$
בארץ

נתניהו וליברמן חתמו על ההסכם הקואליציוני

רה"מ ויו"ר ישראל ביתנו חתמו על ההסכם הקואליציוני שמאפשר את מינוי ליברמן לשר הביטחון. נתניהו קרא להרצוג להצטרף לממשלה, והתייחס לעימותי העבר עם שותפו החדש-ישן: "בסערת הוויכוח נאמרו דברים מצד שנינו שלא היו צריכים להיאמר"

עמרי מילמן ושאול אמסטרדמסקי 11:5925.05.16

נתניהו וליברמן חתמו על ההסכם הקואליציוני בו סוכם כי ליברמן יקבל את תיק הביטחון וח"כ סופה לנדבר תקבל את תיק העלייה והקליטה. בנוסף יגדלו קצבאות השלמת ההכנסה ב-1.4 מיליארד שקל.

 

באירוע החתימה על ההסכם אמר נתניהו, "מאז הקמת הממשלה אמרתי שוב ושוב שבכוונתי להרחיב אותה, לכן אני מקבל היום בברכה את ליברמן וחברי סיעתו כשותפים חדשים וחשובים בקואליציה".

  

 

לדברי נתניהו, "ישראל זקוקה ליציבות שלטונית כדי להתמודד עם האתגרים שלפנינו וגם כדי לנצל את ההזדמנויות שלפנינו. אני מעריך את הניסיון של ליברמן, פעלנו במשותף למען ביטחונם ורווחתם של אזרחי ישראל".

 

ראש הממשלה הדגיש: "לצד האיומים והסכנות, יש גם הזדמנויות. אני מחויב לקידום תהליך השלום, אני מחויב לעשות כל מאמץ להגיע להסדר. לפני יומיים פה בכנסת אמר יו"ר המחנה הציוני כי יש הזדמנויות חדשות באזור שיכולות לסייע לקידום השלום. אני מסכים. על כן אני קורא שוב להרצוג ולחבריו להצטרף אלינו לממשלה רחבה, ממשלת אחדות אמיתית שתחזק את הלכידות בעם, את היכולת שלנו למצות את הסיכויים לשלום".

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן חותמים על הסכם קואליציוני בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן חותמים על הסכם קואליציוני צילום: גיל יוחנן

 

באירוע אמר ליברמן, "מהיום אנחנו עוד פעם שותפים חדשים ישנים. אני מודה לך על היכולת להתגבר על כל המשקעים. אני מודה ומתוודה שבינתיים עברתי ניתוח להארכת הפתיל הקצר. אני מקווה שזה עזר".

 

ליברמן הוסיף כי "ביטחונם של אזרחי ישראל הוא נושא החשוב ביותר. למען נושא זה עשינו מאמץ, השארנו את כל שאר הדברים בצד ואני מקווה שבאמת נוכל לעשות כל מה שרצינו לעשות. מודה לאנשים שעשו עבודה נהדרת בדרך לא פשוטה במשא ומתן הזה".

 

החתימה על ההסכם הקואליציוני התאפשרה לאחר שהלילה הגיעו השניים, ביחד עם שר האוצר משה כחלון, להסכמות על הנושאים שהיו במחלוקת.

 

סלע המחלוקת בין ישראל ביתנו לבין מפלגת כולנו היה סוגיית ההקצאה לטובת קצבה לקשישים שלא צברו די זכויות פנסיוניות. האוצר הקצה לטובת הפנסיה סכום של 1.4 מיליארד שקל – שלא הספיק עבור המטרה הזאת. אם רוצים להחיל את התוספת על כל הקשישים הזקוקים לקצבה משלימה, העלות עשויה להגיע ל-3 מיליארד שקל. בסיכום בין כחלון, ליברמן ונתניהו נקבע כי לא רק עולים יקבלו את התוספת אלא כל מי שיעמוד בקריטריונים שייקבעו. אולם הצדדים לא יודעים עדיין בכמה תגדל בפועל הקצבה לאדם. ההערכות הן כי מדובר במאות בודדות של שקלים. בכל מקרה הגידול, כך נקבע, יהיה הדרגתי, כך שבאוצר יצטרכו למצוא כבר בתקציב הנוכחי מקור תקציבי רק לחלק מהסכום.

 

ככל הנראה פרישת הסיוע תהיה על פני ארבע שנים אולם באוצר יעשו "ככל יכולתם" להקטין את פריסת התשלומים. מאחר ואין לסיכום מקור תקציבי המשמעות היא כי כחלון יצטרך לקבל החלטה היכן לקצץ בתקציב כדי לממן את הגדלת הקצבאות.

