שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

דודי השמש המסוכנים יימכרו גם שנה לאחר ביטול התקן

מכון התקנים החליט לבטל את התקן לייצור דודי שמש מצופים במלט בשל סכנה בריאותית, אבל המליץ לתת ליצרנים תקופת מעבר של שנה להחלפת קווי הייצור. הממונה על התקינה במשרד הכלכלה קיבל את הבקשה למרות אזהרות משרד הבריאות

דוד רפאלי 08:1012.08.14

ועדה של מכון התקנים המליצה לבטל תקן שמתיר ייצור דודי שמש מצופים במלט בגלל סכנה בריאותית, אבל היצרנים יוכלו להמשיך למכור דוודים כאלה, שעלולים לגרום לזיהום במים ולמחלות, במשך שנה. הוועדה החלה בבדיקתה ב־2011 בעקבות תלונות של צרכנים.

 

התקן כיום מאפשר ליצרני הדוודים לצפות את גוף הפח במלט בעובי 1 מ"מ. הבעיה מתחילה כשהציפוי מתכלה והמים פוגשים את הפח. כך נוצרים חלודה וזיהום במים. דן למפרט, יו"ר ועדת התקינה של הדוודים, מסביר כי יש חשש שגם מתכות כבדות יחדרו אל המים: "בדרך כלל הפחים שמשמשים לייצור דוודים מקורם בגרוטאות שהותכו. יכול להיות שהשתרבבו פנימה עופרת וניקל, למשל; אלה מתכות כבדות שגורמות למחלות שונות".

 

נפתלי בנט. "התקנות יחוללו שינוי מהותי" נפתלי בנט. "התקנות יחוללו שינוי מהותי" צילום: טלי מאייר

 

ועדה של מכון התקנים המליצה לבטל את תקן המלט ולאפשר ציפוי אמייל וצבע בלבד. בתחילת מאי השנה הגישה הוועדה את המלצתה לממונה על התקינה במשרד הכלכלה גרישה דייטש, אבל המליצה לתת ליצרנים תקופת מעבר שבה יוכלו לשנות את קווי הייצור.

 

למפרט הסביר כי "יש שלושה נציגי יצרנים בוועדה, והם סברו שלא צריך לבטל את התקן כי זה ייקר להם מעט את הייצור. משרד הבריאות התנגד לאשר ציפוי מלט בכל תוקף מסיבות בריאותיות".

 

היצרנים דרשו תקופה של שלוש שנים. דייטש צפוי לקבל את ההמלצה לבטל את התקן, אך מעוניין להקצות תקופת מעבר של שנה. "איסו"ל (איגוד יצרני הדוודים - ד"ר) טוען שכרגע יש רק יצרן אחד של אמייל והשאר לא ערוכים", אמר דייטש. "גם מכון התקנים ביקש לפחות שנה לצורך רכישת ציוד הבדיקה הנדרש. אם אנחנו מבטלים את התקן מיד, בלי תקופת מעבר, אז יש לנו כנראה יצרן אחד או שניים - כלומר, מונופול. ואם מכון התקנים לא מסוגל לבדוק את התקינה, בכל מקרה תחלוף שנה עד שהתקן ייכנס לתוקף".

 

נוסף לבעיה הבריאותית יש בעיה צרכנית. "אורך החיים של דוד בעל ציפוי מלט הוא שנים ספורות, לעומת עשר שנים בציפוי אמייל", אמר למפרט. "החוק דורש כיום מתן אחריות של חמש שנים לדודי שמש, והיצרנים שמייצרים ממלט ביקשו עכשיו להפחית את משך האחריות לשנה". שר הכלכלה נפתלי בנט תומך בהורדת האחריות מחמש שנים לארבע שנים, והוא יזם תיקון לתקנות הגנת הצרכן. היום יתקיים דיון נוסף בנושא בוועדת הכלכלה בכנסת. "היצרנים מתאימים את איכות המוצר לאחריות שהם נדרשים לספק", הסביר למפרט. "לדעתי, היה צריך להאריך את תקופת האחריות".

 

למפרט סיפר כי "יצרני דודי המלט ניסו להלך אימים על הוועדה. הם איימו בתביעות משפטיות. באיסו"ל התנהלו קצת כמו כנופיה. מבחינתם לייצר רק דוודים גרועים שמתקלקלים אחרי 13 חודשים ושהצרכנים יקנו דוודים חדשים".

 

רמי טרבולסקי, מנכ"ל חברת נמרוד ויו"ר איסו"ל, אמר: "לא הוכח מדעית מה טוב יותר - ציפוי אמייל או ציפוי מלט. אני לא יודע למה משרד הבריאות מתנגד למלט. איימנו בתביעות משפטיות כיוון שהוועדה הוקמה ללא מומחים אמיתיים". טרבולסקי טען כי בוועדה "לא ישב אפילו יצרן אחד", אף שלפי הפרוטוקול שלה הוא עצמו היה אחד מחבריה.

 

ממשרד הבריאות נמסר כי הוא יפנה לממונה על התקינה במשרד הכלכלה בבקשה לקצר את תקופת המעבר. ממשרד הכלכלה נמסר בנוגע לאחריות שהתקנות מבקשות לחולל שינוי מהותי בתחום כך שהיצרן ייקח על עצמו את האחריות הן לייצור והן להתקנה, ואילו היום הצרכן מקבל שתי תעודות נפרדות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x