$
בארץ

איתן כבל ניצח את שלי יחימוביץ': ישמש יו"ר ועדת הכלכלה

כבל זכה לרוב של 13 מול 8 בבחירות שערכה סיעת המחנה הציוני; במקביל, כמעט הושלמה הרכבת ועדת הכספים - מיקי זוהר, נאוה בוקר, נורית קורן ואורן חזן יהיו נציגי הליכוד, רחל עזריה ואלי כהן - נציגי כולנו; במחנה הציוני לא קבעו עדיין את הנציגים לוועדה

עמרי מילמן 18:4701.06.15

ח"כ איתן כבל יהיה יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת - כך נקבע היום בעקבות בבחירות חשאיות שהתקיימו בסיעת המחנה הציוני, בהן התמודד מול ח"כ שלי יחימוביץ. הבחירות התקיימו לאחר שנכשלנו נסיונות להגיע להגיע להסכם בין השניים - כבל זכה ברוב של 13 לעומת 8.

 

 

יחימוביץ אמרה: "איתן הוא פרלמנטר מעולה ומנוסה, ואני בטוחה שינהל את הוועדה בכישרון רב. זו היתה התמודדות הוגנת ונקייה, שנעשתה ברוח טובה, ולמפלגות רבות אחרות יש מה ללמוד מאיתנו".

 

מלבד איתן כבל יכהנו עוד שני חברי כנסת מטעם המחנה הציוני בוועדת הכלכלה. שאר חברי האופוזיציה יהיו עיסאווי פריג' ממרצ, יעקב פרי מיש עתיד ודב חנין ועבד אלחכים חאג' יחיא מהרשימה המשותפת. בצד הקואליציה בוועדה יהיו חברי הליכוד נאוה בוקר, דוד ביטן ונורית קורן; נציגת מפלגת כולנו - טלי פלוסקוב, מש"ס - יצחק וקנין וכן נציג של יהדות התורה.

 

במסגרת תפקידו, יכול יו"ר ועדת הכלכלה להעלות לסדר היום נושאים מרכזיים הנוגעים לענפי המשק השונים, כמו הגז; ואולם היכולת שלו להשפיע על ההחלטות המהותיות - מוגבלת.

 

מדובר בתפקיד המשמעותי ביותר שניתן באופן מסורתי לח"כ מהמפלגה הגדולה באופוזיציה. בכנסת הקודמת מילא את התפקיד ח"כ אבישי ברוורמן, שפרש לאחרונה מהחיים הפוליטיים.

 

עוד תפקיד יו"ר ועדה ניתן כבר לח"כ קארין אלהרר ממפלגת יש עתיד, שתעמוד בראש הועדה לביקורת המדינה

 

איתן כבל איתן כבל צילום: שאול גולן

 

במקביל, כמעט הושלמה מלאכת הרכבת אחת הועדות החשובות ביותר בכנסת - ועדת הכספים. מרבית חברי הוועדה יהיו נציגים חדשים, שטרם כיהנו כחברים בה או בכנסת בכלל. יו"ר הוועדה, כפי שסוכם בהסכמים הקואליציוניים יהיה משה גפני מיהדות התורה. ארבעת הנציגים של מפלגת הליכוד יהיו מיקי זוהר, נאוה בוקר, נורית קורן ואורן חזן. ממפלגת כולנו ישבו בוועדה רחל עזריה ואלי כהן. הבית היהודי שיבץ את בצלאל סמוטריץ' (סלומיאנסקי, היו"ר בכנסת הקודמת, יהיה יו"ר ועדת חוק, חוקה ומשפט), וש"ס - את יצחק וקנין.

 

האופוזיציה תשלח לוועדת הכספים את מיקי לוי מיש עתיד, זהבה גלאון ממרצ, אורלי לוי אבקסיס מישראל ביתנו, ואחמד טיבי ובאסל גטאס מהרשימה המשותפת. למחנה הציוני יהיו שלושה נציגים, אך זהותם טרם נקבעה.

  

ועדת הכספים היא אחת הועדות המשמעותיות ביותר בכנסת שכן היא זו שבוחנת ומאשרת את התקציב בצורה מעמיקה וכן מאשרת העברות תקציביות שמעלה האוצר במהלך השנה. לפיכך, במידה רבה יכולת הפעולה של שר האוצר תלויה בה. במהלך המשא ומתן הקואליציוני ניסה כחלון לקבל את תפקיד יו"ר הוועדה עבור מפלגתו, אך בסופו של דבר הגיע לפשרה לפיה גפני יכהן כיו"ר והשניים ישתפו פעולה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x