעסוק במעבר דירה, יודע שהתהליך רווי שלבים ופרטים. אחד הדברים שנזנח ולא מקבל את ביטויו החשוב והראוי הוא ביטוח הובלה. מי שעובר דירה חייב לוודא שחברת ההובלות "מכוסה" בפוליסת ביטוח ממנה תוכלו להיפרע במקרה של נזק לרכושכם.. וידע שכזה, יחסוך עלויות, בזבוז זמן וכאבי ראש מיותרים וממושכים.

 

כמו כן, אחד הדברים החשובים (אם לא החשוב ביותר) עליו יש לתת את הדעת, הוא ביטוח הדירה.

 

אם לא הונפקה פוליסת ביטוח דירה על שמכם בקשר עם הדירה בה התגוררתם טרם המעבר, זהו מחדל רציני וכולי תקווה שהעדר פוליסת ביטוח מסוג זה לא גרר עמו בעיות חמורות. אם כן הונפקה פוליסה כזו על שמכם, יש עדכונים, מהותיים ו/או טכניים, דוגמת סך פרמיה, העשויים להיות רלוונטיים לדירה אליה אתם עוברים (אם רכשתם ואם בכוונתכם לשכור), שחייבים לקבל ביטויים בפוליסה. ייתכן שתצטרכו לדאוג להנפקת פוליסות ביטוח נוספות, או לחילופין, ייתכן כי מתייתר קיומן של אחרות, כך שתוכלו לוותר על "התענוג" שבתשלום דמי פרמיה עבורן ולחסוך מאות שקלים בחודש.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

כאשר עוברים דירה, במידה ואתם מבוטחים - חברת הביטוח חייבת לקבלת את מלוא הפרטים באשר לנכס עליו תשולם הפרמיה, כך שעליכם להודיע על המעבר לחברת הביטוח. נכסים שונים מניבים תשלום פרמיות שונות (סך הפרמיה נקבע בהתאם לגודל הנכס, גילו, איכותו ואומדן עלות בנייתו מחדש, אם כזו תידרש, לפי מ"ר).

 

משכירים - עליכם לפעול להנפקת פוליסת ביטוח מבנה וביטוח תכולה, במשנה תוקף, אם משכירים דירה מרוהטת ומאובזרת במכשירי חשמל. הדבר ימנע מכם מלהיות ניצבים מול שוקת שבורה אם, חלילה, אירע נזק לרכוש בדירה שבבעלותכם ובמקרים מסוימים, חמורים יותר, "גלש" הנזק לדירות השכנים, או פגע בצד שלישי ולהיפרע מחברת הביטוח.

 

שוכרים - מי שעובר מדירה שכורה אחת לאחרת, חייב לבטח את תכולת דירתו. לא פעם, המיטלטלין שגורר שוכר מדירה לדירה הם כל רכושו והוא עשוי להיות יקר ערך.

חשוב ששוכר ידאג גם להנפקת פוליסת ביטוח צד ג', למקרים בהם ייפגע, או יינזק, חלילה, אורח, בעל מקצוע, או בעל דירה אחרת, שכן, שגם במקרה זה הנזק "גלש" לדירתו.

 

נושא קריטי שאליו חייבים להתייחס השוכרים הוא סעיף השיבוב בפוליסת ביטוח. עליהם לוודא שהמשכיר הוסיף את שמותיהם לפוליסת ביטוח המבנה, על מנת שלא תתקיימנה נסיבות בהן, הלכה למעשה, תנסה חברת הביטוח להיפרע מהם את הסכומים ששילמה לבעל הנכס ו/או לצד שלישי עקב נזקים במבנה.

 

הדברים הנ"ל הם קריטיים ועדיף לקבוע אותם בהוראות הסכם שכירות בסעיף התחייבות המשכיר ובזה של התחייבויות השוכר.

 

ניר ריבק, המייסד והבעלים של סוכנות "ריבק ביטוחים" ניר ריבק, המייסד והבעלים של סוכנות "ריבק ביטוחים" צילום: אלי מעייני

 

סטודנטים וצעירים? חשוב שתדעו!

הסטודנטים והצעירים בישראל הם פלח אוכלוסיה אשר נוטל חלק פעיל בדינמיות של שוק הנדל"ן בישראל. למרות זאת, הם לא תמיד מודעים לחשיבות הביטוח ובטח שלא מתעמקים בו. אולי משפיעים על העובדה הזו גורמים כמו העובדה שרבים מהם מתגוררים בדירות שאינן שלהם ולתקופות קצובות וזאת בהתחשב בקשיי הקיומיות ויוקר המחייה בישראל ובאפשרויות הפרנסה המוגבלות שלהם.

 

עם זאת, כולנו יודעים ש- "חיסכון עלול לעלות ביוקר". ישנם סטודנטים וצעירים שמחזיקים ברכוש יקר ערך, אם זה רכוש המיועד לצורך לימודי (כמו: מחשב וגאדג'טים אחרים), או בכזה המיועד לשימוש אישי. לכן חייבים להבין כי במקרים רבים, ביטוח התכולה הוא היחיד שיבטיח את האפשרות להיפרע מחברת הביטוח.

 

וככתוב לגבי שוכרים בכלל, חשוב שסטודנטים וצעירים יבטחו גם הם את הדירה בביטוח צד ג' , מן הסיבה שצוינה בתחילת כתבה זו.

 

נקודה מסכמת וחשובה למחשבה: סטודנטים וצעירים רבים מחזיקים בחיות מחמד. חשוב מאוד לדאוג להנפקת פוליסה ביטוח צד ג' על מנת להימנע ממצב שבו תיתבעו בסך אלפי, או מאות אלפי שקלים בגלל שחיית המחמד שלכם גרמה נזק למישהו.

 

ניר ריבק, המייסד והבעלים של סוכנות"ריבק ביטוחים"

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x