$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

גלנט במגעים להצטרפות לליכוד

המתיחות הממושכת בין שר הבינוי יואב גלנט ליו"ר מפלגתו ושר האוצר משה כחלון הגיעה לאחרונה לשיא בגלל מאבקי קרדיט על תוכנית דיור לציבור החרדי. גלנט, שמחפש מקפצה פוליטית, שוקל לערוק למפלגת השלטון שזקוקה לדמות ביטחונית דומיננטית לאחר פרישתו של משה יעלון מהליכוד

אביב גוטר ורוני זינגר 06:5013.07.16

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט ממפלגת כולנו של שר האוצר משה כחלון מקיים בימים האחרונים מגעים עם גורמים שונים בליכוד על הצטרפות למפלגת השלטון, כך נודע ל"כלכליסט". המגעים מתקיימים על רקע משבר מתמשך בין גלנט וכחלון. בליכוד ובסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניינים בהצטרפותו של גלנט, אלוף פיקוד הדרום לשעבר, משום שכיום אין במפלגה דמות ביטחוניסטית בולטת לאחר פרישתו של משה (בוגי) יעלון.

 

 המתח ששורר בין גלנט לכחלון זה שבועות ארוכים, שראשיתו בשאיבת סמכויות רבות ממשרד הבינוי והשיכון לטובת משרד האוצר, נמצא בשיאו בימים האחרונים בשל תוכנית שתספק לציבור החרדי כ-200 אלף יחידות דיור ב־20 השנים הקרובות. במשרד הבינוי והשיכון קיים אגף של תכנון אסטרטגי שעובד על התוכנית הזאת כבר יותר משנה. המשרד קיבל אור ירוק לגיבוש התוכנית ממינהל התכנון במשרד האוצר — הגוף שאמון על תכנון היצע הדירות לטווח ארוך.

 

התוכנית של משרד הבינוי והשיכון גמורה, וכעת נותר רק לאשר אותה במסגרת הצעת מחליטים ממשלתית. גלנט מעוניין לאשר אותה במסגרת הממשלה, ואילו כחלון מעוניין לאשר אותה במסגרת קבינט הדיור, שבראשו הוא עומד.

 

קבינט הדיור, שאותו ייסד כחלון עם הקמת הממשלה הנוכחית במסגרת ריכוז סמכויות הדיור בידיו, פועל במשרד האוצר, והחלטות שמאושרות על ידיו שקולות להחלטות ממשלה. בעוד כשבוע וחצי הקבינט אמור להתכנס כדי לאשר את הצעת המחליטים שנוגעת לתוכנית הדיור לחרדים של משרד הבינוי והשיכון, אולם גלנט מנסה להסיט את הדיון וההצבעה על הצעת המחליטים מקבינט הדיור, שבו הוא חבר, לממשלה, זאת במטרה למנוע מכחלון לזקוף לזכותו את אישורה של התוכנית ולגזור קופון ציבורי.

גורמים במערכת הפוליטית המעורים בנפתולי מערכת היחסים שבין השניים טוענים כי המחלוקות ביניהם לא ניתנות לפתרון וכי דרכיהם הפוליטיות יתפצלו בקרוב.

 

גלנט נחשב לפוליטיקאי בעל שאיפות גדולות. במערכת הפוליטית אומרים כי זה זמן ברור שהוא לא ייכלל ברשימת כולנו לבחירות הבאות, וכי ייתכן שהוא רואה בוואקום הביטחוני שנוצר בליכוד עם פרישתו של יעלון הזדמנות פוליטית משמעותית.  

