שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

עוד מכה לשקיפות במקרקעי ישראל

השבוע החליטה מועצת מקרקעי ישראל לקצר את פרסום סדר היום של ישיבותיה לשבוע בלבד. גורמים בענף: פגיעה ביכולת הציבור להשפיע על החלטות כמו מחיר למשתכן ושיווקי קרקע לבנייה

אמיתי גזית 08:3902.07.15

פרק הזמן הנדרש לפרסום סדר היום לפני ישיבות מועצת מקרקעי ישראל קוצר בשבוע. כך החליטה המועצה ביום שני. בעקבות טענות על חוסר שקיפות בדיוני המועצה החליט שר הבינוי הקודם אורי אריאל שכל הנושאים שעל סדר היום יפורסמו לציבור 14 ימים לפני הדיון.

 

 

הדבר נועד לאפשר לחברי המועצה ללמוד את הנושא ואת השלכותיו ולגופים שונים להגיב ובכך לנסות להשפיע על החלטות המועצה. כעת עולה חשש שקיצור פרק הזמן המחייב לשבעה ימים בלבד יאפשר לשר האוצר משה כחלון, המכהן גם כיו"ר המועצה, להעביר החלטות במהירות ובלי שהציבור יוכל לעמוד על המשמעות שלהן. כך לדוגמה, בעוד שבועיים צפויה המועצה לקבל החלטות דרמטיות באשר לשיעור ההנחות במכרזי מחיר למשתכן, אך למרות זאת עד עתה לא פורסם בפומבי תוכן ההחלטות כמתבקש.

 

"החלטות מתקבלות במחשכים"

 

המועצה היא הגוף המתווה את מדניות ניהול הקרקעות של מדינית ישראל, מדניות אותה מיישמת רשות מקרקעי ישראל. כאמור, יו"ר המועצה הוא שר האוצר, חברים בה גם נציג ראש הממשלה, סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, נציג שר הפנים, נציג שר החקלאות, נציג שר הבינוי, נציג שר המשפטים, נציג השר להגנת הסביבה ושני נציגי קק"ל.

 

יל גן־מור. אפילו חברי המועצה לא מבינים על מה הם מצביעים יל גן־מור. אפילו חברי המועצה לא מבינים על מה הם מצביעים צילום: תומי הרפז

 

גורמים בכירים בענף הנדל"ן ומשפטנים גורסים כי קיצור התקופה המאפשרת לעיין בנושאים שיעלו לדיון הוא מכה קשה ליכולת להתנגד להחלטות המועצה. לדברי עו"ד גיל גן־מור, מנהל היחידה לזכויות חברתיות־כלכליות וראש תחום הזכות לדיור באגודה לזכויות האזרח, "מדובר באחד הגופים הכי לא שקופים במדינה. גם כך החלטות המועצה מתקבלות במחשכים כי לא מפרסמים פרוטוקולים באופן קבוע, למרות שבדרך כלל מתקבלות בו החלטות הרות גורל, למשל אופן שיווק קרקעות המדינה, מתן פטורים ממכרזים על קרקע לגופים שונים, או פיצוי לחקלאים על הסבת קרקע למגורים".

 

גן־מור מוסיף כי "בעבר בג"ץ חייב את הממשלה ליטול מהמועצה את הסמכות להחליט על הקריטריונים לזכאות לרכוש דירה במסגרת מחיר למשתכן. גם כשאנחנו כבר יודעים מה על סדר היום ושולחים מכתב, אין לנו מושג מה נעשה איתו, האם מישהו קרא והתייחס. ברור שקיצור הזמן יקשה עלינו עוד יותר, אך יקשה גם גם על החברים במועצה, שלא יוכלו להבין מה המשמעות ההחלטות שעליהן הם מתבקשים להצביע".

 

לקראת תחרות על שיווקי הקרקע?

 

בתוך כך, בישיבתה האחרונה של המועצה התקבלו החלטות ליישום תוכניתו של שר האוצר להוזלת מחיר הדירות. כך הוחלט על הקמת הוועדה לתכנון ופיתוח שתעניק הרשאות לתכנון ושיווק קרקעות לצורך בנייה למגורים. המשמעות היא שגופים נוספים כמו חברת דירה להשכיר או עמידר יוכלו לשווק קרקעות ולהתחרות ברמ"י. בנוסף אושרו העקרונות להסכם מימון שיקוע מסילות הרכבת בחיפה ולמימוש פרויקט חזית הים העירונית בחיפה. לפי העקרונות שאושרו, רשות מקרקעי ישראל תממן 800 מיליון שקל מעלויות השיקוע בקטע שבין מתחם הרכבת חיפה מזרח לבין חיפה־אל עתיקה, בכפוף לחתימת הסכם מפורט עם עיריית חיפה, שבו היא מתחייבת לקדם בשטחה תשע תוכניות מגורים בהיקף של כ־7,600 יח"ד.

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x