$
בארץ

מגדל הפיקוח החדש עומד ריק מהיום שנפתח

לכלכליסט נודע כי מגדל הפיקוח החדש שהוקם בעלות של 100 מיליון שקל, לא מאויש מאז שהושק ביוני בגלל מחאת הפקחים על מחסור במספרם

רוני זינגר 06:5807.10.15

בחודש יוני האחרון התקיים טקס חגיגי שבו הושק מגדל הפיקוח החדש בנתב"ג, שגובהו 100 מטר. שר התחבורה ישראל כץ קבע את המזוזה, ורשות שדות התעופה התגאתה במגדל משוכלל שכולל ציוד טכנולוגי מתקדם וחלונות פנורמיים גדולים. אלא שמיד לאחר הטקס החגיגי ננעל המגדל ומאז לא נפתח והוא עומד ריק מפעילות. הסיבה: מחסור חמור בפקחי טיסה שיאיישו את המגדל, וסירובם של פקחי הטיסה הקיימים לעבור לעבוד במגדל ללא הגדלה משמעותית של כוח אדם.

 

בשיחות סגורות מספרים פקחים בנתב”ג על עומסי עבודה כמעט בלתי–אפשריים הנובעים, בין השאר, ממספר נמוך של כ־55–60 פקחים המועסקים בנתב”ג בפועל, בעוד התקן עומד על 70. עוד טוענים הפקחים על מסגרת עבודה של 230–240 שעות חודשיות בעוד התקן עומד על 170 שעות חודשיות בלבד. חריגות אלה מביאות להכבדה גדולה בעומס הטיסות וכתוצאה מכך להגברת הסיכוי לתאונות בהמראות ונחיתות.

 

מגדל הפיקוח החדש. אין מי שיאייש אותו מגדל הפיקוח החדש. אין מי שיאייש אותו צילום: יאיר שגיא

 

לפי גורמים המעורים בנעשה, גם כוח האדם שכבר עובד היום, סובל קשות ממחסור בהדרכות ובאימוני סימולטור, שכן אין די חונכים ותיקים להפעלת הסימולטור והעברת ההדרכות.

 

כתוצאה מכך, לפני כמה שבועות אירע אירוע בטיחותי כאשר אחד הפקחים הפעיל שתי עמדות תצפית - עמדות שהיו אמורות להיות מאוישות בשני פקחים שעובדים במקביל.

בנוסף, בחודש יוני האחרון נודע כי אירוע בטיחות שבו רכב חצה מסלול טיסה, אירע במשמרת של פקח שהתלונן קודם לכן על עייפות לאחר שעבד שש משמרות בשמונה ימים. הפקח הושעה מעבודתו מיד לאחר האירוע.

 

 

מרש”ת נמסר: “בימים אלה נמצאת הנהלת רש”ת במשא ומתן עם הוועדים המייצגים את העובדים ברשות שדות התעופה ובכלל זה פקחי הטיסה לקראת הסכמי השכר הקיבוציים. במהלך השנה האחרונה קיימה הנהלת רש”ת פגישות רבות עם ועד העובדיםוהגיעה עמו להבנות לגבי תוספות כוח אדם למשרות ניהול כדי לתת מענה מלא למעבר פיקוח הטיסה למגדל החדש ובכלל זה גיוס של פקחים נוספים מעבר לצפי קליטת הפקחים משדה התעופה בהרצליה (הממתין להחלטות בדבר המשך פעילותו). נכון להיום במגדל הפיקוח בן־גוריון 67 פקחי טיסה, כמות פקחים המאפשרת איוש כל המשמרות וניהול התעבורה האווירית בצורה בטוחה”.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x