 

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט. רואה הזדמנויות בליכוד שר הבינוי והשיכון יואב גלנט. רואה הזדמנויות בליכוד צילום: עומר מסינגר

 

 

ראשית המתיחות: ריקון הסמכויות של משרד הבינוי

המחלוקות בין גלנט לכחלון לא החלו אתמול, אולם השניים הצליחו להחזיק אותן מתחת לרדאר הציבורי והתקשורתי במשך זמן רב יחסית. תחילתן של המחלוקות בהבנות שאליהן הגיעו כחלון וגלנט ערב הבחירות האחרונות לכנסת, ושלפיהן הובטחה לגלנט משרה בכירה אם כולנו תיכנס לקואליציה. לפי ההבנות, גלנט היה אמור להיות מספר 2 של כחלון, לקבל לידיו את התיק הביטחוני הבכיר ביותר שהמפלגה תקבל לידיה וגם חברות בקבינט המדיני־ביטחוני.

 

משום שכולנו לא קיבלה לידיה תיק ביטחוני, גלנט קיבל לידיו את משרד הבינוי והשיכון וכחלון הבטיח לו שימסור לו סמכויות רחבות כדי לטפל בבעיית הדיור שעמדה בלב המצע הפוליטי של כולנו.

 

אך הבטחות לחוד ומציאות לחוד. כחלון החליט לרכז בידיו את כל סמכויות הדיור שהצליח לקבל. במסגרת הפיכתו לשר־על לענייני דיור הקים כחלון אגף חדש במשרד האוצר — מטה הדיור שבראשו עומד אביגודר יצחקי — שיעסוק אך ורק בנושא הדיור ובקידום תוכנית הדגל שלו לפתרון משבר הדיור — מחיר למשתכן. כמו כן, כחלון העביר את מינהל התכנון ממשרד הפנים למשרד האוצר והעביר גם את רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ממשרד הבינוי והשיכון למשרד האוצר, וזאת במטרה לקבל לידיו את הפיקוח על שיווק הקרקעות במכרזים לקבלנים ויזמים — פיקוח שהיה נחוץ לו כדי להניע את תוכנית מחיר למשתכן.

 

וכך גלנט, שאמור היה להיכנס למשרד המשפיע ביותר על תחום הדיור, נכנס למשרד שסמכויותיו קוצצו, איבד את האפשרות להשפיע על משבר הדיור ובפועל הפך לדמות חשובה פחות מיצחקי בכל הקשור לנושא זה. מה שנותר בידיו של גלנט בפועל הוא תחום הדיור הציבורי ותפעול תוכנית מחיר למשתכן. כנראה שזאת הסיבה לכך שאחת ההחלטות הראשונות שלו היתה להחזיר גם את השם "השיכון" לשמו הרשמי של משרד הבינוי ששונה על ידי השר הקודם אורי אריאל. כמו כן, גלנט לא מונה כחבר מן המניין בקבינט המדיני־ביטחוני, אלא כמשקיף. הוא מונה כחבר רק לאחר פרישת יעלון מהממשלה.

 

 

 

בחודשים הראשונים לכהונתו ניסה גלנט להעביר הצעת חוק שלפיה 5% מהדירות שייבנו בכל פרויקט חדש יוקצו לטובת דיור ציבורי. כחלון ופקידי האוצר לא התלהבו מהרעיון, בעיקר משום שלטענתם מהלך כזה יפגע בפעילות השוטפת בנושאי הדיור שמטרתה להעלות את היצע הדירות לכלל האוכלוסייה, והם הביאו לכך שהצעת החוק נגנזה.

 

וכך הידרדרו יחסיהם של גלנט וכחלון עד לנקודה זאת, שבה גלנט ככל הנראה מבקש למצוא לעצמו בית פוליטי חדש.

 

בדיון שהתקיים אתמול בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת בנושא הדיור הציבורי, שאלה ח"כ אורלי לוי־אבקסיס את גלנט "האם זה נכון שמתכוונים להעביר אותך מתפקידך?". לדברי לוי־אבקסיס, הדחת גלנט נועדה "להשתיק את הדרישות של הדיור הציבורי" ונעשית משום שהוא עוסק בנושא זה. גלנט התחמק ממענה ישיר, השיב כי "כמוכם, גם אני שמעתי שמועות בתקשורת" והוסיף כי "יש אנשים שמנסים להציג אותי כמסכן וחלש, אבל אני מרגיש מספיק חזק בכל מה שאני עושה ואני מרוצה ממה שקורה במשרד הבינוי".

