שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

רוכשת כתר לא מחויבת להשאיר פעילות בארץ

הסכם מכירת כתר פלסטיק לקרן BC פרטנרס לא מחייב את הרוכשת לשמר עובדים או מפעלים בישראל, וגם לא נוכחות ישראלית בהנהלה. יש כוונה לשלב מנהלים זרים. כתר: "משפחת סגול תדאג לעובדים"

גולן חזני 06:4626.07.16

הסכם המכירה של כתר פלסטיק לקרן BC פרטנרס לא כולל סעיף המחייב את הקרן לשמר את הפעילות בישראל או את עובדי החברה המועסקים כאן. ל”כלכליסט” נודע גם כי ההסכם לא כולל מחויבות של הקרן לשמור על צביונה הישראלי של החברה ועל רוב ישראלי בניהולה. מעבר לכך, מקורבים לעסקה מוסרים כי הקרן מתכוונת לשלב מנהלים זרים בחברה, אם כי ייתכן שהמנכ”ל יישאר ישראלי לפחות בשלב הראשון, כדי לפקח על ההתרחבות המתוכננת למזרח הרחוק ולאוסטרליה.

 

סמי סגול, המרוויח העיקרי מהעסקה שימשיך להחזיק ב־20% מהחברה, צפוי לשמור על האינטרסים של עובדי כתר בארץ לפחות עד שימכור את המניות שלו - שלב שיתבצע כפי הנראה בתוך שנתיים־שלוש מהמכירה.

 

כמו ישקר או כמו נטפים

 

כתר מעסיקה כ־4,000 עובדים ב־29 מפעלים ברחבי העולם, מהם כ־1,700 בתשעה מפעלים בישראל. העובדים הללו, ככל הידוע, אינם מאוגדים, ורובם שבעי רצון ממקום העבודה. רוב המפעלים בארץ נמצאים באזורי עדיפות ונהנים מתנאים טובים מצד המדינה, כך שהקרן לא בהכרח תמהר להוציא מכאן את הייצור. וזאת אף שמדובר בקרן שאין לה כל סנטימנטים לישראל ושמעוניינת להשיא תשואה מקסימלית בזמן קצר יחסית.

 

בעסקאות של חברות דומות בעבר היו דוגמאות לכאן ולכאן. בעסקת ישקר למשל, הרוכש וורן באפט לא התחייב ככל הידוע להשאיר פעילות בארץ, ומנגד בעסקת תנובה התחייבה הרוכשת הסינית ברייטפוד לשמור על רוב ישראלי בהנהלה ובדירקטוריון. דוגמה נוספת היא עסקת נטפים, שבמסגרתה התחייבה הרוכשת קרן פרמירה להשאיר את הפעילות בישראל לתקופה מוגדרת של כמה שנים.

 

 

ישראל רווחית לכתר

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט" באפריל האחרון, שולי הרווח של כתר בארץ גבוהים משמעותית מאשר במדינות אחרות. המשמעות היא שעל כל מוצר שהיא מוכרת בארץ מרוויחה החברה יותר מאשר על מוצרים שהיא מוכרת בארה”ב או באירופה. לשם השוואה, בארה”ב, מוקד המכירות העיקרי של כתר, שולי הרווח הגולמי עומדים על 33.2%, ובבריטניה על 39.2%. במזרח אירופה, שם עלות הייצור זולה יחסית, עומדים שולי הרווח הגולמי על 39.6%. מול כל אלה בולטת ישראל, כאן עומדים שולי הרווח הגולמי על 54.4%. תעשיינים ישראלים הסבירו את ההפרשים הגדולים בכך שכתר מובילה את השוק בארץ משום שלשחקנים זרים אין מוטיבציה להיכנס לשוק כה קטן.

BC פרטנרס קיבלה ביום רביעי האחרון תקופת בלעדיות של שבועיים לרכישת החברה לפי שווי של 1.7 מיליארד דולר. ההסכם צפוי להיחתם בימים הקרובים. מכתר נמסר: "משפחת סגול דואגת לרווחתם ותעסוקתם של עובדי כתר כפי שעשתה תמיד. העסקה עדיין לא הושלמה וכל מידע בנוגע אליה בשלב זה מורכב משמועות".

 

סגול. ימכור את חלקו בתוך כמה שנים סגול. ימכור את חלקו בתוך כמה שנים צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x