שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

תוך שנה: אסור להעסיק יועצים משפטיים חיצוניים בוועדות המחוזיות לתכנון ובנייה

משרד הפנים ייאלץ לסיים את העסקתם של כל היועצים המשפטיים החיצוניים ולקלוט במקומם יועצים פנימיים, כעובדי מדינה מן המניין

יעל דראל 11:4915.06.14

הקץ להעסקתם של יועצים משפטיים חיצוניים במוסדות התכנון: הוועדה להעסקת יועצים משפטיים חיצוניים בשירות המדינה, בראשות מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, קבעה פה אחד על איסור העסקתם של יועצים משפטיים חיצוניים בוועדות המחוזיות לתכנון ובנייה. משמעות ההחלטה: תוך שנה ייאלץ משרד הפנים לסיים את העסקתם של כל היועצים המשפטיים החיצוניים ולקלוט במקומם יועצים פנימיים, כעובדי מדינה מן המניין.

 

אבי ליכט המשנה ליועמ"ש? חבר בוועדה אבי ליכט המשנה ליועמ"ש? חבר בוועדה

 

הרקע להחלטה הוא הפרשה במסגרתה נעצר לפני כשלושה חודשים עו"ד רועי בר, ששימש כיועץ משפטי חיצוני לעיריות ראשון לציון ורחובות וכן לוועדות התכנון של רשויות אלה ולחברה הכלכלית של עיריית ראשון לציון. במסגרת הפרשה נחשד בר כי בכמה מקרים קיבל טובות הנאה שונות בתמורה לניצול סמכויותיו בתחום התכנון והבנייה למתן אישורים חריגים ולקידום אינטרסים של קבלנים ומקורבים, תוך שהוא פועל בניגוד עניינים.

 

"הוועדה החליטה כי יש לחדול מהעסקת יועצים משפטיים חיצוניים בוועדות המחוזיות ולפעול להסדרה קבועה של הנושא על ידי קליטת עובדי מדינה שיבצעו תפקיד רגיש זה", נמסר ממשרד המשפטים.

 

בוועדה, בה חברים גם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, המשנה לפרקליט המדינה, אורית סון, פרקליטת מחוז ת"א, גלי מיארה וסגן החשבת הכללית במשרד האוצר, עמוס שקדי, ציינו כי לאורך השנים ניתן אישור להעסקתם של יועצים חיצוניים אולם הוסיפו כי "בעת הזו, בהתחשב בזמן הרב שחלף מבלי שהוסדרה הסוגיה, ולנוכח אי סדרים שנחשפו לאחרונה בהליכי תכנון אגב תיקים פליליים שנוהלו, החליטה הוועדה לקיים דיון עקרוני בנושא, בהשתתפות כלל הגורמים הרלבנטיים".

 

תפקידם של היועצים המשפטיים לוועדות המחוזיות כרוך במתן ייעוץ משפטי בסוגיות רגישות הנוגעות למדיניות תכנון הקרקעות במדינת ישראל. כפי שהדגים המקרה של עו"ד בר, קיים ניגוד עניינים מובנה בעצם העסקתם של יועצים משפטיים חיצוניים, המייצגים במקביל גם לקוחות פרטיים וגם את מוסדות התכנון והרשויות המקומיות. יו"ר הוועדה ציינה, כי "המשך העסקת יועצים משפטיים חיצוניים בוועדות המחוזיות איננה עולה בקנה אחד עם הצורך בשמירה על האינטרס הציבורי ובהגנה על טוהר המידות, בשירות המדינה בכלל, ובהליכי התכנון בפרט".

 

יצוין כי ועדה זו מתכנסת באופן שוטף על מנת לדון בבקשות להעסקת עורכי דין פרטיים בעבודות משפטיות בשירות המדינה – כאשר מדובר בעבודה משפטית הדורשת מומחיות מיוחדת שאינה מצויה בשירות המדינה, או כאשר עולה צורך להעזר בעו"ד חיצוני בשל עומס עבודה. "העסקת עורכי דין פרטיים בתפקיד שלטוני רגיש וחשוב מסוג זה אינה מתיישבת עם החשיבות הרבה בהבטחת תקינות ההליכים ואי-תלותם של היועצים המשפטיים", נמסר.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x