שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

מענקים של 3 מיליארד שקל ליזמים שיבנו בפריפריה

במענה לביקורת על היעילות הנמוכה של מכרזי מחיר למשתכן באזורים שבהם מחיר הקרקע נמוך, מתכנן שר האוצר להביא לאישור קבינט הדיור תוכנית מענקים רחבה ליזמים. ההתחייבויות התקציביות של הממשלה מעמידות בספק את ההיתכנות

אמיתי גזית 06:5802.07.15

שר האוצר משה כחלון עומד לקבל החלטה שתטלטל את שוק הנדל"ן בישיבת מועצת מקרקעי ישראל שתתקיים בעוד כשבועיים, כך מעריך גורם בכיר בשוק. באותה ישיבה צפוי כחלון, שהוא גם יו"ר המועצה, להעביר שורת החלטות באשר לאופן יישומה של התוכנית מחיר למשתכן. נראה כי ההחלטה הדרמטית מכל היא באשר לשיעור ההנחה שיקבל יזם בחתימת הסכם לחכירת קרקע לבנייה.

 

לפני כשבועיים החליט קבינט הדיור כי השיטה תיושם ברוב המכרזים לחכירת קרקעות המדינה. על פי השיטה המדינה מציעה את הקרקע בהנחה והזוכה במכרז הוא היזם שהתחייב למחיר הזול ביותר לדירה. אלא שהצלחתה של התוכנית טמונה בפרטים הקטנים ועל רבים מהם מתנוסס עדיין סימן שאלה, שאולי ייעלם לאחר הישיבה.

 

ההנחה שיקבל יזם אמורה להתגלגל בסופו של דבר לרוכשי הדירות, אלא שבאזור הפריפריה מחיר הקרקע נמוך ממילא וקיים חשש כי הנחה, גבוהה ככל שתהיה, לא תספיק להשפיע על מחירה הסופי של הדירה. חיים ביבס, יו"ר השלטון וראש עיריית מודיעין, סיפר ל"כלכליסט" כי בחמישי שעבר הודיע כחלון במפגש שלו עם עשרות ראשי רשויות כי בכוונתו להקצות 3 מיליארד שקל להעמקת ההנחה בפריפריה. ככל הנראה התקציב יאפשר לתת מענקים ליזמים שיבנו בפריפריה וכך לאפשר להם להוזיל את מחיר הדירות שהם משווקים אל מעבר לסכום שחסכו במחיר הקרקע.

 

משה כחלון משה כחלון צילום: עומר מסינגר

 

לפני כשבוע פורסמו זוכים במכרזים לחכירת קרקע לבניית 2,300 דירות בישוב חריש, הצצה בתוצאות מאפשרת להבין את גודל המענק שתצטרך המדינה לתת. מחיר הקרקע הממוצע ליחידת דיור עמד על כ־20 אלף שקל ובחלק מהמתחמים היה רק כ־7,000 שקל.

 

בקבינט הוחלט כי שיעור ההנחה על הקרקע יהיה 10%–60%, כלומר הנחה בשיעור הגבוה ביותר האפשרי מסתכמת בלא
יותר מ־12 אלף שקל לדירה, ואילו דירות בישוב נמכרות בכ־900 אלף שקל ואף יותר.

 

בנוסף, המועצה תצטרך להכריע באשר למנגנון לקביעת שיעור ההנחה. מחיר הבסיס של קרקע נקבע באמצעות השמאי הממשלתי וגבול הטעות של השמאות הוא כ־10%–20%. כך יכול להיווצר מצב שהנחה של 15%, למשל, תפצה רק על הטעות של השמאי והמחיר הסופי של הקרקע יהיה כמחירה בשוק ואולי אפילו יקר יותר.

כמו כן, לא הוכרע עדיין מה יהיה מפרט הדירה שידרשו היזמים לספק. יש לכך השפעה מצד אחד על המחיר הסופי שיוכלו יזמים להציע, ומצד אחר על איכות החיים של רוכשי הדירות.

 

בנוסף, עלו הצעות לקבוע מחיר גג מקסימלי לדירות וזאת במטרה להבטיח כי מחירן הסופי יהיה אטרקטיבי. מאידך, מחיר גג נמוך מידי עלול להרתיע יזמים.

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x