$
בארץ

בתוך שעה וחצי הגידול נעלם

בשורות טובות לגברים: מדענים ממכון ויצמן פיתחו שיטה מהפכנית לטיפול בסרטן הערמונית - במהירות ובלי סיכונים. הטיפול החדשני מאפשר להסיר את הגידול הסרטני ללא חשש לפגיעה בדרכי השתן ובתפקוד המיני

רותם אליזרע, ידיעות אחרונות 09:3503.04.16
סרטן הערמונית הוא הנפוץ ביותר בישראל, ומספר הגברים המאובחנים כחולים בשלבים המוקדמים של המחלה נמצא בעלייה דרמטית בשני העשורים האחרונים. שיטה מהפכנית שפותחה במכון ויצמן נושאת עימה בשורות טובות - ומהירות - לחולים, כך חושף היום "ידיעות אחרונות".

 

במצב כיום עומדים החולים בסרטן הערמונית בפני דילמה: האם לעבור ניתוח בערמונית או טיפולי הקרנה — הכרוכים בסיכונים של אין אונות ולעיתים היעדר שליטה על דרכי השתן - או להישאר תחת "מעקב פעיל", מה שעלול לגרור סיכון להתקדמות המחלה. רוב החולים בוחרים בחלופה השנייה.

 

שיטת טיפול חדשה של שני מדענים ממכון ויצמן, פרופ' אביגדור שרץ ופרופ' יורם סלומון, מאפשרת לחולים לחמוק מהברירה הקשה שבין טיפול פולשני לבין מעקב פעיל ללא טיפול. השיטה מאפשרת השמדה נקודתית של בלוטת הערמונית המכילה את הגידול הסרטני מבלי לפגוע באונות המינית ובשליטה בדרכי השתן.

אילוסטרציה. השמדה נקודתית של בלוטת הערמונית המכילה את הגידול הסרטני אילוסטרציה. השמדה נקודתית של בלוטת הערמונית המכילה את הגידול הסרטני צילום: בלומברג

 

אז איך עובדת השיטה? הטיפול מתבצע באמצעות אינפוזיה שמוזרקת לווריד למשך 10 דקות ובה חומר שנקרא "טוקד" שאינו רעיל לרקמות הבריאות שמסביב לגידול. מיד לאחר קבלת האינפוזיה מתבצעת חשיפה מבוקרת בת 22 דקות של הרקמה הנגועה לאור באמצעות סיבים אופטיים מזעריים המוחדרים לגוף החולה. הארת אזור הגידול מעוררת תגובת שרשרת אשר בסופה מושמד הגידול כולו מבלי לפגוע ברקמות האיברים הבריאים הסמוכים כמו צינורית השתן או העצבים השולטים באונות של המטופל. ההליך הרפואי אורך רק שעה וחצי, והתרופה עוזבת את מחזור הדם במהירות בתוך שלוש־ארבע שעות.

 

השיטה החדשה מבוססת על מחקר בן כ־20 שנה במעבדותיהם של פרופ' שרץ במחלקה למדעי הצמח ופרופ' סלומון במחלקה לבקרה ביולוגית במכון ויצמן - שיתוף פעולה שנולד בשיחות מסדרון בין שני חברים. "לא חשבנו לעצמנו 'איך נרפא את סרטן הערמונית'", נזכר פרופ' שרץ. "היינו סקרנים לגבי האפשרות למצוא שיטה שתשלב בין עקרונות פוטוסינתזה לידע שלנו על סרטן כדי להשמיד באופן ממוקד רקמות סרטניות מבלי להרוס את הרקמות הבריאות שמסביבן".

 

מקסיקו ערכו בדיקה בשיטה החדשה ומצאו שבכ־80 אחוז מהחולים שקיבלו טיפול לא נצפו גידולים בערמונית בשנה שלאחר מתן הטיפול וגם לא אותרו בעיות אין אונות או שליטה במתן שתן. לאחרונה הסתיים בהצלחה באירופה ניסוי קליני נוסף שבו השתתפו יותר מ־400 חולים ב־11 מדינות. המעקב נמשך שנתיים וגם הוא הניב תוצאות טובות ללא תופעות לוואי.

 

לאחרונה אישר משרד הבריאות טיפול ב־50 חולים, ובשבוע שעבר התקיים הטיפול הראשון על ידי פרופ' ג'ק בניאל, מנהל המרכז לאבחון ולטיפול בסרטן הערמונית במרכז הרפואי רמת אביב. "אנחנו מעריכים שהניתוח הזה מתאים למאות גברים חולים בישראל. אנחנו יודעים שבמרכז הסרטן בניו־יורק התחילו לעשות את הניתוח הזה כניסוי גם על חולים בסרטן הכבד והוושט והם נמצאים בשלב הניסויים הקליניים, ואנו מקווים שהטיפול יוכל לסייע גם לסוגי סרטן נוספים".

 

רפאל הררי, הבעלים של חברת "Steba Biotech" שפיתחה את הטיפול, אמר כי "שיטת הפיתוח הזו יכולה להציע את הטיפול המתאים לחולה, ובד בבד לשמור על איכות החיים שלו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x