$
בארץ

חייל צה"ל נהרג מירי משטח לבנון

תחקיר ראשוני: רס"ר שלומי כהן, בן 31 מעפולה, נסע ברכב צה"לי סמוך למוצב בראש הנקרה, כשנפתחה לעברו אש מהצד הלבנוני. ככל הנראה, היורה הוא חייל לבנוני. צה"ל השיב אש. גורם צבאי: "הועברו על ידינו מסרים חמורים לצד השני דרך יוניפי"ל"

ynet 08:0016.12.13
תקרית חמורה בגבול לבנון: חייל צה"ל נורה למוות בעת שנסע ברכב צה"לי סמוך למוצב בראש הנקרה. מאוחר יותר הותר לפרסם כי ההרוג הוא רב סמל ראשון שלומי כהן, בן 31 מעפולה, המשרת בחיל הים. הלווייתו תיערך בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בחיפה. זמן קצר לאחר התקרית כוחות צה"ל השיבו אש של נשק קל לעבר דמויות חשודות. כמו כן, לאחר חצות ירו לוחמי צה"ל אש במקלע כבד לעבר מוצב של צבא לבנון ליד ראש הנקרה. ככל הנראה חייל לבנוני נפגע מהאש.

 

בצה"ל מעריכים כי "החייל הלבנוני ירה על דעת עצמו". הצבא הזרים לאזור כוחות גדולים ותצפיות של צה"ל זיהו התקהלות לאחר הירי של חיילים לבנונים ליד הזירה בצד הלבנוני של הגבול. גורם צבאי הדגיש כי במסגרת תחקיר האירוע ייבחנו נהלי הנסיעה הברורים בגזרה הרגישה שמגבילים תנועה צבאית בודדת ולא ממוגנת.

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: אי פי איי

 

בניגוד להערכה הראשונית בצבא, תחקיר האירוע העלה כי החייל שנורה למוות היה במשימה מבצעית. הוא נסע לבדו ברכב צבאי סמוך למוצב שבראש הנקרה. החייל נורה כשנסע בציר צידי כמה עשרות מטרים דרומית לציר גדר המערכת. מהתחקיר עולה כי נורו בין 6 ל-10 קליעים ממרחק של 200 מטר. סימני קליעים נמצאו גם על הרכב. תחקיר ראשוני בצבא העלה כי החייל נסע ככל הנראה בהתאם לנהלים ברכב מינהלתי שאינו ממוגן ירי, אך בציר אחורי ולא על גדר המערכת.

 

עוד עולה כי בין מוצב צה"ל במעבר ראש הנקרה למוצב של צבא לבנון, שנמצא כמה מאות מטרים צפונה ממנו על ציר החוף, ממוקם מוצב של יוניפי"ל. באזור עצמו, מזרחית למוצבים, יש סבך של צמחייה ומעת לעת מקיים יוניפי"ל עבודות תשתית צפונית ובקרבת גדר הגבול.

 

התקרית אירעה סמוך למובלעת ישראלית באזור הגבול עם לבנון, שבה נפצעו באוגוסט האחרון ארבעה חיילי צה"ל מפיצוץ מטען במהלך פעילות צבאית. מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל ממשיך בחקירת האירוע, דרוך לכל פעולה אשר תידרש ולא יסבול כל פגיעה באזרחי ישראל. צה"ל שומר לעצמו את הזכות להגיב בזמן ובמקום שימצא לנכון".

