$
חדשות נדל"ן

יזמים בנגב מאיימים לתבוע את המינהל

בעלי קרקעות ביישוב המתוכנן נווה תמרים: המינהל לא מפרסם מכרז למרות התחייבות שלו

עינת פז-פרנקל 08:3024.06.13

יזמי היישוב המתוכנן נווה תמרים שבנגב מאיימים לתבוע את רשות מקרקעי ישראל אם לא תיפתר המחלוקת על הקרקע בשטח של 1,600 דונם סמוך לקיבוץ רביבים. כך אמר ל"כלכליסט" משה ישעיהו, מבעלי קבוצת סוטרה, יזמית היישוב החדש.

 

המדובר ביישוב יוקרתי של צמודי קרקע שייבנה סביב מגרש גולף. בעבר עורר המיזם ביקורת ציבורית, שכן רשות מקרקעי ישראל תכננה למכור את 266 הדונמים - חלקה של המדינה ביישוב החדש. עם גיבוש הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל ב־2009, ולאחר שבחוק הוכנס תיקון המגביל מכירה של קרקעות ל־16 דונם (בלחץ של מטה המאבק בהפרטת הקרקעות והאגודה לצדק חלוקתי), החליטה מועצת מקרקעי ישראל לפני כשנתיים לשווק את הקרקע בדרך של מכרז פומבי לחוכרים, אך מאז לא פורסם מכרז.

 

הדמיה של היישוב ליד רביבים. בתים צמודי קרקע מסביב למגרש גולף הדמיה של היישוב ליד רביבים. בתים צמודי קרקע מסביב למגרש גולף

 

"לפני כעשור רכשנו בייסורים את הקרקע בהון עצמי, ומאז השקענו מיליוני שקלים על תוכנית משגעת של 1,000 בתים ו־250 דירות סביב מגרש גולף. היה לנו חזון של ה'פאלם ספרינגס' בנגב", אומר ישעיהו, שהתגורר כמה שנים בארה"ב. "אנחנו המדממים כאן, כל ההוצאות עלינו - תכנוניות ומשפטיות - לא ביקשנו דבר מהמדינה. זה הזוי ובלתי נתפס שהמינהל תוקע את היישוב כל כך הרבה שנים. בחודשים הקרובים נגיש תביעת פירוק־שיתוף אם הדברים לא יזוזו".

 

לפי חוק המקרקעין, כל שותף במקרקעין (במקרה זה חברת סוטרה ורשות מקרקעי ישראל) יכול לתבוע בבית משפט את פירוק השיתוף בקרקע.

 

בינתיים סוטרה מכרה כבר 150 מגרשים, במחירים שלא היו מביישים את היישוב היוקרתי עומר שצמוד לבאר שבע, אמר ישעיהו. בדיקה במאגר העסקאות של רשות המסים מעלה כי בתים בני 5–6 חדרים בעומר נמכרו לאחרונה ב־2 עד 3 מיליון שקל; מגרשים למגורים בשטח של 600 מ"ר נמכרו בכמיליון שקל. אם אכן סוטרה תמכור מגרשים באותו מחיר, היא תוכל לגרוף לכיסה יותר מ־1.3 מיליארד שקל (המגרשים למגורים יתפרסו על כ־800 דונם, ועוד 800 דונם יוקצו למגרש הגולף).

 

אם תצא התוכנית לפועל, יוכל היישוב ליהנות מביקושים הנובעים ממעבר צה"ל לנגב והקמת עיר הבה"דים הסמוכה. "איזה מזל היה לנו - גם עיר הבה"דים קמה לידינו, גם כל תשתיות התחבורה כבר מגיעות אלינו - הרכבת, כביש 6", אומר ישעיהו. "יש פה הזדמנות פז להפריח את הנגב, זה לא סתם וילות ברעננה. סוף סוף מישהו מתעניין בנגב, מציונות, מאידיאולוגיה, זה משהו שיישאר לדורי דורות".

 

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה כי "הנושא נידון בעבר כמה פעמים. לעניין בקשת הבעלים הפרטיים לרכוש ללא מכרז את חלקי המינהל בחטיבת קרקע לא ניתן אישור, ורמ"י (רשות מקרקעי ישראל) עתידה לפרסם מכרז פומבי לחלקיה הלא מסוימים בחלקה זו".

 

ברשות מדגישים כי "אם תקודם תוכנית שתעבור בקרקעות פרטיות וקרקעות בניהול רמ"י - תוכן טבלת איחוד וחלוקה ללא הסכמת בעלים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x