שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

צייר לי עיר

האדריכל ברוך משולם בן ה-89 סייר בשנתיים האחרונות ברחבי ת"א-יפו ורשם בעט דק מבנים ישנים וחדשים. אחרי שאסף עשרות רבות שכאלה הוא הוציא אותם בספר ובמגדל שלום מתקיים תערוכה שמציגה חלק מהם

דוד הכהן 16:2317.07.15

האדריכל התל אביבי הוותיק ברוך משולם בן ה-89 החליט לפני כשנתיים לצאת ממשרדו בו עבד יחד עם אשתו האדריכלית גילה, לסיורים ברחבי תל אביב-יפו כדי לרשום כדבריו "בעט דק, בטוש שחור ללא צבע או צללים וביד חופשית, ללא שימוש בכלי שרטוט או במחשב" בתים בעיר להם היסטוריה וגם בתים ומגדלים חדשים שנבנו בשנים האחרונת בעיר.

 

"במקרים בהם עצים או צמחיה גדלו וכיסו חלקי בניינים, נטלתי לעצמי את החופש לחשוף ולגלות את המבנה. כמו כן, היו רישומים בהם "ניקיתי" את סביבות המבנים מחוטי חשמל ופסולת אחרת", מספר משולם.

 

הוא נולד בסופיה בירת בולגריה. במהלך מלחמת העולם השניה נושלו יהודי סופיה מבתיהם, ברוך גורש מהקולג' האמריקני בו למד וגלה עם משפחתו לעיר השדה פָּאזָארְדְזִ'יק. היה זה השלב שלפני הגירוש למחנות ההשמדה. למרבה המזל, פלישת הכוחות הרוסיים הצילה את חייהם של יהודי בולגריה והחזירה אותם לבתיהם.

 

לאחר המלחמה השלים ברוך בכוחות עצמו את לימודי התיכון והמשיך ללימודי האדריכלות בפוליטכניקום של סופיה. אחרי הקמת מדינת ישראל עלה לארץ ב-1950 במסגרת תנועת נוער. בהדרגה גם הצטרפו אליו יתר בני משפחתו.

 

בשנת 1956 נשא לאשה את גילה פלמן, בת למשפחות מראשוני היישוב. לאחר שסיימה את לימודי האדריכלות בטכניון הצטרפה גילה, בשנת 1964, למשרדם המשותף.

 

במהלך יותר מ-50 שנה תכנן משרדם מאות פרוייקטים – בתים פרטיים, מבני צבור ובנייני משרדים. ביניהם מגדל נאות אביב, מגדל המגורים הגבוה ביותר בתל אביב בשעתו, את מלון גלי זוהר, המלון הראשון על חוף ים המלח, מבנים בשטח המכללה לחינוך ע"ש דוד ילין בירושלים, ומבני טרמינל עבור נמל התעופה באילת ונמל התעופה עטרות בירושלים. הם גם זכו בפרס על תכנון יד זכרון לראש ממשלתה הראשון של קונגו פטריס לומומבה.

 

לאחר שאייר עשרות מבנים בתל אביב יפו הוא החליט לפרסמם בספר שיצא לאחרונה לאור. בנוסף, במגדל שלום מתקיימת תערוכה עם חלק מאיוריו.

 

 

 

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x