 

מנהל בית החולים בנהריה, ד"ר מסעד ברהום, אמר: "קצת לפני השעה 21:00 הגיע אלינו איש ביטחון שהמצב שלו היה אנוש המשכנו פעולות החייאה במשל דקות ארוכות. אך למרות מאמצי ההחייאה נאלצנו לקבוע את מותו הוא הועבר לכאן ע"י אמבולנס צבאי המצב שלו היה אנוש, הוא נפגע בפלג גוף עליון, צוואר ובחזה. אני לא יכול להגיד שהוא נפגע מיריות, זה יכול להיות רסיסים, אנחנו לא יכולים להגיד בוודאות

 

כוחות רבים סרקו לאורך הגבול וביישובים הסמוכים כדי לשלול חשש לחדירת מחבלים, וכלי טיס של חיל האוויר הוזנקו לסייע בסריקות. בנוסף באזור הוקמו מחסומים. גורם צבאי בכיר אמר כי "נסיבות האירוע לא ברורות עדיין אבל זהו אירוע חמור ואנו שוקלים את צעדינו להמשך ונערכים בגזרת האירוע. הועברו על ידינו מסרים חמורים לצד השני באמצעות יוניפי"ל. אין אינדיקציה לחדירת מחבלים".

 

סוכנות הידיעות הרשמית הלבנונית מסרה כי כוח של צבא לבנון פתח באש לעבר כוח צה"ל באזור הגבול קרוב למעבר ראש הנקרה. רשת הטלוויזיה הלבנונית "אל-מנאר", המזוהה עם חיזבאללה, דיווחה כי חייל לבנוני שהשתתף בירי לעבר הכוח ישראלי באזור גבול לבנון נעדר.

 

הדובר הרשמי של של כוח יוניפי"ל, אנדריה טנטי, אמר כי "נודע לנו על תקרית חמורה בגבול באזור ראש הנקרה. מפקד כוחות יוניפי"ל, פאולו סירה, מנהל מגעים עם שני הצדדים ומפציר בהם לשמור על איפוק". הדובר מטעם הכוחות הבינלאומיים הוסיף כי "על פי המידע שבידינו התקרית אירעה בצד הישראלי. הצדדים משתפים פעולה עם יוניפי"ל". במקביל, כלי תקשורת בלבנון דיווחו כי חיזבאללה נמצא בכוננות מלאה בדרום לבנון כאמצעי זהירות מפני כל התפתחות במצב בגבול.

 

הלילה גינה מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, את תקרית הירי וקרא לשקט. בהודעה שיצאה מטעם דוברו של המזכ"ל נאמר כי "צה"ל וצבא לבנון משתפים פעולה עם כוח האו"ם הזמני בלבנון כדי לוודא את העובדות".

 

באן הזכירי לכוחות צבא לבנון את המחויבות שלהם על פי החלטת מועצת הביטחון 1701, הסכם הפסקת האש של מלחמת לבנון השנייה, וקרא לצדדים לשמור על איפוק.

 

בשבוע שעבר: ירי של ציידים

 

ביום חמישי בצהריים נפתחה אש לעבר כוח צה"ל שסייר בגבול לבנון, צפונית-מערבית למטולה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. ההערכה הייתה אז כי מדובר בירי בשוגג של נערים-ציידים מצדו השני של הגבול. כוחות הוקפצו למקום והלוחמים ירו בחזרה שני כדורים למרחב שממנו בוצע הירי.

 

כשבוע לפני כן, ביום שישי, הופעל על הגבול עם סוריה מטען נגד סיור ישראלי. הפיצוץ לא גרם לנפגעים, אך נזק נגרם לחלק האחורי של רכב צבאי. התקרית אירעה בצפון רמת הגולן, בקטע שבין מג'דל שמס למוצב 105, שם מפעיל צה"ל בית חולים שדה. בקטע זה מוקמת גדר מערכת חדשה ומשופרת, כחלק מפרויקט שדרוג המכשול בגבול ברמה. צה"ל פועל במקום כחלק ממשימות הביטחון השוטף, בסיוע דחפורי D-9 ממוגנים.

 

אחרי תחקיר שנערך הגדירו בצה"ל את התקרית "עליית מדרגה". במהלך מלחמת האזרחים בסוריה נורו לעבר ישראל פגזים, מרגמות וקליעים, אולם ככל הידוע הייתה זו הפעם הראשונה שבה הופעל מטען חבלה נגד כוח צה"ל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x