 

נתניהו וכחלון סיכמו על עריכת סבב תיקים בממשלה

בין שגלנט יצטרף לליכוד ובין שלא, הוא לא צפוי להמשיך ולאכלס את משרד הבינוי והשיכון. במוצאי יום שבת האחרון נפגשו נתניהו וכחלון וסיכמו על עריכת סבב תיקים בממשלה שיתבצע עד פתיחת המושב הבא של הכנסת. כלומר, עד תחילת אוגוסט. לפי הידוע, סבב התיקים המסתמן כולל את הזזתו של גלנט ממשרד הבינוי והשיכון למשרד הכלכלה, שחלק מסמכויותיו — אלו הנוגעות לתעסוקה — יעברו למשרד הרווחה שבראשו עומד חיים כץ. כץ מעוניין להשיב את משרד הרווחה לימים שבהם היה משרד העבודה והרווחה, והוא קיבל הבטחה מראש הממשלה שכך יהיה כבר לפני כמה חודשים.

 

אחד המועמדים להחלפת גלנט בתפקיד שר הבינוי והשיכון הוא ח"כ אלי כהן מכולנו שמכהן כיום כיו"ר ועדת הרפורמות של הכנסת. אולם גורמים המעורים בנושא אמרו אתמול כי ייתכן שכחלון יבחר לא למנות כרגע מחליף לגלנט מכמה טעמים. ראשית, כחלון מעוניין שיצחקי יוביל את מהלכי הדיור. לפי אותם גורמים, כחלון אף בוחן את האפשרות למנות את יצחקי לשר הבינוי והשיכון. אולם ההערכה היא שאם כחלון יחליט לא למנות שר, הוא ישמור את התיק בידיו ויצחקי יוביל את המהלכים בפועל.

שנית, מינויו של כהן לתפקיד עלול לצור תסיסה פנימית במפלגתו של שר האוצר, שלא נחוצה לו כעת, ערב הגשת תקציב המדינה לשנה הבאה לכנסת. כחלון זקוק לכך שסיעתו תהיה מגובשת ויעילה כדי שתוכל לסייע בהעברת התקציב וחוק ההסדרים הנלווה לו בכנסת.

 

 

מימין שר האוצר משה כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו מימין שר האוצר משה כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו צילומים: עומר מסינגר

 

התנעת סבב התיקים תלויה גם בכך שנתניהו יצליח לפתור תסבוכת בתוך מפלגתו שלו, שנוגעת בין היתר למאבקי כוח בין שר התחבורה ישראל כץ והשר לענייני ירושלים זאב אלקין, כמו גם למציאת תיק לצחי הנגבי.

 

ככל הנראה, במסגרת הניסיונות לפתרון התסבוכת, אלקין צפוי לקבל לידו את המשרד להגבנת הסביבה, שמוחזק כעת בידי כחלון שלקח אותו לידיו לאחר שאבי גבאי התפטר מהממשלה. אלקין ציפה לקבל לידיו תיק משמעותי יותר, אך בשל יחסיו הרעועים עם ראש הממשלה הוא ככל הנראה מבין שהציפייה הזאת אינה ריאלית. היחסים בין השניים הפכו למתוחים במהלך המשא ומתן להכנסת ישראל ביתנו לקואליציה והחריפו לאחרונה כשאלקין התבטא נגד בנייה בירושלים.

 

משרד האוצר: היחסים בין כחלון לגלנט טובים

מלשכתו של כחלון נמסר בתגובה על סבב התיקים הצפוי בממשלה כי "בניגוד לפרסומים בתקשורת, ראש הממשלה ושר האוצר לא סיכמו על שינויים בתיקים של כולנו. בניגוד למה שמנסים לצייר גורמים אינטרסנטיים, כחלון וגלנט עובדים בשיתוף פעולה מלא ומצויים ביחסי עבודה מצוינים. שינויים באיוש התיקים של כולנו ייעשו רק בהסכמה מלאה בין כחלון לגלנט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x