שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרויקטים

ה-BSA יוצא במבצע רישוי מיוחד לבדיקת חוקיות תוכנה

במסגרת מבצע "עסק חוקי", שייערך החל מה-17 באפריל ועד ה-10 ליוני, יוכלו מנהלי עסקים וחברות לבדוק אם התוכנות שלהם חוקיות ולהסדיר את נושא הרישוי ללא חשיפה משפטית ותשלום פיצויים

בשיתוף BSA 10:4017.04.16

עו"ד נעמי אסיא, היועצת המשפטית של ארגון BSA בישראל: "חוסר תשומת לב מצד הנהלות ארגונים עלול להוביל לסיטואציות מביכות בהן מנכ"לים ודירקטורים נחשפים לתביעות. המבצע מאפשר למנוע זאת באמצעות תהליך בדיקה והסדרה פשוט" ; עיקר החברות הנפגעות מנזקי השימוש הלא חוקי בתוכנות : מיקרוסופט, אוטודסק, אדובי וסימנטק.

 

ארגון ה-BSA יוצא במבצע מיוחד להסדרת התוכנות הבלתי חוקיות בקרב חברות ישראליות, זאת מבלי לחשוף את החברות לתביעות ותשלום פיצויים. לדברי עו"ד נעמי אסיא, היועצת המשפטית של ארגון ה-BSA בישראל, כשליש מכלל התוכנות שפועלות כיום במגזר העסקי אינן חוקיות, והנזק המצטבר למשק נאמד במאות מיליוני דולרים.

בתקופת המבצע, שיחל ב-17 באפריל ויימשך עד ה-10 ליוני, יוכלו בעלי עסקים ומנהלי ארגונים לבצע בדיקה של מערך התוכנה ולקבל ייעוץ ממומחים שיועמדו לרשותם על ידי BSA . יועצי הרישוי מטעם ארגון BSA יאפשרו לארגונים למפות את התוכנות ולבדוק היכן הרישוי אינו הולם את מצאי התוכנות הקיים. כמו כן, יכולים בעלי העסקים לפנות ישירות לספקיות התוכנה או למפיצים מהם קנו את התוכנות, ולבקש שיבצעו עבורם את הבדיקה.

 

לדברי עו"ד אסיא, על פי חוק זכויות יוצרים משנת 2007, הפיצוי ללא הוכחת נזק עבור כל תוכנה לא חוקית יכול להגיע עד 100 אלף שקלים לכל תוכנה. החברות אשר נפגעות יותר מכל מנזקי שימוש לא חוקי בתוכנות הן חברות כגון אוטודסק (Autodesk) ,  אדובי (Adobe) , מיקרוסופט (Microsoft) , סימנטק (Symantec) ועוד. לדברי עו"ד אסיא, נתבעו בשנה שעברה לא מעט חברות ששילמו פיצויים גבוהים בהתאם לחוק ובנוסף נאלצו לרכוש גם את התוכנות עצמן. "הפיצויים הכספיים הנם כאין וכאפס לעומת החשיפה המביכה לחברה ומנהליה", מוסיפה אסיא. "אף מנכ"ל לא רוצה להיתפס עם תוכנות ללא רישוי ולהיתבע. שנים לאחר מכן, כל חיפוש עליו, או על החברה בגוגל יעלה מיד את כל הפרטים על השימוש בתוכנות הלא חוקיות. זו הסיבה שלרוב קיימת מודעות בקרב הנהלות, ואם רק מסבים את תשומת לבן הן מוכנות להיכנס להסדרי רישוי".

 

 

עו"ד אסיא מוסיפה כי, מלבד העניין הכספי נחשף ארגון שמטמיע תוכנות בלתי חוקיות לסכנות רבות. "לא פעם, כאשר אנו יושבים עם מנהלי ארגונים ומסבירים להם אילו שירותים היו מקבלים לו קנו את התוכנה בצורה מסודרת, או מסדירים את הרישוי שלה, הם מופתעים", מסבירה אסיא. "שכן, הם מבינים כי החיסכון כביכול משימוש לא חוקי, חשף אותם לווירוסים, נוזקות, התקפות סייבר, זליגת מידע ואף סיכן את לקוחותיהם".

 

סוגי הפרת זכויות היוצרים הם מגוונים ולא מסתכמים רק בשימוש ללא רישוי. כך למשל, יש ארגונים המשתמשים ביישומים המיועדים לשימוש אקדמי בלבד בעוד הם פועלים במסגרת פעילות מסחרית, או תוכנות שנועדו לשימוש לתקופת ניסיון בלבד ומוטמעות אחר כך בארגון.

 

ארגון ה-BSA מבהיר, כי לאחר תום מבצע "עסק חוקי" ב-10 ליוני, הוא יחזור לנקוט בשורה של צעדים לאכיפת החוק ואיתור חברות העושות שימוש בתוכנות לא חוקיות. כנגד אלו שיתפסו יופעלו מלוא הסנקציות הקבועות בחוק. עם זאת, מבהירים בארגון כי: "המטרה שלנו אינה להגיע לבתי משפט ואכיפה, אלא לאפשר למנהלי הארגונים להסדיר את נושא רישוי התוכנה באופן חוקי".

 

בדוק את עצמך: האם בעסק שלך נעשה שימוש בתוכנות חוקיות? לבדיקה לחץ כאן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x