 

בדיון אמש לא הוחלט על המנגנון דרגו יגדילו את הקצבאות וכן הצדדים לא הגיעו להסכמה בנוגע למאפיינים על פיהם ייקבעו הזכאים כמו למשל גובה הפנסיה לה הם זכאים, האם ייעשו מבחני הכנסה חדשים וכו'.

 

בנוסף, גורמים בישראל ביתנו הוסיפו כי סוכם על סכום נוסף של 150 מיליון שקל לפתרון בעיות דיור ציבורי (כולל הוסטלים ומקבצי דיור).

 

ב"יש עתיד" תקפו את התוספת שניתנה לפנסיות, וטענו כי היא לא מספיקה, התייחסות אבסורדית מעט לאור העובדה שלפיד היה שר האוצר הקודם. לדבריהם, "חתימת ההסכם הקואליציוני על הרחבת הממשלה וכניסתה של ישראל ביתנו לקואליציה הם לא הישג אלא כניעה מבישה, בגידה באמון הציבור והפקרת הציבור. פתרון בעיית הפנסיות לא יכולה להיפתר בעלות של מיליארד וחצי שקלים בטח לא כאשר הם מחולקים רוחבית לכל אזרחי ישראל בפריסה ופריסה ל 4 שנים. מדובר בתוספת זעומה שאין בה כדי לסייע באמת למי שזקוק לכך. זאת חובה מוסרית של המדינה לפתור את בעיית הפנסיה, אנחנו יודעים שיש לכך כסף בקופת המדינה. כמי שהיו במשרד האוצר, אנחנו מכירים את המספרים באופן המפורט ביותר, ואפשר לפתור את משבר הפנסיה, זו רק שאלה של סדר עדיפויות. הממשלה הזאת הזניחה את העולים ואת הקשישים ועכשיו ליברמן חתם על זה את הגולל. התרמית היא אפילו גדולה יותר. כחלק מהעבודה של יש עתיד לסיוע לבני הגיל השלישי, נושא הפנסיות כבר תוקצב על ידי האוצר בכ - 1.3 מיליארד שקלים. התוספת שליברמן ואלקין מתגאים בה היא אחיזת עיניים".

 

יו"ר האופוזיציה ח"כ בוז'י הרצוג תקף את ההסכם היום בכנס אלי הורביץ של המכון הישראלי לדמוקרטיה ואמר "זה נכון שאמרתי לציבור הגדול זה אנחנו או הוא ונכון שיש פערים גדולים ביני לבין נתניהו, אך הייתי מוכן לסכן את כסאי וראשי הפוליטי כדי להושיט יד מנגד לטובת מהלך אזורי נדיר שאני לא יודע אם ישוב. מבוסס על שורת מנהיגים ערבים צעירים, חדשים, חזקים, שמאפיינים את המצב הגיאופוליטי באיזור.נטולי תסביך ישראל, או פחות תסביך, למדו את הלקח מקמפ-דיוויד ומבינים שהם צריכים להיכנס למהלך עם הושטת יד לישראל".

 

הרצוג הוסיף "אני לא תמים ידעתי עם מי אני מנהל משא ומתן, התקדמנו לא מעט, הגענו להבנות שמבוססות על מנהיגים מכל העולם, ייתכן שלו היינו מממשים את המהלך לא הייתם רואים אותי פה, היינו באחת מבירות המזרח התיכון, כנראה קהיר והיינו מקרינים לצעירים שיש תקווה וכיוון. צר לי שנתניהו החליט ללכת לכיוון אחר וחתך לממשלה קיצונית שהמשמעות שלה שלא נראה בקבינט שום צעד שייתן תקווה אלא צעדים שיביאו לאותו מצב, לסבבים נצחיים של כאב דמע ושכול. אני משוכנע מעל כל צל של ספק, כמי שפקד המון בתים של משפחות שכולות, אמרתי שאני מוכן לסכן את עתידי הפוליטי וללכת כנגד הזרם של המחנה שלי".

 

הרצוג התייחס לאירוע שכינסו נתניהו וליברמן ואמר "הקשבתי לדבריו ולדברי ליברמן. ליברמן מלמל כמה מילים באנגלית על הצורך במהלך מדיני, כמובן לא בעברית.

בסופו של דבר אם אנחנו עוסקים כאן בעתידה של מדינת ישראל, בכלכלה, הכיוון היה יכול להיות אחר ולאופטימיות יש משקל גדול בכלכלה. אותם מנהיגים ערבים שהיו מוכנים לקחת מנהיגות ולהושיט יד לכאן מסתכלים סביב ולא מבינים איך נתניהו יכול לממש את המילים שהוא מפריח לאוויר כשלצידו בנט וליברמן. נתניהו הפך לבין ערובה של ישראל ביתנו והבית היהודי, של סמוטריץ' וחבריו והחגיגה שראינו היום תהפוך ליום של עצב".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x