$
בארץ

ריבלין בהלוויית אורי אורבך: "איפה אורי שיגיע עם הבדיחה הטובה והחיוך שובה הלב"

השר מהבית היהודי, שהלך לעולמו בגיל 54, הובא למנוחות בבית העלמין במודיעין. נתניהו ספד: "אורי היה כובש לבבות, שהפיץ אור גדול על כל הסובבים". בנט: "אורי, היית מתקן החלומות של החיבור בישראל"

ynet 18:0516.02.15
אלפי בני אדם התכנסו היום (ב') ללוות בדרכו האחרונה את השר אורי אורבך, שהלך לעולמו בגיל 54. הלווייתו התקיימה בבית העלמין במודיעין. קודם לכן ערכה הממשלה ישיבת אבל מיוחדת לזכרו של השר. "שר וגדול נפל בישראל", אמר רב הקהילה במודיעין חיים נבון, שניהל את הטקס.

 

האלמנה מיכל אמרה: "מעל 30 שנה התלוויתי לאדם מופלא, יצירתי, יזם ומוביל. אורי האמין בכוחה של תפילה. שאלתי אותו 'אתה רוצה שיתפללו?', והוא אמר שכן, כי הוא הבין כמה זה חשוב". האלמנה סיפרה כי לפני מותו אורבך "לא החליט מה דעתו על שירים בלוויות", אך הוסיף כי יש שיר אחד שיכול להתאים: ערב מול הגלעד. לאחר דבריה שר הזמר אריק סיני את השיר.

 

ראשון הדוברים בטקס ההלוויה היה נשיא המדינה ראובן ריבלין. בקול חנוק אמר ריבלין: "אורי ידיד נפש, רעי ואהובי היקר לי מאח". ריבלין סיפר כי בסוכות האחרון בעת עריכת יום פתוח בבית הנשיא, "אנשי בית הנשיא מצאו אותך בתוך ההמון. 'באתי לראות את הנשיא', אמרת להם, ואז המשכת באותה ענווה אורי אורבכית. 'אני לא רוצה להטריח, אם יש לנשיא זמן אני אשמח להיכנס אליו'".

 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין נשיא המדינה, ראובן ריבלין צילום: איציק אדרי

 

ריבלין אמר עוד בדברי ההספד שלו כי, "כמה קשה לי לומר עכשיו על מי שהיית. אורי הטוב, הצנוע, אורי שלא נהנה ממעמד, אורי ההגון, ישר הדרך, אורי, אני כותב לך בעין דומעת, לב שבור. אני יודע שאחרי שחלית, לפני שנתיים וחצי, הודיעו לך הרופאים שאורך החיים עם מחלה כמו שלך הוא בין שלוש לחמש שנים. אז ביקשת, 'אם הרע לי מכול יקרה אני רוצה שרובי יספיד אותי'. מצטער, אבל ברגע האמת אני לא מוצא את המילים, כמה אתה חסר לי גם ברגעים האלה. איפה אורי שיגיע עם הבדיחה הטובה והחיוך שובה הלב".

 

עוד אמר הנשיא כי "יש כאלה שמפלסים את דרכם בכוח ועוצמה, ואתה חדרת ללב של כולנו בחיוך וענווה. איך נפרדים מאורי כזה? היה בו עומק, תבונה, חדות כן, קורטוב של ציניות והומור. נדמה לי שפשוט לא האמינו שימני יכול להיות עם חוש הומור כל כך נפלא. לא היססת להשמיע את קולך גם למגינת רבים שנחשבים חברינו. אתה היית המורה שלי".

 

אחר כך ספד לאורבך ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אורי, כמו שאמר הנשיא, היה אדם כל כך אהוב ומוכשר. כובש לבבות, שהפיץ אור גדול על כל הסובבים. סופר, עיתונאי, איש רוח, אבל כפי שאני גיליתי וזה לא ידעתי, איש מעש. זה הוא במיוחד הסתיר, אבל זה נתגלה לי בתפקידו האחרון ועל כן חסרונו יורגש מכל הטעמים האלה בשולחן הממשלה ובוודאי לי אישית. אני בטוח שהוא יחסר לכל אזרחי ישראל".

