$
בארץ

גם קטאר בעסק: רוואבי - עיר ל-25 אלף תושבים ב-1.2 מיליארד דולר

כמעט בלי לשים לב, בהרי השומרון, בין רמאללה לירושלים, קמה לה העיר המתוכננת הראשונה שנבנתה ברשות הפלסטינית - רוואבי. סיירנו ברחבי העיקר שבינתיים ריקה מתושבים וביררנו מי היזם ששפך את הכסף

שי סלינס 16:5823.06.15

כמעט בלי לשים לב, בהרי השומרון, בין רמאללה לירושלים, קמה לה העיר המתוכננת הראשונה שנבנתה ברשות הפלסטינית - רוואבי.

 

אחרי שנים ארוכות של עיכובים שכללו חיבור בתי העיר לרשת המים והרחבת כבישי הגישה לעיר - אלף הדירות הראשונות כבר מוכנות וצפויות להתאכלס בסוף החודש - עם תום הראמדן. בשלב הבא של הפרויקט, העיר אמורה להכיל כ-6,000 יחידות דיור כאשר מספר התושבים יגיע לכ־25 אלף. בשלב הסופי, שכרגע נראה קצת רחוק מדברים ברוואבי על כ-40 אלף תושבים.

 

סיירנו בעיר במסגרת יוזמת ז'נבה והגענו למסקנה שאם מתעלמים לרגע מדגלי פלסטין שנמצאים כמעט בכל מקום בעיר והעובדה הפשוטה שלא מומלץ להיכנס לשם, מדובר במקום שעושה חשק לגור בו. כ-6,300 ק"מ רבועים של רחובות מצוחצחים, פארקים ירוקים, אמפיתיאטרון ענק, מגרש ספורט, מדרכות רחבות ונוף מרהיב מכל מקום - גורמים לנו לשכוח לרגע שמדובר במקום שנמצא כמה דקות נסיעה מהמקום שבו נרצח דני גונן, תושב לוד בן 25, רק בשבוע שעבר.

 

רוואבי תוכננה עם מחשבה רבה במטרה לשמור על איכות חיים גבוהה של תושביה הכוללת שימוש רב באנרגיה ירוקה. בעיר ניתן גם למצוא מקומות בילוי כגון מסעדות, בתי קולנוע בסטנדרט בינלאומי, חנויות אופנה, בנקים, בתי ספר, ספרייה, שירותי בריאות ותחנת משטרה.

 


 

היזם של הפרויקט הוא איש העסקים הפלסטיני־אמריקאי בשאר אל־מסרי, שכבר השקיע כ-1.2 מיליארד דולר. עם זאת, גם אם כל הדירות יימכרו בהתאם לתכנון, ספק אם מדובר בהשקעה כלכלית כדאית. אל־מסרי לא מעוניין שירכשו בפרויקט שלו דירות להשקעה. יתרה מכך, הוא מעוניין שכל מי שיעבור לגור בעיר לא יצטרך לצאת ממנה כל בוקר לעבודה - הוא לא מעוניין לבנות "עיר שינה". נכון לעכשיו אל-מסרי מכוון למעמד הביניים הפלסטיני ולערבים הישראלים משפרי המגורים.

 

"הפרויקט נועד ליצור משהו חדש לפלסטין. ההשקעה של 1.2 מיליארד דולר היא רק השלב הראשוני - ייתכן שנצטרך להוסיף עוד כמה מאות דולרים בשלבים הבאים", אומר לנו אל-מאסרי. לגבי המימון של המיזם אומר אל-מאסרי: "המימון של הפרויקט הוא באמצעות החברה שלי ושל חברה בבעלות מלאה של ממשלת קאטר".

 

הדירות בעיר הן בגודל של 230-90 מטר כאשר טווח המחירים נע בין 180-60 אלף דולר לדירה ומכירתן מתבצעת במרכז אירוח מפואר - קצת מעל לאמפיתיאטרון המכיל 15 אלף מקומות. 

 

 

 ה"קיסריה" של רוואבי - 15 אלף מושבים ה"קיסריה" של רוואבי - 15 אלף מושבים צילום: יוזמת ז'נבה

 

 השכונה התחתית של רוואבי - מחירים זולים יותר השכונה התחתית של רוואבי - מחירים זולים יותר צילום: יוזמת ז'נבה

 

 

 

רוואבי רוואבי צילום: עמית שאבי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x