שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

31% מהמועמדים לדרג ניהולי במגזר הציבורי נפסלו ב־2013

ועדת ברנר לבדיקת מינויים במגזר הציבורי פסלה את מינויים של 55 מתוך 176 מועמדים שהציעה המדינה לתפקידי מנכ"לים, יו"רים ודירקטורים. הסיבה העיקרית לפסילה: זיקה פוליטית. ברשות החברות מגבשים בימים אלה נבחרת דירקטורים

גיל קליאן 22:4008.02.14

מתוך 176 מועמדים לתפקידי מנכ"לים, יו"רים ודירקטורים בחברות ממשלתיות, רק 121 נמצאו כשירים לכהונה במהלך 2013, ו־55 נפסלו מסיבות שונות. כך עולה מנתוני עבודת הוועדה לבדיקת מינויים במגזר הציבורי (ועדת ברנר). מתוך אותם 121 מועמדים שאינם עובדי מדינה, רק 30 נמצאו בעלי מיומנות חשבונאית ופיננסית, כלומר רק 25% מכלל המועמדים שאושרו לתפקידים בכירים בחברות אלה במהלך השנה שעברה.

 

ועדת ברנר אמורה לפקח על כך שהמינויים לחברות הממשלתיות יהיו נטולי "זיקה פוליטית", אך ביכולת הוועדה גם להתעלם מאותה זיקה פוליטית, אם נמצא כי למועמד יש "כישורים מיוחדים" לתפקיד. אותם כישורים יכולים להיות רקע ניהולי, יכולת וידע מקצועי הרלבנטי לחברה שאליה הוא מועמד. מתוך 55 המועמדים לתפקיד דירקטור מטעם הציבור (כלומר מועמדים שאינם עובדי מדינה) שנפסלו במהלך 2013 — 20 נפסלו בשל זיקה פוליטית, כאשר במקביל הוועדה לא מצאה כישורים מיוחדים שהיו יכולים להביא למינוי שלהם בסופו של דבר. נתוני הוועדה לא מגלים כמה מתוך 121 שמונו היו בעלי זיקה פוליטית, אך הציגו יכולת מקצועית שגרמה לוועדה להכשיר את מינוים למרות אותם קשרים פוליטיים.

9 מועמדים, מתוכם 3 מועמדים ליו"ר, נפסלו משום שלא עמדו בתנאי הסף לתפקיד. 8 נפסלו משום שלא הראו התאמה מקצועית לתפקיד שנדרש מהם, ועוד 8 נפסלו בגלל הרכב הדירקטוריון שאליו היו מיועדים.

 

מנהל רשות החברות, אורי יוגב מנהל רשות החברות, אורי יוגב צילום: עומר מסינגר

ב־5 מועמדים הוועדה לא דנה בשל תקופת הבחירות, 4 מועמדים נוספים, מהם מועמד אחד לתפקיד יו"ר, נפסלו בשל חשש לניגוד עניינים.

 

נתונים אלה ממחישים שוב את המצב העגום בכל הקשור ליכולתה של המדינה למנות מנהלים איכותיים ומקצועיים לדירקטוריונים ולהנהלות של החברות הממשלתיות. כיום, מאות מושבים בדירקטוריונים של החברות הממשלתיות נותרים ריקים בשל שתי סיבות עיקריות - חוסר במועמדים שמציגים משרדי הממשלה, ואיכות המועמדים שהם מציגים כאשר הם מביאים מועמדים לתפקיד.

את המצב הזה אמורה לפתור נבחרת הדירקטורים שנמצאת בשלבי גיבוש סופיים בימים אלה ברשות החברות. מדובר בניסיון של ראש רשות החברות, אורי יוגב, להרכיב נבחרת של אלף מועמדים ללא זיקה פוליטית ובעלי כישורים ניהוליים גבוהים כדי שיאיישו את התפקידים האלה ויהיו יריית הפתיחה במהפך ניהולי בחברות הממשלתיות. בינתיים, הניסיון של יוגב נתקל בביקורת רבה מצד מועמדים שנדחו, תוך טענות קשות על כך שהקריטריונים לנבחרת מוטים באופן מובהק למועמדים מהמגזר העסקי. השבוע אמורים ברשות החברות לסיים ראיונות אישיים של יותר מאלף מועמדים, וב־16 בפברואר תחל ועדת השיבוצים להתאים בין חברי הנבחרת לכיסאות הריקים שצריך למלא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x