שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ראיון כלכליסט

מיקו צרפתי: "בדוראד יש חשד לשחיתות, ואצלנו מפטרים עובדים"

מאבקי השליטה בין בעלי תחנת הכוח הפרטית דוראד מוציאים מהכלים את יו"ר ועד עובדי חברת החשמל. "עלי אוסרים לתת שירות לתחנות אחרות וגורם פרטי גורף מיליונים. מי מרוויח מזה", הוא שואל

ליאור גוטמן 06:5814.01.16

"אני קורא על ההתנהלות של המדינה בעניין דוראד וסכסוך הבעלים שם, ומתפוצץ - אף אחד לא שואל את השאלות הנכונות", אומר ל"כלכליסט" יו"ר ועד עובדי חברת החשמל, דוד (מיקו) צרפתי. "בוא תסביר לי איך קצא"א (המחזיקה בדוראד 37.5% - ל"ג), שהיא חברה בשליטת ממשלת ישראל, מקבלת אישור להחזיק ולהפעיל תחנות כוח? זו שחיתות שכזו, ואחר כך היא עוד מוכרת את אישור התחזוקה של התחנה לאדלטק, שיגרוף על זה מיליונים". 

 

 

 

צרפתי רואה כיצד בזמן שהמדינה אינה מקדמת רפורמה שתסדיר את משק החשמל ואת פעילות חברת החשמל, מצד אחד חברות פרטיות תופסות נתחים הולכים וגדלים במשק החשמל. ומנגד, המדינה אוסרת על חברת החשמל להקים תחנות כוח בעצמה או להשתתף בתחזוקת התחנות הפרטיות.

 

"בזמן שדוראד מתנהלת כפי שהיא מתנהלת, לי יש מאות עובדים שהולכים הביתה, כי על פי חוק לא מרשים לנו לתחזק תחנות כוח. יש לי עובדים שמתמקצעים בתחום, אבל באים כל החכמים האלה שממציאים חוקים כדי שאסור יהיה לי לבנות תחנות או לתת שירות (לתחנות אחרות). אסור לי כלום", אומר צרפתי. "והנה, בא גוף פרטי וגורף מיליונים ואני צריך להתמודד עם זה שמפטרים עובדים. זו שערוריה! למה הפקידים והשרים דחפו לחוק הזה, למה?"

 

תחנת הכוח של דוראד באשקלון תחנת הכוח של דוראד באשקלון צילום: בני מור

 

צרפתי, יש לחדד, מדבר מתוך אינטרס. חברת החשמל נמצאת בימים אלו במהלך רפורמה תוצרת בית, יוזמה של ההנהלה בתיאום ועד העובדים, שבמסגרתה היא משחררת עובדים ותיקים לפנסיה מוקדמת. ב־2015 היא שחררה כ־460 עובדים ואילו בשנה הקרובה היא מתכננת לשחרר עוד 600. זאת, בלי שינוי ארגוני בחברה.

 

צרפתי היה מאוד רוצה שבמקום לשחרר את העובדים, ייקחו אותם לתחזק את דוראד או תחנות פרטיות אחרות. אולם רשות החברות הממשלתיות החליטה - אולי בצדק - שהמדינה לא צריכה להחזיק בתחנות כוח פרטיות או לתחזק אותן, ולכן העבירה את התחזוקה לאדלטק וזורלו. גם את האחזקות בדוראד המדינה רוצה למכור, כדי לא להיות רגולטור ובעלים בו זמנית.

 

אולם בינתיים, חברת קצא"א שמוחזקת על ידי מדינת ישראל אך אינה נחשבת לחברה ממשלתית בשל החיסיון המיוחד שניתן לה, שותפה באחזקת תחנה פרטית. האבסורד הוא שסעיף 60ד9 לחוק משק החשמל קובע ש"חברה ממשלתית או חברת בת ממשלתית, המחזיקה אמצעי שליטה (בתחנת כוח), לא תעסוק בתכנון הנדסי של תחנות כוח, בהקמת תחנות כוח" ולא בשום אספקט של החזקת תחנת כוח. בנוסף, "חברה ממשלתית או חברת בת ממשלתית בעלת רישיון לייצור חשמל, לא תעסוק בעיסוקים כאמור בעבור תאגיד אחר".

 

"לך תדע מי מרוויח פה. זה נראה לי שחיתות וזה מריח לא טוב", אומר צרפתי. "ומי הולך אחרי זה לעבוד בקצא"א? פקידי האוצר. זו שערורייה שאתה נדרש לפטר עובדים ואתה שומע כזה דבר. המדינה מפסידה, עובדים מפסידים - ומישהו מרוויח. אם אני אפעיל את הכוח שלי יגידו שאני מושחת, אבל כאן זו חברה ממשלתית שהעבירה חוזה לאדלקטק ואף אחד לא שואל שום דבר. זה לא מעניין שמפטרים עובדים וגורם פרטי מרוויח מזה? אני כבר לא יודע מה לחשוב".

 

פנית למישהו בנידון? להסתדרות? לאוצר?

"מה אני יכול לעשות? מישהו ייתן לי לשבות על זה? יגידו שאני מושחת. מי יגן על העובדים? תשאל את ניסנקורן וכחלון למה מפטרים עובדים בחברת החשמל? למה לא נותנים לי להתחרות? אולי הייתי מוריד את המחיר של דוראד כי יודעים שאנחנו מקצועיים".

 

ממשרד האוצר, שאחראי על התנהלות קצא"א, סרבו להתייחס.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x