$
בארץ

רשות המים תוותר על ניתוקי המים

בעקבות לחץ של חברי כנסת הודיעה הרשות כי תמשוך את הסעיף הבעייתי שהיה אמור לאפשר לנתק את אספקת המים לצרכנים ביתיים שחייבים כסף, ותגבש כללים חדשים שיובאו לאישור ועדת הכלכלה

רוני זינגר 17:2628.04.14

רשות המים הודיעה אתמול (ב') כי תוותר על אישור כללי שמאפשר לנתק מים ככלי לגביית חובות. כללי המים שהונחו לאחרונה לאישור ועדת הכלכלה כללו סעיף שיאפשר לתאגידי המים לנתק אספקת מים לצרכנים ביתיים שחייבים כסף.

 

ואולם, בעקבות לחץ של חברי כנסת ממפלגת העבודה ובראשם איציק שמולי, איתן כבל ויו״ר ועדת הכלכלה אבישי ברוורמן וביחד עם סמנכ״ל עמותת ״ידיד״ רן מלמד, הודיעה אתמול סמנכ״לית רשות המים תמי שור, כי הרשות תמשוך את כללי המים, ובשבועות הקרובים תגבש כללים חדשים שיובאו לוועדת הכלכלה שלא יכללו את הסעיף הבעייתי.

 

ח"כ איציק שמולי ח"כ איציק שמולי צילום: אלכס קומולויסקי

 

את המהלך להפסקת נוהל ניתוקי המים הוביל ח״כ שמולי במסגרת דיונים בנושא שהתנהלו בחודשים האחרונים בוועדת הכלכלה. במסגרת הדיונים, ביקשה רשות המים לקדם חקיקה למען מתן סמכויות לניתוק מים לתאגידי המים הפרטיים. במהלך דיון שהתקיים בנושא בסוף חודש ינואר התנהל ויכוח בין שמולי לברוורמן על קיום הצבעה בנושא תקנות אלה, ולבסוף נמנעה ההצבעה באותו הדיון.

 

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן. "ניתוק המים הוא כלי לא מוסרי" יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן. "ניתוק המים הוא כלי לא מוסרי" צילום: טלי מאייר

 

אתמול (ראשון) התקיים דיון ובו השתתפו כבל, ברוורמן, מלמד, נציגי משרד האוצר ונציגי רשות המים במהלכו הודיעה הסמנכ״לית כי אחרי עשור שבו נהגו תאגידי המים לנתק עשרות אלפי חייבים בשנה בשל חוב כספי - רובם אנשים עניים שהתקשו לשלם את החשבון - מתכוונת הרשות להציג בפניי הוועדה כללים חדשים בנושא.

 

חברי הכנסת פעלו בחודשים האחרונים להובלת מהלך שיביא לביטול ניתוקי המים. מסגרת המהלך התקיימו פגישות עם סגן הממונה על התקציבים אודי אדירי ונציגי האגף והגישו להם מתווה להגברת יכולת הגבייה של רשות המים ללא ניתוקים. במקביל התנהל משא ומתן עם נציגי רשות המים. 

 

ח"כ איתן כבל. "נפתחה דרך לדיון אמיתי בין הצרכנים והרשות" ח"כ איתן כבל. "נפתחה דרך לדיון אמיתי בין הצרכנים והרשות" צילום: שאול גולן

 

החלטת רשות המים כפופה לאישור מועצת רשות המים, שתכריע אם לקבל את המלצת הרשות.

 

שמולי: "מים הם לא מותרות"

 

ח"כ איציק שמולי אמר היום: "אני שמח שאחרי מלחמה עיקשת וממושכת  הצלחנו לעצור את החקיקה המבישה הזו ושמח שבסופו של דבר גם יו"ר ועדת הכלכלה התעשת והסיר את תמיכתו מקידום התקנות. הדבר החשוב כרגע הוא לקדם את הצעת החוק שלי ושל חברי כנסת נוספים שנכתבה ביוזמת האגודה לזכויות האזרח ותאסור על ניתוקים בחקיקה ולוודא שהמדיניות הזו של אפס ניתוקים תיושם בפועל ממחר בבוקר. מים הם לא מותרות, זה מצרך קיומי ולכן אסור לנתק מים לאנשים בשום מקרה״.

 

ח"כ אבישי ברוורמן הגיב להודעה ואמר, כי "רשות המים הפגינה בהחלטתה רגישות חברתית אדירה ואומץ ציבורי. ניתוקי המים הם כלי לא מוסרי ללחוץ על אזרחים לשלם חשבונות מים״, ברוורמן אמר עוד כי "ייתן לנציגי רשות המים את כל הגיבוי הדרוש למהלך, וכי הוא מבקש מהם להביא את הכללים מהר ככל האפשר לאישור ועדת הכלכלה של הכנסת".

 

ח״כ כבל בירך את רשות המים על החלטתה ואמר כי "נפתחה הדרך לדיון אמיתי בין הצרכנים לרשות והתאגידים לבחינת הדרכים המתאימות שיאפשרו לגבות את חובות המים ולשמור על כבודם של הצרכנים".

 

סמנכ"ל "ידיד", רן מלמד, אמר כי "ניתוק מים הוא כלי מאיים ודורסני כמו מאסר חייבים. הוא אינו מגדיל את הגבייה אך פוגע בזכותם הבסיסית של אזרחים רבים למוצר יסוד. אנו מברכים את רשות המים על החלטתה ונסייע בידה לכתוב כללים שישמרו על יכולת הקיום של הצרכנים מחד ויאפשרו את תשלום חובם מאידך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x