$
חדשות נדל"ן

השמאי הממשלתי הראשי: "תוך שבוע אסיים את העבודה על מע"מ אפס"

טל אלדרוטי אמר כי "החוק יקטין את הקומבינות בענף" וכי המטרה היא להשפיע בסוף גם על ירידת מחירי דירות יד שנייה

יעל דראל 13:2717.11.14

"תוך שבוע העבודה שלנו על חוק מע"מ אפס מסתיימת. הפוליטיקאים יכולים למשוך את הזמן כמה שהם רוצים – אנחנו כבר מוכנים עם למעלה מ-95% מהעבודה", כך אמר השמאי הממשלתי הראשי, טל אלדרוטי.

אלדרוטי, שאמר את הדברים בכנס שמאי המקרקעין שהתקיים באילת, ציין כי "חוץ ממני ומהסגן שלי אף אחד לא יודע היום מה זה מע"מ אפס, אני מקבל שאלות ומבין שיש הרבה סימני שאלה". הוא הסביר כי מבחינת קרקעות, יש היום בישראל 28 אלף גושים, שמתוכם דגמנו רק את הגושים הרלבנטיים, אלו הגושים הפעילים של הבנייה הרוויה, שבהם מבוצעות עסקאות. השמאי הממשלתי ביצע הערכה של מחיר ממוצע למ"ר לכל גוש. הרף למחיר דירה, שיקבע האם היא תעמוד בקריטריונים של תוכנית מע"מ 0% ייקבע בהתאם למחירים באותו הגוש. 

 

לדברי אלדרוטי, יש היום 88 ערים שבהם יש גושים הרלוונטיים למע"מ אפס. "הרכבנו מפה של גושי מע"מ אפס - והיא גם תהיה באינטרנט. אנשים יוכלו לאתר את הנקודה שלהם ולקבל מחיר לפי גוש. על פי נתוני האוצר יש בין 10-13 אלף דירות בשנה בתוכנית הזו – המטרה היא להשפיע בסוף גם על ירידת מחירי דירות יד שנייה".

 

זוג במעבר דירה. "המטרה היא להשפיע בסוף גם על ירידת מחירי דירות יד שניה" זוג במעבר דירה. "המטרה היא להשפיע בסוף גם על ירידת מחירי דירות יד שניה" צילום: שאטרסטוק

 

אלדרוטי הזהיר כי יש בעיות עם שיטת ההערכה, שלא יכולה לקחת בחשבון את כל הפרמטרים. למשל, החישוב לא לוקח בחשבון את גובה כל דירה, למרות שדירה בקומה גבוהה יותר היא יקרה יותר: "יש בעיות עם השיטה, יווצרו פה עיוותי שווי, כי זוהי לא שומה, ולכן החישוב שלנו מתעלם מכל מיני פרמטרים כמו למשל גובה הקומה בבניין. מצד שני, זה יקטין את הקומבינות בענף, כי קבלנים יצטרכו להתיישר על פי קריטריונים שגם הציבור יודע".

 

אלדרוטי הסביר מדוע אין רף אחיד בכל הארץ למחיר דירה שתיכלל במע"מ 0%: "אם היינו קובעים מחיר עליון כללי של 1.6 מיליון שקל לדירה, היו מגיעים ראשי ערים מהפריפריה, ממקומות שבהם 1.6 מיליון שקל נחשב למחיר מאוד גבוה עבור יחידת דיור, ואומרים לנו שהרגנו להם את העיר. אנחנו לא רוצים לעודד עליית מחירים". אלדרוטי הוסיף כי "לכן הגיעו למסקנה שצריך לקבוע מחיר אחד, לא לפי אזור ולא לפי עיר ולא לפי שכונה. אלא רק על פי גוש, שהוא הערך היחידי שלא ניתן להתווכח עליו. לצורך החישוב הקמנו בתל אביב חמ"ל ייעודי וגייסנו אליו 65 שמאים פרטיים שמתמחים בדירות ומשכנתאות – והעבודה לקראת סיום".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x