 

נתניהו אמר עוד כי "לאורי הייתה תכונה מופלאה – להתחבב על הבריות. לא בדרך זולה ולא בדרך התחנפות או התחסדות, אלא רק בגלל התכונה והסגולה המיוחדת שלו לקרב ולגשר בין קצוות. אורי תמיד עשה זאת בנועם הליכות, באדיבות, לפעמים באדיבות עוקצנית, אבל האדיבות תמיד גברה על העוקץ, עם הרבה שכל ישר, בעיקר עם הומור משובח. אני הייתי קורא לו השר השנון, הייתי אומר מה יש לשר השנון לומר, אבל חרף שנינותו לא הייתה בו טיפת רוע".

 

בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל צילום: אמיל סלמן

 

גם חברו של אורבך, השר ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, ספד. "בפתיחת מושב הכנסת היית מאושר, בישרת שהיפהפייה הנרדמת התעוררה", פתח בנט את דבריו. "אמרתי 'אנחנו מקווים שהבית היהודי שלנו לא יהיה בית שדלתותיו פתוחות רק לחלק אלא לכולם. נחזיר את הבית הזה, את המסורתיים, את החילונים והדתיים שרוצים ייצוג לעולמם והנה עוד חלום אחד תוקן'. ואז תיקנת את החלומות של הקשישים בישראל".

 

בנט אמר עוד כי "כשנכנסת למשרד לאזרחים ותיקים היחס לזקנה בישראל היא כמו אל מחלה אבל אתה ראית בזקנה הזדמנות. עם הראש המבריק שלך הקמת עוד פרויקט ועוד מיזם 'שלישי בשלייקס' שהוציא את סבא וסבתא לבילוי עם הנכדים. הראש היצירתי שלך אורי עוד הספיק לעבוד גם כשהגוף שלך הלך ודעך. כך תוקן החלום של הקשישים בישראל. היית מתקן החלומות של החיבור בישראל".

 

הבן הבכור רון אמר בדברי ההספד: "שמעתי הרבה משפטים 'תהיו חזקים', 'רפואה שלמה', 'כולם מתפללים', אבל משפט אחד הדהד שוב ושוב בעקבות הביקורים של החברים היקרים: 'וואו, איך שאתה דומה לאבא'. עכשיו זה לא חדש לי, אבל היום הדמיון הזה מקבל משמעות אחרת. על הדמיון הפיזי לא עשיתי שום דבר, אבל עכשיו אני חושב איך להתנסח ומה הדעה שלי ובכלל איך להתנהל, כמה דרך לעשות כדי להיות דומה לך. אבי, זכיתי ללמוד ממך".

 

אורבך, שכיהן כשר לענייני גמלאים מטעם מפלגת הבית היהודי, היה קודם לכן מורה, סופר ועיתונאי ובין היתר היה בעל טור ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet. בשבועות האחרונים הוא היה מאושפז בבית החולים שערי צדק בירושלים, בשל מחלה המטולוגית שממנה הוא סבל.

 

יו"ר מפלגתו נפתלי בנט ספד לו עם קבלת הבשורה המרה: "אחי הבכור הלך ממני. אורי, אדם של צחוק ושל רצינות, של חוכמה ושל יושרה, של אומץ ושל חזון". בנט כתב עוד: "אורי ידע לשמח ילדים בספריו, להצחיק את הוריהם בחוכמותיו, ולהביא להוריהם הקשישים זיקנה של כבוד. לא היה בעולם הפוליטי הציני והקר אדם כה אהוב כמו אורי. הוא יחסר לי עד מאוד".

 

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב: "אף שהייתה בו שנינות יוצאת דופן, לא היה בו שום רוע. לא פגשתי מישהו שהכיר אותו ולא אהב אותו. אמש, לצד בני משפחתו, נפרדתי ממנו בבית החולים בתחושת יגון ואובדן עמוקים. אורי יחסר מאוד למשפחתו היקרה, לחבריו בממשלת ישראל ולמדינת ישראל".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x