$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

כחלון וחלפון משתלטים על קצא"א: ימנו את דריקטוריון החברה

לכלכליסט נודע כי ארז חלפון, מי שהיה ראש המטה של משה כחלון ולפני כחודש מונה על ידיו ליו"ר החברה, פועל לאיתור 5 דירקטורים. השר יאשר את מינוים ושמותיהם יהיו אסורים בפרסום

ליאור גוטמן 06:5431.05.16

ארז חלפון, יו"ר הדירקטוריון הנכנס של קצא"א (קו צינור אילת אשקלון), פועל בימים האחרונים לאיוש חמישה דירקטורים חדשים בחברה, כך נודע ל"כלכליסט". התקן עומד על עשרה דירקטורים, אולם זה כשנה שחמישה דירקטורים בלבד מכהנים בתפקיד, וכושר הניהול של החברה נפגם בשל כך. הדירקטורים ייבחרו על ידי ועדת איתור סגורה, שחבריה יהיו חלפון, נציגי משרד האוצר ואולי נציגי ממשרד המשפטים.

 

הבעלות על קצא"א, המפוקחת על ידי משרד האוצר, נחלקת שווה בשווה בין ממשלת ישראל לממשלת איראן, שמוגדרת כשותפה לא פעילה ונמצאת בהליך בוררות מול ישראל מאז המהפכה האסלאמית.

 

החברה הזו נבדלת מחברות ממשלתיות אחרות בהליך מינוי הדירקטורים שלה: בחברות שנמצאות בבעלות מלאה של ממשלת ישראל מי שמאשרים את מינוי הדירקטורים הם שר האוצר והשר הרלוונטי לעיסוקה של החברה. אולם בקצא"א, שאינה מוגדרת רשמית כחברה ממשלתית, זכות האישור היא של שר האוצר בלבד, כלומר של משה כחלון. במילים אחרות, מינוי הדירקטורים החדשים מאפשר לשר האוצר לאשר כמעט לבד את המינויים, ובלי ששמם ייחשף לציבור, משיקולי צנזורה, או שמישהו ידע כמה הם ירוויחו. אם מוסיפים לכך את העובדה שחלפון שימש בתפקידו האחרון כראש המטה של שר האוצר כחלון, סביר להניח שמינוי הדירקטורים החדשים ייעשה בשיתוף פעולה הדוק וללא התנגדויות.

ארז חלפון. המינויים חסויים ארז חלפון. המינויים חסויים צילום: יותם פרום

 

משימה שנייה שניצבת בפני חלפון היא מינוי מזכיר חדש לקצא"א. זאת לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו החליט למנות את המזכיר הקודם דוד שרן למזכיר הממשלה. שרן התמנה למזכיר קצא"א אחרי ששימש כראש המטה של שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ. בשנה שעברה שימש שרן כמזכיר קצא"א בחופשה ללא תשלום, כדי לשמור לו על הכיסא במקרה שיעזוב את תפקידו בממשלה.

 

חלפון מחליף בתפקידו החדש את האלוף (במיל') יוסי פלד, שפרש מקצא"א לאחר שלוש שנים בתפקיד. חלפון החל את דרכו במגזר הציבורי כיועץ בכיר של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, ולאחר מכן שימש כמנכ"ל משרד הקליטה. ב־2009 עזב חלפון את המגזר הציבורי ומונה לתפקיד יו"ר ארגון נפש בנפש, וב־2015 מונה לראש המטה של שר האוצר משה כחלון.

 

לפני כשבוע מונה חלפון גם לתפקיד יו"ר דירקטוריון תחנת הכוח הפרטית דוראד, שקצא"א היא מבעלות השליטה בה (37.5%). דוראד היא תחנת כוח פרטית שפועלת באשקלון ומפיקה 850 מגה־ואט, כ־6% מהיקף הייצור של חברת החשמל. התחנה החלה לפעול במאי 2014.

 

מקצא"א לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x